ÇALIŞTAY: Kalpoder 18. Çalıştayı

ÇALIŞTAY: Kalpoder 18. Çalıştayı

ÇALIŞTAY: Kalpoder 18. Çalıştayı


3 Mayıs 2018 21:16
font boyutu küçülsün büyüsün


Bu haftaki Çalıştayımızda Kuran Ayetlerinde geçen mühürlü içeceklerinin ne olduğunu üzerine teffekkürlerimizi yaptık.  

 https://kalpoder.com/28-04-2018-calistay/

 

 

 
Bu haber 1,930 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (9)
 • Gülen Bakkaloğlu / 9 Mayıs 2018 01:50

  Yaşam Hayatın mecaz imıdır?

  Tüm kalperen kardeşlerime, Başkanıma ve Sultanıma öncelikle teşekkür ederim. Allah hepinizden razı olsun inşallah. Mutaffifin suresinin muhteşem açılımına ben de naçizane katılımda bulunmak istiyorum izninizle.
  Mutaffifn suresinin 25, 26, 27, 28. ayetlerinde konu olan mühürlenmiş ve sonu Misk olan katığı ise tesnimden olan içeceğin yakınlaşanlara sunulması müjdelenişi, Orkun kardeşimizin verimli çalışmasının neticesinde şöyle bir kanaate varılıyor. Misk'i üreme organının salgıladığı bir koku olarak ele alırsak, üreme organı yaşamın daimliğni sağlayan bir araçtır ki, bu koku aynı zamanda üremeye yani çiftleşmeye davet ediçi bir haz verir. Kanaatimce bu nedenle hoş koku denmektedir.Yani hayatın (ebedi yaşam mührü) yakınlaşanlara misk kokusu ile en kıymetli olan tesnmden sunuluşunun müjdesidir bu ayetler.
  Ayrıca Meryem suresinin 22-26. ayetlerinde geçen Meryem annamızın doğum sancısı ile hurma ağacının dibine sığınması ile korkusunu, Cerail'in "Rabbin senin alt yanından bir su arkı yarattı. Hurma ağacını kendine doğru silkele, üzerine devşirilmiş taze hurma dökülecektir" demesi de yine mecazdır. Şöyle ki; doğum esnasında rahimden doğum suyu denen bir sıvı gelir ve bu sıvı sayesinde doğum sağlanır, çocuk o su ile rahimden dışarı sürüklenir. Yani akan ırmak dersek buna , yaşamı sunar, vücut vıerir. Tıbben de bu su olmazsa doğum doğal olarak gerçekleşemez. Ayrıca yne Orkun kardeşimizin açıkladığı gibi, Hurmanın yaşamın ruhu, yaşamın gıdası olarak ele alırsak; Meryem annemize kendi gayreti ile yaşam ağacını kendisine doğru çekmesi silkelemesi söyleniyor. Yaşamda da doğum yapan kadına ebe ıkınmasını, kendisinin gayret göstermesini önerir, aynı Meryem anamızın hurma ağacına asılması gibi. Yeni yaşam böylece oluşur. Hz. İsa'ya Ruhullah (Allah'ın ruhu) denmesinin sebebi ile bu ayetlerde varacağımız nokta bence; bize üflenen ruhu kendi gayretimiz ile yaşamda idrak edip yakınlaşanlardan olduğumuzda ancak Salih kardeşimizin dediği gibi , bize şah damarımızdan daha yakın olanı mühürlü misk kokulu mükafatla ancak görebiliriz inşallah.
  Orkun kardeşimizin deyimi, var olmuş tüm şeylerden , sebep bildiklerinizden de yakınım, safhaların kalkması bende Hu sırrı yani And dairesinin sınırındaki halimizi canlandırdı. Ayrıca "üfledi verdi, çekti aldı" derken, üflediğinde varlığın alması, çekip aldığında da varlığın yani insanın vermesi gibi de düşünülebilir. Ve mühürün sahibi yetkilisi mühürü açarken her yaklaşanın ( mukarrebin) kendine özgü (cürmü kadar) getirdiğini de çekip almakta ve Misk (ebedi Hayat) sırrı da böylece ebedi daimdedir.
  Tekrar tekrar teşekkür ederim, bir hatam veya yanlışım var ise af ola. Saygılar.
 • Orkun akar / 6 Mayıs 2018 15:39

  Konuk mustear isimli arkadaşa

  Selam selam.Kelime arkeolojisi diyoruz bu teknigimize .Çalıştay da Oktan hocamızın da belirttiği Üzere,diller karistirilmadan önceki haline kavramsal olarak ulaşmaya çalışıyoruz.Görüldüğü üzerine mana ve hakikat aynı...Kısmen diğer tüm metinlerede uygulanabilir.Sevgiyle.....
 • Konuk / 6 Mayıs 2018 11:17

  Teşekkürler

  Orkun Akar Bey'in her harfin manası ile kelimeleri açıklamasını ilk defa gördüm. Bu benim cahilliğim. İslam alimlerinin farklı yorum yaptığı ayetlerde , bu yöntem kullanılarak asıl olan yoruma ulaşılabilinir mi? Bir de bu yöntem Kur'an açıklaması dışında , diğer yazılı metinlerde de kullanılabilir mi ? Bu yöntem eskiden kullanılıyor muydu?
 • Birtan ÖZTÜRK / 6 Mayıs 2018 05:01

  BİLİNÇ

  Bilinç kalacak cenette.O kadar ağrın var mesela dişin bir güzel haber geliyor o ağrıları unutuyorsun.O an sadece ona odaklanıyorsun.Her şeyi unutturuyor.O da öyle birşey olabilir vücudun önemi yok o var.
 • Levent Celik / 5 Mayıs 2018 16:29

  Kalu bela

  Yüreğinize saglik. Kalu bela konusu ve ruhlar aleminde Allah'a verilen söz ve dünya imtihanının baslamasi konusunun işleneceği biz çalıştay yapılabilir mi acaba? Deistler ile münazarada zayıf kalınan bir konu..
 • Tefekkür / 5 Mayıs 2018 01:14

  Bu yazacaklarımın konu ile tam bir alakası olmayabilir ama vahdet konusu bağlamında bir düşüncemi ifade etmek istedim.

  Teşbihte hata olmaz, dünyadaki tüm milletlerin vahdeti vücud bulmuş halinin Türk milleti olduğunu düşünüyorum. Allah önce Türkü ve milletini yarattı. Sonra insanlar Türk ün toresinden uzaklaşarak çeşitli milletleri oluşturdular. Milletlerin kemâl ve vahdet bulmuş hali Türk milletidir. Bazen Türk milletinin kendisinin bir kısmı da bu kodları unutmuş olsa bile ufak bir kıvılcımın bu kodları tekrar aktif hale getireceği kanaatindeyim.

  Atatürk ün, Ne mutlu Türküm diyene, sözünde de bu manada bir vahdet vardır düşüncesindeyim. Yine teşbihte hata olmaz, milletler ve vahdet bağlamında bakarsak, Ne mutlu Türküm diyene ile Enel Hak ifadeleri arasında bir paralellik vardır diye düşünmekteyim.
 • Hüseyin Eroğlu / 4 Mayıs 2018 13:39

  Sureye göre bu mühürlü içeceği sadece Naim Cennetine gidenler mi kullanacaktır. Mühürlü içecek kişiye özel bir içecek ise aynı cennete gidenlerin dereceleri aynımıdır yoksa farklımıdır. Eğer farklı ise Oktan abinin daha önce bahsettiği cennet bir dinlenme yeridir ondan sonra hayat devam ediyor sözüne istinaden bu mühürlü içecek cennettekileri daha sonraya hazırlamak için bir içecek-eğitim midir.
 • Gökhan / 4 Mayıs 2018 03:01

  Kız kulesi

  Yaklaşacak,yaklaştı
  Bu biten değildi, başlayacak olan idi.
  Ay o gece sadece o şehrin üzerinde idi.
  7 yer 7 gök, yıldırım ile birlikte
  "Yazılmamış sırların ilki, yazılacak sırların sonu "

  Ne oldu ise oldu
  Olacak olan ise bu idi ..
 • alaca / 3 Mayıs 2018 22:40

  Teeşekkür

  Çok güzel ufuk açıcı bir program oldu katılanların hepsine sonsuz teşekkürler.. Videonun sonunda ki mendil örneği müthişti. Bunu her tam anlayabilirsek aslında videonun özünü de anlaşmış olacağız sanki. Aslında Vahdet ne demekmiş harika bir örnekle anlatıldı.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara