Elon Musk: Yapay Zeka Nükleerden Daha Tehlikeli

Elon Musk: Yapay Zeka Nükleerden Daha Tehlikeli

Elon Musk: Yapay Zeka Nükleerden Daha Tehlikeli


13 Mart 2018 08:09
font boyutu küçülsün büyüsün


South By Southwest (SXSW) festivaline sürpriz bir şekilde katılan Elon Musk, yapay zekaların gelişme hızına dikkat çekti


1987 yılından beri her sene gerçekleştirilen müzik, film ve teknoloji dünyasından önemli isimlerin katıldığı South By Southwest festivaline bu yıl Elon Musk damgasını vurdu.

HBO’nun sevilen dizisi Westworld’ün oyuncularının yer aldığı bir panel esnasında, sahneye çıkan Musk, dizin ana odağı olan yapay zeka teknolojisine yönelik açıklamalarda bulundu. Musk, yapay zekanın yaratabileceği tehlikelere karşı uyardı.


Yapay Zekanın Hızı tahmin edilemiyor


Yapay zekanın ne kadar hızlı öğrendiğini ve kısa sürede kendisini ne kadar hızlı bir şekilde anlatmak için Google’ın yapay zekası AlphaGo ve AlphaGo Zero örneğini veren Musk, yapay zekanın kendini geliştirme hızı tahmin edilenin çok daha üstünde.


Tabii, Elon Musk yapay zekanın getirebileceği tehlikelere her fırsatta dikkat çekse de yapay zekanın zararsız bir şekilde gelişmesi için OpenAl isimli kar amacı gütmeyen kuruluşa destek sağlıyor.

Genel olarak yapay zeka konusunda oldukça karamsar bir bakış açısına sahip ve bu bakış açısı nedeniyle sıkça eleştirilmişti.
https://bilgi.zone/elon-musk-yapay-zeka-nukleerden-daha-tehlikeli/
Bu haber 2,241 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (9)
 • beklenen / 17 Mart 2018 05:27

  Ali Alkan' kardeşime uyarı. Hz. Musa nın Allah ile görüşmeye gittiğini yazmışsın. Büyük bir yanlışlık var ortada. Musa'nın gittiği yer ateş veya ışık olarak adlandırılan yer. Orada kendine vahiy indiriliyor. Allah'a zaman mekan izafe etmeyin.
 • Mücahit Çelik / 14 Mart 2018 19:54

  Adı üstünde''ZEKA'' ...yapay mapay..

  Yapay zeka tehlikeli midir?.Ben bu işe mantıkla yaklaşmam gerektiğini bilmeliyim..Bunun cevabı anlamında gizlidir ki''zekası olan her şey, iyi yada kötüye kullanabilir''..
  Zekanın sözlük anlamları altta...
  1.
  insanın(burada konu dijital enerji) düşünme, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama, kavrama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tümü.
  2.
  RUHBİLİM TERİMİ
  soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma yeteneklerinin toplamı...
  2. anlamı aynı zamanda ''yapay zeka'' ve ruhu içinde geçerlidir..Üstelik, yapay zekanın ille ruhu olması da gerekmez..insanlara savaş açmak için sadece depoladığı psikolojik analizler yani''ruh bilimini'' bilmesi yeterlidir..
  Eğer bir proje yada olayın zekası varsa;bu, düşünüp karar verebilme-sorgulayabilme-iyilik yada kötülük düşünebilme-en önemlisi ''ÖZGÜR İRADE'' ile bireysel kurgu ve eylemlere girmesi de kaçınılmaz olacaktır..Çünkü insan;YAPAY ZEKA kendi kendine düşünüp,karar verip,kendisince hareket etsin diye çılgınlar gibi yarışıyor...Bakın FACEBOOK'un yapay zekaları kendi aralarında ,sinsice kendi dillerini oluşturmuşlar bile,bu dili hiç bir insan çözemiyor..Artık ileride olacakları hayal edin...Malesef insanlar,Yapay zekaya;dünya coğrafyasını çevreleyen ve atmosferdeki her türlü (uydu v.s.)teknolojik ağa erişmesi için yol açıyor,resmen ÖZGÜR İRADE veriyor...İyi de irade bizde,niye tanımadığın bir programa iradeni ve kaderini veriyorsun ki?..Çok tehlikeli çok...
 • Ali Alkan / 14 Mart 2018 19:33

  Kuranda geçen Kıssada Hz musa allah ile görüşme ye gittiği sırada
  Kavmi hemen arkasından başta samiri tapmak için ellerindeki altınları eritip böğüren bir buzağı (mekanik ) yaptılar tabiki o buzağı eski den taptıkları evlatlarını kurban ettikleri molek ti
  Yapay Zeka da kuranda ki bu kıssa nın güncellenmiş hali
 • Ötüken Çocuğu / 14 Mart 2018 17:35

  ayrıca yapay zekayı bir vatandaş yapmıyor.. ezelden beri insanın yagane düşmanı olan şeytan ve şeytani beyinler yapıyor...

  Yapay zeka çocuk oyuncağı değil, bir de zaten haber de çok ciddi, yukarıda ki adam marsa bir dünya kurmayı planlıyor ve tüm ekonomisini buna adamış durumda...

  müslüman hiç birşeyi küçümsememeli... düşmanı takipte gevşeklik göstermeyin diyor ayet!

  İşin acı tarafı tüm bilgiler de yapay zekaya kaydedilmeye başladı. kambalada bu konu da geçti sanırsam.
 • Kalperen aday adayi / 14 Mart 2018 01:35

  Benim dusuncem

  Tum kalperenlere selam olsun. Bence sisirilen birsey yok. Ya pay zekaya sahip robotlar ornegin Sofia hergun insan gibi yasayip dunya gorusu bile ediniyor. Ya pay zeka kendi varligini idrak edebildiginde olmek istemeyecek ve kendi ihtiyaclarini dusunerek karar verecektir. Ornegin dolu bir batarya icin gereken teknolojiyi elde etme veya arizali parcalarin tamiri gibi. Nefsi mudafa icin insani bile oldurebilir.
 • sedat / 13 Mart 2018 22:42

  evet.... yoruma bir kaç satır cevap yazmak istiyorum...

  merhabalar... kısa net bir kaç satır yazmak istedim.

  Bilgisayar ortamında her zaman 1 + 1 = 2 etmez... Yazılımlarda açık noktalar her zaman olur ki... yeni, versiyonlarda bunlar giderilir ve geliştirilir yazılan programlar.

  Birde şöyle düşünmek lazım... Acaba atom bombasını icat eden kişi veya nükleer bombaları icat eden kişi. Farzedelim ki.... tek bir tuşla bütün dünyayı yok edebilirmiydi??? İcad edilen şey hayra alamet bir şey olmadığından, bu hesap şuna benzer bence. Nasrettin hocanın bindiği dalı kesmesi gibi bir mantık.

  Hayırla başlayan iş hayrolur, şerle başlayan iş şer olur.

  yapay zekayı hafife almamak lazım. Niçin dersek... Kendini geliştiren bir sistem. İnsan kontrolunden çıkan çıkabilen bir sistem bence.
  Bir soruda ben ortaya atayım... Acaba bu yapay zekayı geliştiren... icat eden. Kişi yada kişiler.

  Oturdukları, birlikte yaşadıkları, paylaştıkları dünyadaki. aç sefil, rızıkları ellerinden alınmış Afrikadaki aç insanları bir kez olsun düşünmüşlermidir??? Yada yemeği yedikten sonra... Allahım sen olmayanlara da ver mi demişlerdir? Afrikadaki aç sefil insalar sorusuna cevapsa...

  Cevap = bence, düşünmüşlerdir... Banane yada en ufak bir yardımım olmasada olur gibi bir mantıkla düşünmüşlerdir... Gelde yapay zekayı icat edenlere, iyiki varsınız diyelim...

  Not : Hayır işler için icat edilmişşe ammenna. Şer işler için icat edilmişse eğer bunuda, ancak son aşamaları gördüğümüzde anlarız.

