Göktürk Üçlemesi Geliyor!

Göktürk Üçlemesi Geliyor!

Yüzüklerin Efendisi Serisine Heyecan Yaratan Yerli Misilleme: Göktürk Üçlemesi Geliyor!


25 Nisan 2018 07:50
font boyutu küçülsün büyüsünYüzüklerin Efendisi Serisine Heyecan Yaratan Yerli Misilleme: Göktürk Üçlemesi Geliyor!

Dağ filmleri ve Börü dizisiyle adını duyuran Alper Çağlar, uzun zamandan beri üzerinde çalıştığı yeni projesini duyurdu. Türk mitolojisinden hareketle yola çıkılan Göktürk üçlemesi yolda. Her üç filminde vizyon tarihi, duyuru ile birlikte paylaşıldı.
 

Sinema dünyasında, mitolojiden esinlenilerek hazırlanan pek çok fantastik film serisi bulunuyor. Matrix’ten tutun Avengers’a, Yüzüklerin Efendisi’nden tutun Game of Thrones dizisine kadar bu etkiyi görmek mümkün. Elbette beyaz perdede gördüğümüz karakterler, doğrudan mitolojik karakterlerin yansımaları değil, sadece birer uyarlamaları konumunda. Çoğu zaman bu karakterlerin esinlendiği mitolojiler antik Yunan ve Roma mitolojileri oluyor.

Kısaca anlatmak gerekirse iyiyle kötünün karşılaştığı bir senaryoyu doygun hale getirmek için antik hikayeler ve mitler büyük bir kaynak oluşturuyorlar. Ancak yeryüzünde en çok bilinen olmalarına rağmen mitolojilerin hepsi Yunan ya da Roma’dan ibaret değil. Her toplumun kökenine ilişkin fantastik hikayelerin ele alındığı mitler, olaylar ve tanrılar var. Tarihimizin en güçlü edebi kaynaklarından birisi olan Türk mitolojisi de öyle.

Son dönemde Dağ serisi ve Börü dizisi gibi yapımlarda adını sıkça duyduğumuz Alper Çağlar, hem senaristliğini hem de yapımcılığını üstlendiği yeni Göktürk üçlemesi projesini açıkladı. Üç filmlik bir seri olacak Göktürk yapımı, tarihteki ilk Türk imparatorluğu olan Göktürklere ve dönemin mitolojik hikayelerine dayanacak. Aynı zamanda bu filmlerin, modern mitoloji olarak adlandırılan Yüzüklerin Efendisi ve Avengers gibi serilerde farkı, gerçek tarihi olaylara dayanacak olmaları. 


Film isimlerinden hareketle hikayelerin Göktürk devletinin kuruluşuna, Kürşat ve 40 Çerisi anlatısına ve Göktürk devleti liderleriyle birlikte Türk mitolojisinin dönüm noktalarına odaklanacağını söylemek mümkün. Zira Türk edebiyatında destanlar olarak ele aldığımız pek çok farklı hikaye (Türeyiş, Ergenekon vb), filmlere önemli ölçüde kaynaklık edebilir.

Sinema ve oyun sektörünün ne denli büyük ekonomiler haline geldiğini düşündüğümüzde, bu açıdan oldukça eksik kaldığımızı, kültürel ögelerimizi sanatla birlikte dünyaya tanıtmadığımızı söylemek gerekiyor. Yüzüklerin Efendisi evreninin yazarı ve aslen bir dil bilimci akademisyen olan J. R. R. Tolkien’in hikayesi için yeni bir dil geliştirdiğini biliyoruz. Bizim elimizde ise materyal olarak dünyanın en önemli tarihi yazıtlarından birisi olarak ele alınan Orhun Yazıtları üzerindeki Göktürkçe var.
http://www.webtekno.com/gokturk-uclemesi-h44713.html
Bu haber 3,684 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (10)
 • Onur Arslan / 10 Mayıs 2018 16:35

  Bence Çok Samimi

  Samimiyetsizlikle alakası yok.

  Açılım saçılım,çözüm süreci rezaletleri varken dağ 1 filmiyle milliyetçi askeri öven bir film yaptı.

  Dağ 2 filminin yaptığını inanılmaz gişe sonrası, esas samimiyetsiz gibi gözüken diziler türemeye başladı, o öncü oldu ondan sonra reytingi ve rantı görenler aynı yola girmeye çalıştı.

  Börü dizisinde de tüm kahramanlara tek tek selam çaktı
  Habur rezaletinde askerin zor durumda kaldığını gösterdi, darbe de Almanya'nın parmağının da olduğunu bir nevi gösterdiler Alman ajanının darbe olacağını önceden ima etmesi vs

  Osman Alan karakteri Engin Alan paşa mesela
  Bir sahne benim için çok önemliydi, devletin hamlelerle fetoyu köşeye sıkıştırdığını,köşeye sıkışan köpek rahat duramaz saldırır diye anlatıyordu,bize saldıracaklar diyordu, siz kimsiniz diye sorulduğunda ''Esas devlet'' diyor

  Yani görünmeyen güçlü devlet olduğu izlenimini 5.bölümünde alıyorsunuz, Oktan abiden zaten duyuyorduk ama böyle kaliteli dizilerde de vurgulanması önemli. Çünkü hükümetleri devlet sanan çok kişi var.
  Balyoz,Ergenekon davalarında zor günler yaşayan askerleri andılar. Tüm askerlerimize moral oluyordu, asker eşleri sayfaya çok mesaj atıyorlardı vs

  Ve en önemlisi bu börü dizisinde sömürülen hiç bir duygu görmedim her şeyi dozunda yaptılar o yüzden takdiri hakettiler

  Ayrıca 1 saatlik yapımla karşımıza gelmeleri daha güzel 2.5 saatlik dizilerde 1 saati insanların birbirlerine bakışmasıyla geçiyor kaliteyi azaltıyor, Alper Çağlar ise bence Türk sinemasında kaliteyi arttıracak biri ve milliyetçi bir insan.

  Devlet bu kişiyi kullanırsa, çok fayda sağlar. Sinema önemli bir propaganda aracıdır.

  Ayrıca bu Göktürk üçlemesi bence güzel olacak. Çok özeneceklerdir ve iyi çalışma çıkar diye düşünüyorum


  Danışacakları tarihçilerinde hepsi iyi tarihçiler ama gönül isterdi ki orada Oktan abimizin de adını görelim
 • Homeros7 / 1 Mayıs 2018 14:47

  HOMEROS

  Adı geçen Holy-Wood filmlerinin tamamı Homeros'tan etkilenmiştir. Peki Homeros kimdir:

  Homeros, Troya'nın düşüşünden 400 yıl sonra İzmir'de yaşamış bir Türk'tür.

  Asıl kaynak olarak bizim Homeros'u kullanmamız gerekirken, elin gavuru bizim değerlerimizi, bize karşı savunmaktadır. Bunu nereden mi çıkartıyorum. Akhailerin eline esir olarak geçmiş bir ozan, Akhilleus'un Destanını söylerken (İlliada), neden düşmanları olan Troya'lıların tarafını tutar? Ayrıca Homeros "kör" demek olduğu gibi, "Esir, tutsak, köle" anlamına da gelmektedir.

  Onaltıyıldız ekibine tavsiyem, Türklerin Anadolu geçmişini sahiplenmeleridir. Anadolu'nun geçmişini Türkler sahiplenmezse, elin gavuru kendi işine geldiği gibi sahiplenmeye devam edecektir.

  Türkler bu vatana 1071 yılında ilk kez gelmediler; 1071 yılında bir daha asla ayrılmamacasına geri döndüler...

  Turan'ı sahiplenelim.

  İmza: Ataları Orta Asya'dan Qırım'a, oradan Anadolu'ya geçmiş bir Türk oğlu Türk
 • Galadriel / 29 Nisan 2018 08:16

  Kutsal Ötüken Ormanı

  İklimler değişti.
  Ormanlar bozkırlara,
  Denizler çöllere dönüştü.
  Tarih efsaneleşti
  Efsaneler masal oldu ve unutulmaması icab eden şeyler yitip gitti ta ki çağlar sonra tekrar gün yüzüne çıkıncaya kadar.

  Lothlórien (with Quenya and Sindarin lyrics in Tengwar)
  https://www.youtube.com/watch?v=eU0aaq5pjnQ

  Epic Celtic Music - King of the North
  https://www.youtube.com/watch?v=Vkwz2Bf2OVc
 • alaca / 26 Nisan 2018 04:57

  Göktürk

  Film samimiyetsiz gibi gözükmektedir.
 • Galadriel / 25 Nisan 2018 23:35

  Dülkeler
  Rücbeler
 • Yasin. / 25 Nisan 2018 22:46

  Neden Son.

  Son gökturk 2025. Son dunyaya gelip kurtarışlarımı acaba. Kurtarmadan sonra belki 100 yıl huzur. Sonra kıyametmi.
 • atamer34 / 25 Nisan 2018 13:53

  film resmi

  Oktan Bey den filmin tanıtımı için kapak resmini yapmasını isterdim.

  kimsenin hayal bile edemeyeceği güzelikte, kudrette ve görsellikte bir eser olacağına şimdiden eminim.

  Rabbimin rahmeti hepimizle olsun
 • Oğuz / 25 Nisan 2018 13:01

  Mükemmel

  Haberi ilk olarak üçlemenin ve efsanevi Dağ ve Börü serisinin yönetmeni Alper çağlar’dan duydum. O küçücük tanıtım videosu bile heyecandan tüyleri diken diken ediyor. Alper Çağlar Türklük şuurunu uyandırmak adına çalışan, kadim Türk tarihinin farkında olan çok değerli bir yönetmendir benim gözümde. İnşallah Allah ömür verirse Türk sinemasına ve gençliğine unutulmaz izler bırakacak efsanevi bir yönetmen olarak tarihe geçeceğine şüphem yok. Kendisine başarılar diliyorum, umarım daha fazla destek alır.
 • Ahmet Türkoğlu / 25 Nisan 2018 12:46

  Oktan Keleş'e

  Sayın Oktan Keleş'in Göktürk'ler ve eski mitolojik bilgilerinden yararlanılmalı.Bir şekilde iletişime geçilirse nede iyi olur.
 • x / 25 Nisan 2018 12:25

  KültTürk

  Kült olur gari...


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara