En Sıcak Konular

Emir Yıldızdan

Köşe Yazısı
Emir Yıldızdan
7 Ocak 2011

World of Warcraft ve Lost İşbirliği
 

World of Warcraft ve Lost İş Birliği[1]

 

“Siz oyun oynarken, kimler sizlerle oynuyor?

 

World of Warcraft ve Lost arasında sihirli rakamlar ittifakı... 4,8,15, 16, 23, 42 rakamları'nın büyüsü devam ettiriliyor.

World of Warcraft[2] oyununu dünyada oynayan yaklaşık 20 milyon kişi olduğu söylenmektedir.

World of Warcraft oyununda oyuncular bir karakter oluşturup oyun dünyasındaki görevleri tamamlayarak, canavarları öldürerek ya da diğer oyuncularla savaşarak deneyim kazanmak suretiyle seviyelerini arttırmaktadırlar.

Oyun bünyesinde birbirine düşman olan iki birlik bulunmaktadır: Alliance ve Horde. Yeni bir karakter oluştururken kullanıcıdan bir birliği seçmesi istenmektedir. Oyuncu bu iki birlikten dilediğinin altındaki bir ırkı seçer. Her bir ırk altında avcı, rahip ya da savaşçı gibi sınıflar bulunmaktadır ancak bazı ırklar için sınıf kısıtlaması olabilir.

Oyuncu seçtiği birlikteki diğer oyuncularla konuşabilir, posta alışverişi yapabilir, grup görevleri yapabilir ve lonca (guild) oluşturabilirler. Karşı birlik oyuncuları ise birbirleriyle yalnızca özel komutlarla iletişime geçebilir ve özel bölgelerden ticaret yapabilirler.

Oyun, Azeroth gezegeninin üç büyük kıtasını ve The Burning Crusade eklentisi ile oyun dünyasına katılan Outland kıtasını içermektedir. Oyuncular karakterlerini görev tamamlayarak ya da çeşitli aktivitelerle geliştirirler ve belli miktarda deneyim kazanırlar. Deneyim puanları ise karakterin seviyesinin artmasına yol açar. Oyuncular yeni bölgeleri keşfettikçe bölgeler arası ulaşım yolları çeşitlenmektedir.  [3]

Şimdi gelelim bizim ilgimizi çeken kısmına:

The Last Keepers Of Trisfal  ( Trisfal’in son bekçisi ) isimli üçüncü kitapta ve dolayısı ile oyunda başrole çıkan bir karakter var. İsmi Medivh.  Bu oyun eski zamanlarda geçmekte yani mitolojik canlıların olduğu, kara büyülerin yapıldığı zamanlarda geçmekte. Medivh isimli şahıs yani Trisfal’in son bekçisi de bir büyücü ancak bazı özellikleri var ayrıca anne karnında bulunduğu zamandan beri gelen bir sırrı da. Konuyu fazla dağıtmayalım çok güçlü bir büyücü ve herkes onun tekrar geleceği zamanı beklemekte. Bu kişi ile kodlanan kişinin kim olduğunu anlamak için çok da çaba sarf etmeye gerek yok sanırım: MEHDİ

Yukarıda da söylediğimiz gibi, oyun ilk adımda 2 taraf olarak başlıyor “Alliance ve Horde”

Alliance, kendi içinde 6’ya ayrılmakta:

-   Human

-   Dwarf

-   Gnome

-   Night Elf

-   Dreanei

-   Worgen

Horde de kendi içinde 6’ya ayrılmakta:

-  Orc

-  Undeath

-  Tauren

-  Troll

-  Blood Elf

-  Goblin

Ve oyuncuların karakterleri için seçebilecekleri oyun dili ile Class diye tabir edilen sınıflar var ki bunlar da:

-   Warrior (Savaşçı.)

-   Paladin (Büyü kullanabilen kutsal savaşçı.)

-  Druid (Çeşitli hayvanlara dönüşebilen ve dönüştüğü hayvanın özelliklerini kullanabilen hibrit bir sınıf.)

-  Shaman (Totem kullanabilen büyü yapabilen hibrit bir sınıf.)

-  Rogue (Adındanda anlaşılabilineceği gibi hırsız.)

-  Mage (Büyücü.)

-  Warlock (Karabüyücü.)

-  Priest (Can veren ve büyü yapabilen bir sınıf.)

-  Deadknight (Lanetli savaşçı.)

Dediğimiz gibi, her yönüyle World of Warcraf ‘özel’ bir oyun. (W'lara özellikle dikkatiniz çekmek isterim.)

Bu oyunu belki başka bir yazımızda daha ayrıntılı inceleriz inşallah. Bu oyunu konu etmemizin sebebi ise; daha önceden yazdığımız: ‘Lost Dizisinin Numaraları’ makalesi ile olan ilgisinden dolayı.[4]

Gazetelerde yer alan haberde: “Lost dizisinin numaraları servet kazandırdı.” denilmişti. Loto’da kazanan numaralar ile dizideki numaralar hemen hemen aynıydı.

‘Lost’ adlı televizyon dizisinde, ‘Hurley’ adlı karakterin lotoda kazanan ve dizide birçok şeyi kontrol eden numaraları da bulunuyor. Hurley’nin numaraları; “4,8,15, 16, 23, 42”      

Lost'un beyni olan J.J. Abrams,  Kabala'yı çok iyi bilen bir Yahudi ve şeytanilerin yakın adamlarından biri olduğunu yazımızda belirtmiştik.

“4,8,15, 16, 23, 42” bu rakamlar, Kabalacılar için neden önemli? Bu rakamların sırları nelerdir? Neden bu rakamlar hep gündemde tutuluyor? (Bu da ayrı bir yazının konusu.)

Tekrar oyuna dönecek olursak; Oyunda ‘inscription’ yani yazıt yazmak isminde bir meslek de seçebiliyorsunuz. Çeşitli eşyalara büyülü şeyler yazıp bu eşyaların karakterlere artı özellikler katmasını sağlayabiliyorsunuz. Ancak kimine göre belki tesadüf sayılabilecek bir şeye çarptı gözümüz. Bu mesleği belli bir düzeye getirdiğinizde ‘Mysterious Fortune Card’  esrarlı talih kartı isimli bir eşya yapmakta. Bu kartın özelliği şu:

Size bazı şeyler söylüyor; “Bugün talihsiz bir olayla karşılaşabilirsin dikkatli ol!”  gibi fal yazıları. Ve belirli oranlarda oyunda geçerli olan paralardan çıkıyor. Bu kartlardan bir tanesi var ki aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere Lost'taki Hurley’nin şanslı numaralarının aynısı… “Bu kadar da olur mu, şans eseri olmuştur.” diyecekseniz, bir daha düşünün derim.

Çünkü milyon dolarlar harcanarak yapılan bu oyunu oynayan ve ilk başlangıçta 200 TL, sonrasında oyuna devam etmek için de her ay 13 euro veren 20 milyona yakın kullanıcısı olan bu oyunda her şey çok ince hesaplanarak yapılmaktadır ve şans kelimesine yer bile yoktur.


 


  


 Lost'taki rakamlar, şans kartında.

 Gördüğünüz gibi oyunda size şans numaraları olarak, Lost Dizisi'ndeki “4,8,15, 16, 23, 42” sayıları veriliyor.

Aşağıdaki linke[5] tıkladığınızda da bu kartta başka sayıların olmadığını yani şans eseri olmadığını gayet bilinçlice yapıldığını görmeniz de mümkün ayrıca bir bilgi daha; Böyle size numara veren bu karttan sadece bir tane var yani hep aynı sayılar.

Anlaşılan J.J. Abrams ile Blizzard Entertainment arasında ‘derin’ bağlantılar mevcut.[1] 07.01.2011

[2] World of Warcraft (çoğunlukla WoW şeklinde kısaltılmaktadır), Blizzard Entertainment firması tarafından geliştirilen bir MMORPG, yani devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur. İlk olarak 1994 yılında çıkarılan Warcraft:Orcs & Humans oyunu ile tanıtılan Warcraft serisinin 4. oyunudur, ancak bu oyundan önceki oyunlar gerçek zamanlı strateji (RTS) türündedir. Warcraft III: The Frozen Throne oyunundan sonra kaldığı yerden devam eden oyunun konusu, yine önceki oyunlar gibi Azeroth adı verilen sanal gezegende devam etmektedir. World of Warcraft ilk olarak Blizzard Entertainment tarafından 2 Eylül 2001'de duyuruldu ve Warcraft serisinin 10. yılında 23 Kasım 2004'de satışa sunuldu.

Oyunun ilk genişleme paketi olan The Burning Crusade, 16 Ocak 2007'de yayınlandı. Bu genişleme paketi ile Outland oyun dünyasına katılmış oldu. İkinci genişleme paketi Wrath of the Lich King ise 13 Kasım 2008'de yayınlandı. BlizzCon 2009 konferansında ise oyunun üçüncü genişleme paketi Cataclysm duyuruldu. Yeni eklenti paketi 7 Aralık 2010'da piyasaya sürülmüştür.Bu eklenti paketiyle oyunun çıkış zamanında tanıtılan eski Azeroth kıtaları Eastern Kingdoms ve Kalimdor'da yıkım sonucu bir çok kalıcı değişiklik olmuştur.

Dünya genelinde 12 milyonu aşkın kullanıcısı ile, World of Warcraft,”en popüler MMORPG oyunu" olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiş bulunmaktadır. Nisan 2008 tarihi itibariyle, World of Warcraft devasa çevrimiçi oyunlar pazarının yüzde 62'sini elinde bulundurmaktadır.

[3] https://tr.wikipedia.org/wiki/World_of_Warcraft

[4] Bakınız Sayfa:

 [5] http://www.wowhead.com/item=62605

Bu yazı 8,588 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 1 Aralık 2023 Discovery Skandalı
  • 26 Mayıs 2021 Kara Yöneticiler ve Yılanların Öcü
  • 13 Ocak 2021 30 Saat Savaşları
  • 4 Ocak 2021 Günümüzün Fuggerleri, Aşı ve Korku İmparatorları
  • 30 Mayıs 2020 Göktürklerden Hediye
  • 1 Nisan 2020 Kulbak Bilge İle Çağı Anlamak
  • 7 Aralık 2019 Turks ve Caicos Adaları
  • 19 Mayıs 2019 Barbarosun Sancağı
  • 12 Aralık 2018 NATO mu PESCO mu?
  • 17 Ağustos 2018 Papaz Kaçtı Oyunu
  • 17 Aralık 2017 Yüzyıllık İntikam
  • 13 Ağustos 2017 Gökteki Türklerle Yerdeki Türkler Birleşti!
  • 31 Temmuz 2017 Pentagon'un Planını 5 Yıl Evvel Deşifre Etmiştik
  • 21 Temmuz 2017 Gargad-DNA Görünmezliği Projesi ve Manyetik Biyoloji
  • 23 Haziran 2017 27 Uçağın Sırrı
  • 4 Mayıs 2017 LOLAN (LÜLEN)-ECE-AYSULU TÜRK'e Kavuştu!
  • 6 Şubat 2017 13 Ocak 16.40, Denktaş, İstanbul
  • 1 Ocak 2017 Tarikatlar-Cemaatler ve İstihbarat-1
  • 6 Aralık 2016 Ordu, Bütün Türk Milletidir!
  • 1 Kasım 2016 Sessiz Sözsüz Yaşananlar

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,199 µs