Trump Yine Sahnede

 Trump Yine Sahnede

Trump 'başına buyruk' davranışlara devam ediyor


9 Mayıs 2018 08:32
font boyutu küçülsün büyüsünTrump: İran nükleer anlaşmasından çekiliyoruz, yaptırımlar yeniden geliyor


ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin İran'la nükleer anlaşmadan ayrılacağını ve 2015'te askıya alınan İran ekonomik yaptırımlarının en güçlü şekilde yeniden hayata geçirileceğini açıkladı.

Trump, uzun zamandır dünya kamuoyunda merakla beklenen İran kararını Beyaz Saray'da düzenlediği basın açıklamasıyla duyurdu.

Trump, 2015'te yapılan nükleer anlaşmanın İran tarafından kendi amaçları için kullanıldığını savunarak, "Öyleyse bugün ABD'nin İran'la nükleer anlaşmadan ayrılacağını ilan ediyorum. Tahran'a en üst düzey ekonomik yaptırımları yeniden getireceğiz." ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasında "İran'ın nükleer silaha sahip olma çabasına yardım eden herhangi bir ülke güçlü bir şekilde yaptırıma uğrayacak. Amerika nükleer şantajın rehinesi olmayacak" değerlendirmesinde bulunan Trump, yaptırımların yeniden devreye girmesinin ardından İran'la iş yapacak ülkelere de bir mesaj gönderdi.

İran'ın nükleer anlaşmadan faydalanarak nükleer çabalarına ve silah yapımına devam ettiğini savunan Trump, somut anlamda detaylara girmeden İran'ın "yalan söylediğini" iddia etti. Trump ayrıca Tahran rejiminin bölgede terör unsurlarına yardım ettiğini ve anlaşmadan elde ettiği kazanımları nükleer ve askeri programlara yatırdığını savundu.

NETANYAHU'YU İŞARET ETTİ


İran zaten hakkı olduğunu savunarak düzenli füze denemeleri yaparken, İsrail lideri Amad'ı nükleer savaş başlığı takılabilecek füze projesi olarak sunup sansasyon yaratmaya çalıştı.

Rusya: Netanyahu'nun İran'ın nükleer programıyla ilgili belgeleri teyide muhtaç
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun geçen haftaki açıklamalarına işaret eden Trump, "Bugün İran rejiminin (anlaşmayla ilgili) sözlerinin yalan olduğunu ortaya koyan net kanıtlara sahibiz" diye konuştu.

'İRAN'IN NÜKLEER TEHDİDİNE KARŞI YENİ BİR SÜREÇ'

Trump, anlaşmadan ayrıldıklarını ve artık 'İran'ın nükleer tehdidine' karşı yeni bir süreç için çalışabileceklerini kaydederek, "Anlaşmadan ayrılırken İran'ın nükleer tehdidine karşı müttefiklerimizle gerçek, kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulmak için çalışacağız. Bu çabalar İran'ın balistik füze programı ve terör aktivitelerini ortadan kaldırmayı da kapsıyor" ifadelerini kullandı.

Trump ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun kısa bir süre süre sonra Kuzey Kore'de olacağını ve burada Kim Jong-un ile görüşeceğini açıkladı.

Trump'ın açıklamasından diğer satır başları şöyle:

İran rejimi uzun yıllardır kaos ve terörü finanse etmiş bunun için kendi halkının zenginliğini kullanmıştır.
2015'te önceki yönetim bir imza attı. Teoride bu anlaşma ABD ve müttefiklerini koruyacaktı. Bu anlaşma İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine devam etmesini sağladı.

Bu anlaşma utanç vericidir, tek taraflı korkunç bir anlaşmadır.

Anlaşma ne barış ne istikrar getirdi, getirmeyecek de.
Bu anlaşmanın devamına izin verecek olursam Ortadoğu'da nükleer silahlanma yarışı kaçınılmaz olacaktır.
Nükleer anlaşma İran'ın bölgedeki amaçlarını engellemedi.
İran'ın nükleer programını bu çürümüş anlaşmayla engelleyemeyiz.

Bugün ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekileceğini açıklıyorum. Başkanlık memorandumu imzalayacağım ve İran'a ekonomik yaptırımları yeniden getireceğiz.
ABD nükleer şantajla tehdit edilemez. ABD'ye ölüm diyen bir rejimin dünyadaki en ölümcül silahlara sahip olmasına izin veremeyiz.

(Dışişleri Bakanı Mike) Pompeo, Kim Jong-un ile yapacağım görüşme öncesi hazırlıkları tamamlamak için  tam olarak şu anda Kuzey Kore'ye yolunda. Planlar yapılıyor, ilişkiler kuruluyor. Umut ederim ki bir anlaşmaya varılır. Çin, Güney Kore ve Japonya'nın da yardımıyla herkes için refah ve barışın geleceğine herkes için erişilmiş olur.

YAPTIRIM KARARNAMESİNİ İMZALADI

ABD Başkanı Trump, 10 dakika süren konuşmasının ardından 2015 yılında askıya alınan İran yaptırımlarının yeniden uygulanmasının önünü açan başkanlık kararnamesini imzaladı.

Söz konusu anlaşma, önceki Başkan Barack Obama döneminde İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya arasında 14 Temmuz 2015'te imzalanmıştı.

Anlaşmaya imza koyan diğer ülkeler ise anlaşmadaki eksiklerin giderilerek devam etmesi gerektiğini savunuyordu.

ABD MALİYE BAKANLIĞI: ESKİ YAPTIRIMLAR 90 GÜN İÇİNDE TEKRAR UYGULAMAYA GİRECEK

Trump'tan İran'la işbirliği yapan Kerry'ye: Ülkene zarar veriyorsun

ABD Maliye Bakanlığı, önümüzdeki 90 gün içerisinde İran'a yönelik döviz sektörü, metal ticareti, devlet borcu ve otomobil sektörü gibi alanlardaki eski yaptırımları tekrar uygulamaya koyacaklarını açıkladı.

ABD Maliye Bakanlığı'nın açıklamasında, önümüzdeki 180 gün içerisinde, İran'a karşı gemicilik, petrol ve enerji alanlarında da eski yaptırımların yeniden uygulanmaya başlanacağı kaydedildi.

ABD, 5 Kasım'a kadar tekrar İran'ın tüm devlet ve finansal kurumları yaptırım listesine alacak.

İRAN'DAN İLK AÇIKLAMA: ANLAŞMAYLA İLGİLİ TÜM SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİRDİK

Ruhani'den ABD'ye: Tarihi pişmanlık yaşarsınız

Trump'ın kararıyla ilgili İran'dan ilk tepki geldi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "İran, nükleer anlaşmadan doğan tüm yükümlülüklerine uydu, tüm taahhütlerini yerine getirdi" diye açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı'na, İran nükleer anlaşmasıyla ilgili önümüzdeki birkaç hafta içinde Avrupa ülkeleri, Rusya ve Çin ile görüşmelerin yapılması talimatını verdiğini belirten Ruhani, "ABD hiçbir zaman kendi taahhütlerine saygı duymadı" dedi.

RUHANİ:ANLAŞMA ABD OLMADAN RUSYA, ÇİN, FRANSA, İNGİLTERE VE AB ARASINDA DEVAM EDECEK

Ülkesinin nükleer anlaşmadan çıkmadığını kaydeden Ruhani, anlaşmanın ABD olmadan Tahran ile Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve AB arasında devam edeceğini söyledi.


https://tr.sputniknews.com/abd/201805081033357559-abd-iran-donald-trump-nukleer-anlasma/
Bu haber 1,516 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (4)
 • ASMD / 14 Mayıs 2018 12:16

  ASIL GAYE

  Bunların asıl amacı Ülkemizle İranın arasını bozup bir savaşa girdirmek. Bölgemizin ayakta kalan son 2 taşıdır Ülkemiz ve İran. Bu savaşta iranın destekçileri ülkemizin destekçileri çok farklı olacak. İrandaki soydaşlarımızın bu konuda çok dikkatli olması lazım herhangi bir kalkışmada protestoda vs.. de ne katılım sağlamalılar ne de fikren-fiilen taraf olmalılar. Avrupadaki soydaşlarımızda yapılan kışkırtmalara karşı dikkatli olmalılar deaş-pkk vs.. gibi örgütlerin gösterileri aktivitelerine karşı tamamen bir avrupalı mantığı ile tepki göstermeli ki. Avrupadaki Müslüman/Türk olmayanların aklı selim insanların desteği alınabilinsin. Şu an 2. dünya savaşının bitiminden itibaren abd nin işgali altında bulunan almanya nın Ülkemiz ve bölgemizle alakalı kararları alman hükümetinin kararları değildir. Bunu bir şekilde avrupadaki soydaşlarımız akıllı bir şekilde kullanabilir.
  Bu ortamda dünyadaki tüm soydaşlarımızın ve Samimi Müslümanların çok dikkatli olması elzemdir. Düşmana bahane yaratmamak gerekirken düşmanın baskı ve zulümlerini kendi kamuoylarına çok iyi göstermemiz gerekmektedir. Bunu gösterirken de ilgili kamu oyunu rencide ve tahrik etmeden yapmamız gerekir. Eğer ki başarılı olunursa insanlığın düşmanı olan bir kaç onmilyon insan ayakta duramaz. En azından yeni oyunlar için bir kaç adım geri çekilir...
  RABBİM YARDIMCIMIZ OLSUN...
 • kalp / 9 Mayıs 2018 17:41

  kalpoder youtube

  Son meşk videonuz telif nedeniyle izlenemiyor.
  Düzeltip tekrar koyarmısınız?
 • x / 9 Mayıs 2018 12:46

  Turp

  Heybedeki büyük Turp, bu mu ola ki...
 • shidoshi tanaka / 9 Mayıs 2018 10:35

  Tamam


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara