En Sıcak Konular

Emir Yıldızdan

Köşe Yazısı
Emir Yıldızdan
1 Nisan 2011

Ajan Öğretmenlere Dikkat!Ajan Öğretmenlere Dikkat!

Millî Eğitim Bakanlığı’nın, "Fatih Projesi'' kapsamında İngilizce dersi için gelecek yıldan itibaren yılda 10 bin olmak üzere 4 yılda 40 bin yabancı öğretmen istihdam etmeyi planlaması da nereden çıktı?

MEB, ''Yabancı Dil Öğretiminin Geliştirilmesi Projesi' hazırlamış. 5 yıl süreli ve yaklaşık 1,5 milyar TL'ye mal olacakmış  bu proje.

İthal yabancı dil öğretmenleri neye hizmet edecek? Türkiye'de atanmayı bekleyen 350 bin öğretmen varken, eğitim fakültesi mezunları işsizken böyle bir kararın alınması da oldukça düşündürücüdür?

Milli Eğitim Bakanlığı, kendi yetiştirdiği öğretmenlere güvenmiyor da, yabancı öğretmenlere mi güveniyor? Eğer kendi yetiştirdiğiniz öğretmenlerin seviyesini yetersiz buluyorsanız, o zaman o yabancı öğretmenlere vereceğiniz ücreti, kendi öğretmenlerinizin yurt dışında yabancı dillerini ilerletmeleri/geliştirmeleri için sağlayınız. Yurt dışındaki bu eğitimlerden sonra da, eğittiğiniz bu gençleri  Türkiye’deki okullarda istihdam ediniz. Türk gençliğine/milletine yatırım yapınız! Yabancı eğitmenlere değil! 1.5 milyar TL ile yurt dışında bir yıl süreli 75 bin gencimizin yabancı dillerini geliştirmelerini sağlayabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine soruyoruz: Bu ithal öğretmenlerin çoğunluğu hangi bölgelerde görev yapacak? Örneğin ağırlıklı olarak, Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde görev yapacaklar mı?

Bu görevlendirilecek öğretmenlerin bir kısmı, CİA ve Pentagon vb. kurumların eğitimlerinden geçmişler midir? Buralarda “özel” eğitim almışlar mıdır?

4 yılda ulaşılması hedeflenen öğretmen sayısı 40 bin olarak açıklanmaktadır. Açıkça soruyoruz: Gelecek öğretmenlerin acaba kaçı  AJAN olarak görev yapacaktır!

Bu görev yapacak öğretmenlerin belki bir kısmına da vatandaşlık verilecektir. O zaman bu durumun vehameti daha da artacaktır.

Peşmergelerin Mossad ve CİA tarafından eğitilip, ajan olarak Türkiye’ye sokulduğu günleri unutmadık! Hatırlanacağı gibi o dönem 650 bin peşmerge Türkiye’ye girmişti. Bunların bir kısmı da ajan çıkmıştı!

O zaman adı peşmergeydi şimdi de “eğitim kadrosu” adı altında kamufle olmuş ajanlar, Türkiye’ye sokulmak isteniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı alınacak öğretmenlerin kontrolünü/denetlemesini nasıl yapacaktır? Bu çok riskli bir durumdur.

Benzer uygulamalar bazı ülkelerde yapılmış olup, üstelik bunların sayısı 40 bin değil, 500-600 kişi ile sınırlı olmasına rağmen, ithal öğretmen alan ülkeler, aldıkları öğretmenlerin çoğunu ajanlık faaliyetleri nedeniyle sınır dışı etmişlerdir.

Türkiye’ye gelecek yabancı dil öğretmenlerinin birçoğunun asıl mesleği öğretmenlik değil. İçlerinde asker, doktor, mühendis vs. bulunmaktadır.

Gelecek bu kişilerin eğitim kadrosu adı altında aynı zamanda Misyonerlik faaliyetleri içersinde olacakları da çok açıktır. DİLİ itibari ile alınan bu kişilerin, kendi kültürlerini ve ideolojilerini Türk öğrencilerine empoze etmeyeceklerini kim garanti edebilir?

Türkiye'de eğitim üzerinde AB'nin ve ABD'nin bir takım projeleri var. Türkiye'de gençlerin  milli manevi değerlerden uzaklaşması için yapılan çalışmalar, ithal öğretmenler vasıtasıyla zirve noktasına ulaşacaktır.

 Türk öğrencilerinin çok zeki olmaları birilerini rahatsız etmektedir. Çocuklarımıza yedirdiğimiz gıdalara ve öğretmenlerine dikkat!

Atatürk’ün meşhur bir sözü var: “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz!” diye.

Biz de diyoruz ki, çocuklarımızı; TÜRK ÖĞRETMENLERE EMANET EDELİM, AJANLARA DEĞİL!

NOT:1- Bu yazı Hükümetin iyi niyetle yola çıktığı bu projenin sakıncalarını anlatmak için yazılmıştır. Hükümet elbetteki ajan ithal etmek istemez.Amacımız hükümeti itham etmek değildir! Alınacak öğretmenler "ajanslar" aracılığı ile temin edileceği için, alınacak öğretmenlerin içlerinde diyelim ki 1.000 kişisi  ajan olarak sokulacaktır. Yoksa gelen herkesi ajan olarak görmek yanlış olur. Bunun sakıncalarını benzer projeleri uygulayan ülkeler gördüler ve terk ettiler.

Bizim yüzbinlerce işsiz gencimiz var: "Özellikle ingilizce hazırlık eğitimi almış, fakülte mezunu gençlerimiz yurt dışına bir yıl süreli olarak ingilizcelerini ilerletmeleri için gönderilebilirler" teklifini yaptık. Gelen yabancı öğretmenler 5 yıl süreli olarak geleceği söyleniyor. Oysa biz kendi gençlerimize yurt dışında eğitim aldırdıktan sonra bu ülkeye en az 25 yıl hizmet edeceklerdir. Bizim dediğimiz bir milyar doları kendi gençlerimiz için kullanalım.

NOT:2- Irak savaşının başladığı zamanlarda yabancı bir ülke elçiliğinin Türkiye'de açtığı ingilizce kursuna gitmiştim. Konuşma hocamız pilot binbaşı idi. Zaman zaman derslere gelmezdi, "görevdeydim" derdi. Bilmem anlatabildim mi?

Not:3- Ayrıca biz, TÜRKÇENİN bir dünya dili olmasını istiyoruz!

 

Erol Elmas

buulkem@gmail.com

23 Mart 2011Bu yazı 7,776 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 19 Mayıs 2019 Barbarosun Sancağı
  • 12 Aralık 2018 NATO mu PESCO mu?
  • 17 Ağustos 2018 Papaz Kaçtı Oyunu
  • 17 Aralık 2017 Yüzyıllık İntikam
  • 13 Ağustos 2017 Gökteki Türklerle Yerdeki Türkler Birleşti!
  • 4 Ağustos 2017 Gargad-DNA Görünmezliği Projesi ve Manyetik Biyoloji
  • 31 Temmuz 2017 Pentagon'un Planını 5 Yıl Evvel Deşifre Etmiştik
  • 23 Haziran 2017 27 Uçağın Sırrı
  • 4 Mayıs 2017 LOLAN (LÜLEN)-ECE-AYSULU TÜRK'e Kavuştu!
  • 6 Şubat 2017 13 Ocak 16.40, Denktaş, İstanbul
  • 1 Ocak 2017 Tarikatlar-Cemaatler ve İstihbarat-1
  • 6 Aralık 2016 Ordu, Bütün Türk Milletidir!
  • 1 Kasım 2016 Sessiz Sözsüz Yaşananlar
  • 22 Eylül 2016 Kadim Savaş Devam Ediyor
  • 16 Eylül 2016 Che Guevara Yahudi'dir!
  • 28 Ağustos 2016 Biden Hangi Şantajlarla Geliyor
  • 5 Ağustos 2016 Şifreler Açıklanıyor!
  • 29 Haziran 2016 İstanbul'un İlk Sahibi Türklerdi!
  • 8 Haziran 2016 Türklerin Sırrı AY'da Saklanıyor
  • 29 Mayıs 2016 TIME Dergisine Kapak Olmak

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,295 µs