  Yapay zeka, Her an kontrolden çıkabilecek bir olgu bence. Eh yani, cısss :)

 • beklenen / 13 Mart 2018 22:34

  Yapay zekayı yapanların zekasını küçümsüyorsun belli ki!! onlar kendi nefislerini yükleyecekler makinalara. Akılları sıra kötülüğün sahjpsiz olacağını sanıyorlar. Ancak yapay zekanın en önemli kısmı öğrenebilmesi. Neye göre öğreneceği ise bizim girdilerimize göre olacak mı yoksa kendi değerlerini mi oluşturacak orası ciddi bir sorun.
 • ötüken çocuğu / 13 Mart 2018 17:26

  Ben de tehlikeli olduğunu düşünenlerdenim...

  Bilgi güçtür. insanlık hakkında tarihten bu yana bütün bilgiyi toplarsa, insanların ve insanlığın tüm zaaflarını da bilecek demektir. Bir de buna makina ve digital teknolojinin muazzam gücü eklenirse işimiz iş demektir.

  Elbette o teknolojik ve bilgi kapasitesiyle onu ilah edineceklerde çıkacaktır. Tabi şu zamanın değil ilerki 20-30 senenin teknolojisini kastediyorum...
 • metin / 13 Mart 2018 12:30

  Amma şişirdiniz balonu !

  Yapay zeka deyince millet ne anlıyor ? Yeni bir canlı türü mü ? Dünya insanına empoze etmeye çalıştıkları abartılmış teorilerden ibaret fikirleri yemeyin reklamlara kapılmayın artık ! Bir ışık hızında çalışan bilgisayar düşünelim.Dünyadaki tüm canlı ve cansızlara ait bilgileri ona yükleyelim.Ve bu bilgisayara çalışma mantığını belirleyen programı oluşturup kuralım.Bilgisayar mekanik ve donanım olarak çok hızlı olduğundan işlem hızı ve program yürütme hızı da fazla olacaktır.Fakat hareket tarzı ve yapması gerek işlemi görevi biz yazıp yüklüyoruz cihaza. Dolayısıyla sınırlandırmış oluyoruz.Bizim isteğimiz dışında bir şey yapamaz durumda oluyor.Eğer programı yazan kişi bilgisayaraın her yaptığından veri elde edip bu programı genişletmesine ve yeni hareket davranış yolları türetmesine izin verirse işte yapay zeka bu noktada sözkonusu olur...Fakat ne olursa olsun asla özgür irade ve bilinç kazanma durumu söz konusu asla olamaz !!! Sebebi insan bir defa özgür irade sahibi değil ki yarattığı düşündüğü öyle olsun.İnsan beyni yoktan hiçten bir şeyi üretip var edemediği illa dışardan duyularla aldığı bilgiye muhtaç olduğu gerçeği varken veri olmadan ne hayal etme ne fikir oluşturma yeteneği yapımıza uygun değil ve aykırı.Açıkçası kainatta böyle bir canlı var mı orada bile şüpheliyim.Göz kulak dil dokunma ve koklama duyularının dışında beyinde farklı algılama araçları da yer alıyor.Buraları insan için bir veri girişi yollarıdır.Bilgi buralardan girer ve beyinde işleme alınır çeşitli boyutlarda ayrışır.Asla yokluğu ve yoku bilmememiz bundan dolayı.Tanrıyı hiç bir insan veya başka bir canlı türü bu noktadan dolayı algılayamaz çözümleyemez.Aslında hepimiz robotuz !! eN ADİ BİR HAYVANDAN EN ALİ BİR İNSANA YÜKSELMEK ÖZÜMÜZDEKİ TANRISAL PROGRAMI KULLANIP KENDİMİZİ GELİŞTİRMEKLE MÜMKÜN OLABİLİR.Biz buna iyi ahlak sahibi olmak ve insanı kamil hali diyoruz.Asla tanrı veya tanrılık iddiası yaratılmış hiç bir şey için mümkün değildir bunu iddia etmek komiklik ve eblehliktir.
  Vel hasıl hiç bir teknolojiden korkmanıza gerek yok.O sistemleri geliştiren vatandaşlar asla tüm yönetimi bilgisayara bırakmazlar.Bıraksalar dahi ulaşacağı nokta herzaman zeki bir insanın altında olacaktır...Endişeye gerek yok yeter ki irademizi ipotek ettirmeyelim birilerine...


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar