Şekerde Arazi Skandalı!

Şekerde Arazi Skandalı!

Özelleştirme İdaresi’nin şeker fabrikalarının değerli arazilerini sessiz sedasız satışa çıkardığı ortaya çıktı.


4 Nisan 2018 08:06
font boyutu küçülsün büyüsünŞekerde arazi skandalı!

Özelleştirme İdaresi’nin şeker fabrikalarının değerli arazilerini sessiz sedasız satışa çıkardığı ortaya çıktı. Alpullu Şeker Fabrikası’nın tamamen üretim sahası dışında kalan ve sanayi bölgesinde bulunan 21 bin 671 metrekare arazisi, sanayi bölgesinde olmasına rağmen ihale şartnamesinde tarla olarak gösterildi. Skandalın kamuoyunda fark edilmesi üzerine hemen geri adım atılarak söz konusu arazi satıştan çıkarıldı.

Hükümet, şeker fabrikalarının değerli arazilerinin peşkeş çekilmeyeceğini iddia ederken, Özelleştirme İdaresi’nin fabrikaların üretim sahası dışında kalan arazileri de satışa çıkardığı ortaya çıktı. Özelleştirme İdaresi, ihale şartnamesinden bir ay sonra hazırladığı zeyilname ile Başbakan Binali Yıldırım’ın memleketindeki fabrika başta olmak üzere 10 fabrikanın arazisini ani bir kararla düşürürken ardından Alpullu Şeker Fabrikası’nın 21 bin 671 metrekare arazisinin satışını da iptal etti.

Şeker fabrikalarının arazilerinde yaşanan bu gelişmeler gözleri Özelleştirme İdaresi’ne çevirdi. Arazilerle ilgili yaşanan bu gelişmelerin arkasında büyük bir skandalın yaşandığı ortaya çıktı. Şeker fabrikalarının değerli arazilerinin sadece üretim sahası içinde olan alanların satılacağı iddia edilirken, yaşanan skandal durumun böyle olmadığını belgeledi. Özelleştirme İdaresi’nin fabrikaların arazileri ile ilgili geçtiğimiz günlerde hazırladığı zeyilnamenin hemen ardından Alpullu Şeker Fabrikası’nın 21 bin 671 metrekare arazisini de satıştan çıkarması gündeme bomba gibi düştü. Milli Gazete, skandalın perde arkasına ulaştı.


 
SANAYİ BÖLGESİNDEKİ ARAZİYİ TARLA OLARAK GÖSTERDİLER

Alpullu Şeker Fabrikası’nın tamamen üretim sahası dışında kalan ve sanayi bölgesinde bulunan 21 bin 671 metrekare arazi de sessiz sedasız satılacaktı. Söz konusu arazi sanayi bölgesinde bulunmasına rağmen ihale şartnamesinde tarla olarak gösterildi. Ancak skandalın kamuoyunda fark edilmesi üzerine hemen geri adım atılarak söz konusu arazi satıştan çıkarıldı. Diğer yandan 21 Şubat’ta belirlenen ihale şartnamesinde fabrikaların satışa konu olan arazi büyüklükleri dikkat çekmişti. Hükümet, sadece üretim sahası içinde kalan arazilerin satılacağını iddia etmesine rağmen, bırakın üretim sahasını bazı şeker fabrikaları 2011’deki ihaleden bile daha büyük bir araziyle satışa çıkarılmıştı. Örneğin Erzincan Şeker Fabrikası’nın satışa konu olan arazisi, 2011 yılındaki özelleştirme ihalesinden daha büyük bir alanı kapsıyordu.

SATILACAK ARAZİLERİ KİM BELİRLİYOR?

Skandal bununla bitmedi. Zeyilnameden bir hafta sonra bu sefer Alpullu Şeker Fabrikası’nın arazisi patlak verdi. Alpullu Şeker Fabrikası’nın satışa konu arazisi zeyilname ile düşürülmesine rağmen bu sefer üretim sahası ile hiçbir alakası olmayan tamamen sanayi bölgesinde bulunan arazisinin de satılacağı ortaya çıktı. Skandalın anlaşılması üzerine hemen bu arazi de satılacak araziler içinden çıkarıldı.

   
TV 5’DE GÜNDEME GELİNCE HEMEN ZEYİLNAME HAZIRLADILAR

16 Mart’ta Mustafa Yılmaz’ın TV5’de hazırlayıp sunduğu Aykırı Gündem programında bu skandalın ortaya çıkması üzerine, Özelleştirme İdaresi 22 Mart’ta ani bir kararla hazırladığı zeyilname ile 14 fabrikanın 10’unun arazisini yarı yarıya düşürdü. Satışa konu olan arazilerin ihale şartnamesinden bir ay sonra düşürülmesi manidar bulunurken, bu durum fabrikaların değerli arazileriyle satılacağını da belgeledi. Ancak şeker fabrikaların satışına karşı kamuoyunda oluşan tepkinin daha da artmasından endişe duyulduğu için ani bir zeyilname ile satışa konu arazi büyüklükleri düşürüldü.

BAŞKA BİR SKANDAL VAR MI?

Fabrikaların arazileriyle ilgili yaşanan bu skandallar, ‘ihale şartnamesinde gözden kaçan başka skandal var mı?’ sorusunu gündeme getirdi. Burdur, Turhal, Yozgat ve Elbistan şeker fabrikaları hariç diğer 10 fabrikanın satılacak arazi büyüklüğünün ani bir zeyilname ile düşürülmesi ve Elbistan Şeker Fabrikası’nın sanayi bölgesinde bulunan arazisinin ihale şartnamesinde üretim sahası içinde tarla şeklinde gösterilerek satılmak istenmesi ihale şartnameleri üzerindeki şaibeyi artırdı
http://www.milligazete.com.tr/haber/1526842/sekerde-arazi-skandali
Bu haber 1,242 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (4)
 • Mücahit Çelik / 5 Nisan 2018 20:57

  Özelleştirme idaresi de özelleşti mi ki?..

  Şeker fabrikaları da dahil,satılan ve satışı düşünülen bütün stratejik gelir kapıları,milletin kırmızı çizgileri son kaleleridir..Millet şu an ekonomik olarak diz çökmüş durumda..Bu satışlar olursa, kılıç boynumuza inecektir..Özelleştirme idaresi;yabancı devletlerin ekonomik dayatması yada küresel kapitalist şirketler sistemine mi bağlı?..Çünkü bu satış, millet devlet çıkarı değil,nasyonel kapitalizmin isteğidir..Bunu dağdaki çobana kadar millet bilirken,sorumluların bilmemesi mümkün mü?...
  Özelleştirme idaresi;Kendi içinde bağımsız,yurt dışında hükümete mi bağlı?..Çünkü verdiği görüntü;kafasına göre
  çalışan bir şirket resmi gibi...Ülkede özelleştirilecek yerleri kafasına göre mi belirliyor?...Özelleştirme idaresi satışlara başlarken;oluşan kamuoyu baskısından dolayı ''hükümetin emri ile''geri adım atıyor...İşte millet burasını merak ediyor;özelleştirme idaresi kendi kafasına göre mi,yoksa talimatla mı satışa çıkıyor?...Kamuoyu baskısı olunca; satmayın demişler satış durmuş,peşine gene satmaya çalışıyorlar..Özelleştirme idaresini;hükümetten ayrı mı ,yoksa hükümete bağlı mı değerlendirmeliyiz?...Özelleştirme idaresinin;hükümeti kandırmak gibi bir durumu mu söz konusu?...Türkiye cumhuriyetinin bütün kurumları devletine bağlıdır..Devleti yöneten irade ise seçilmiş hükümettir...İş böyle ise, bunlar ne?..Bunlar asılsa,iş ne?...Şeker fabrikalarımızı
  ;küresel şirketlerin dayatmasıyla kapatamayanlar...Acaba arazisini satışa çıkarıp mı yıktırmak istiyorlar..Yok yok,fabrikayı kapatmıyor,satmıyoruz,arazisini satıyoruz canım gibi...Kılıf bu mu?..Yahu fabrikayı yıkmayacaktık ama,adam araziyi alınca haliyle böyle oldu demeye mi çalışacaklar?...Yoksa milletle alay edenler mi var?...Zeytin ağaçlarını kim sök dediyse,bunları sat diyenler de aynı irade...''Ülkeyi pazarlamakla mükellefiyetin''muhataplarına elbette bir bedeli olacaktır...Hukuk kurallarını bilmem,anlamam..Ama bu eylemlerin hukuki karşılığı;basit bir kamu çıkarı-zarar davası olamayacak kadar stratejik ve önemlidir..Devletin varlık yokluk olayı kadar...Bizim ülkemiz ''ticari bir meta''değil ki!...Birileri çıkıp millete net bir açıklama yapmak zorunda...Satacak mısınız?.Satmayacak mısınız?..Özelleştirme idaresinin ağzı ne konuşuyor ? vs...Ben, ülkemi pazarlamakla mükellef olanlara karşı;pazarlattırmamakla mükellefim.....
 • noyan 55 / 5 Nisan 2018 01:29

  sekerli

  Bu seker hukumeti seker edecek gibi
 • ASMD / 4 Nisan 2018 11:58

  YORUMSUZ

  RABBİM İlgililere Hidayet Versin...


  RABBİM MİLLETİMİZİN YARDIMCISI OLSUN...
 • Selim / 4 Nisan 2018 09:10

  Aferin


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar