Dövme Yaptırmak Vücuda Kapı Açmaktır!

Dövme Yaptırmak Vücuda Kapı Açmaktır!

Silinen Vücut Dövmeleri, Sonsuza Kadar Kalıcılığını Koruyor


12 Mart 2018 08:35
font boyutu küçülsün büyüsün


 

Oktan Keleş dövmenin niçin yasak edildiğini Kulbak Bilge'de şöyle açıklamıştı: Silinen Vücut Dövmeleri, Sonsuza Kadar Kalıcılığını Koruyor

Fransa’da yapılan yeni araştırmalar, dövmelerin sildirme işlemine rağmen dövmelerin neden sonsuza kadar deride kaldığını araştırdıkları çalışmalarını, bir adım ileriye götürdü.

Centre d’Immunologie de Marseille-Luminy'den, Sandrine Henri ve Bernard Malissen'in önderliğindeki araştırmacılardan oluşan bir ekip, kişilerin öldüklerinde cilt hücrelerinin dövme pigmentini yeni hücrelere taşıdıklarını ve dövmenin bu şekilde kalıcılığını koruduğunu keşfetti.


Ekip, genetik olarak tasarlanmış bir fare geliştirdi ve kuyruğuna dövme yaptı. Mürekkep, makrofajlar (dermis tabakası içinde bulunan bağışıklık kazanmış hücreler) tarafından toplandı, ancak bu makrofajların fare öldükten sonra, dövme görünümünün değişmediği saptandı.


Araştırmacılar, dövme hücrelerinin yeniden ortaya çıkma nedeninin, öncü hücrelerden türetilen yeni makrofajlara bağlı olduğunu belirlediler. Daha önce yapılan araştırmalar, makrofajların dövme iğnesinin neden olduğu yaraya çekildiğini ve emildiğini doğrulamıştı.

Araştırma ekibi, ayrıca pigmenti yakalama, serbest bırakma ve tekrar yakalama döngüsünün sürekli bir süreç olduğunu gözlemledi. Bu durum ise, farede dövme yapılmış cildin bir parçasının hücreler arası sürekli transfer geçirdiğini teyit ediyordu.


Henri konu hakkında, “Biz, pigment yüklü makrofajların, yetişkin yaşamı boyunca ve öldüğü zaman, komşu makrofajların bıraktığı pigmentlerin tekrar yakalandığını ve dövmelerin bu şekilde kalıcılığını koruduğunu düşünüyoruz” dedi. Bununla birlikte araştırmada, lazer ameliyatının kalıcı dövmeyi kaldırma ve dövmeli hayatın çerçevesinden çıkmaya çalışan insanlara yardım edilmek için de yeni olanaklar sunduğunu görüyoruz. Dövme alanına uygulanan lazer ışınları sayesinde alanda bulunan makrofajlar tekrar yakalanmayacak hale getirilebilecekti.


Son birkaç yıldır giderek yaygınlaşan vücut dövmelerinin kullanımı araştırıldığında ise özellikle 26-40 yaş arasındaki ABD’li yetişkinlerin %40’ının mutlaka dövme yaptığını saptadı. Dövme yaptırmadaki artış ile birlikte dövme sildirmek için de atılan adımlar doğru orantılı olarak ilerlediğinden, son yıllarda dövme kaldırma işlemi, güvenli ve etkili hala getirilmeye çalışılıyor.
http://www.webtekno.com/vucut-dovmeleri-neden-kalici-h42171.html
Bu haber 5,674 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (5)
 • x y / 12 Mart 2018 21:31

  çukur

  Bu yazı bana nedense ÇUKUR isimli dizideki dövme işaretini ve Oktan Keleş'in ''Utah'ta Büyük toplantı ...KOD ÇUKUR'' başlıklı yazısını hatırlattı.
  ÇUKUR adlı dizide aynı semtin çocuklarında aynı dövme işareti var ve dizide sık sık dövme gösteriliyor sanki hatırlatılıyor dizi ilk başladığında bu dövmenin bir işaret olduğu düşüncesi aklıma gelmişti ...
 • HB / 12 Mart 2018 19:06

  Sadece Dövme olarak değil , film alt yazsısı dikkate alınmalı.

 • şenol / 12 Mart 2018 18:17

  soru

  Son birkaç gündür dünya çapında helikopter,uçaklar düşüyor bu konuda bilginiz var mı?
 • Zafer / 12 Mart 2018 13:39

  Tamam da hiç mi rahmani dövme yok?

  Osmanlı'da yeniçeriler niye dövme yaptırdı? Dövmesi olan evliyaullah ricaul gayb Ereni hiç mi yok? Dövmesi olan Kambala ajanı yok mudur? 16'lar hep dövmesiz mıdır? Cinler tesir edebilir evet ama rahmani cinleri hüddamları hadimleri çağıran dövme yaptırır belki antisiyle düşünelim. Bilmiyorum benim aklıma bu sorular geldi.
 • Zeytin / 12 Mart 2018 12:29

  Renkler

  Renklerin bir enerjisi varmıdır? Hepsi Allah’ın yarattığı renkler. Seslerde öyle Ama iş Nota olunca oynanan oyun varmıdır? Değiştirme bozma vs Aynısı renkler içinde geçerlimidir? Üzerimizdeki etkileri nelerdir? Bunları sormama sebep yakın zamanda yaşadığım. Çok baş ağrısı ve mide bulantısı şikayetim oldu. Stresten kaynaklı mı? Bilmiyorum.Uyudum geçsin diye. Uykumda amatist taşındaki mor renkle yıkandım. Kalkınca eser kalmadı. Tabii sadece stres ve beynimin rahatlamak İçin seçtiği yol da olabilir. En derin Saygı sevgi ve selamlarımla.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar