Tarifi Oldukça Zor Bir Teşekkür

Tarifi Oldukça Zor Bir Teşekkür

Tarifi Oldukça Zor Bir Teşekkür


9 Mart 2018 07:51
font boyutu küçülsün büyüsün


 

Tarifi oldukça zor bir teşekkür…

 

Teşekkürü eskiden dil ile halledilebileceğini zannederdim. Eskiden derken benim yaşamında ‘eski’ ile yeninin ayrım noktası olan şahsi takvimimdir. Esasen herkesin bir takvimi vardır. Takvimler tarih boyunca hep önemli olaylara binaen başlatılmıştır. İşte bu önemli başlangıcın adı bende “OKTAN KELEŞ” tir. Günümüz dünyasında yaygın olarak benimsetilen miladi takvim sayımına göre yaklaşık 7 yıldır tanış olma şerefine meçhul bir şekilde eriştim… Oysa ayrıca yoğunlaşan bir inanca ve seziye göre başkaca takvime inanırım. 

Pek kıymetli büyüğümüz Sayın Namık Kemal Zeybek beyefendi sıkça “O”ndan zuhur eden EMEKLERİ saymaktadır. Sayılan veya sayılabilen aslı hakikatin ne kadarıdır? Bilmeyenler zannedebilir ki yüceltiyoruz. HAYIR! Hakkını en azından zikretmeye çabalıyoruz ama bir türlü muvaffak olamıyoruz. Hani bilirsiniz, bir insanın yaşamını özetleyen ifadeler ve hatıralar bütününe biyografi denir. Bir gün gelir de biri çıkar ve bu deruni insanı yazmaya çalışırsa ona şimdiden dua ediyorum. Şahsi görüşüme göre yazılabilecek en zor biyografi olacak. Çünkü biyografiler çok kıt bir yüzeyden yazılır, “biyo” dan yani kısacası dış kabuktan, zahirden. DERUNİ BABA lakaplı bu güzel insanın managrafisi görmezden gelinebilir, yok sayılabilir mi?

Manevi iklimin lügatinde “BABA” künyesi vardır. Neden Baba denir bilir misiniz? Kendi yaşamımdan cevabi örneklerini sizlerle paylaşmak istediğimden bu satırları yazıyorum. 7 yıl evveline baktığımda gerçekten bir çocuktum. Mana çocuğu… Bilmeyen, yararlı ve yarasızları ayıramayan, oldukça meraklı sorular soran, sağ sola yalpalarken bir mana çocukluk devresi. Bu nedenle mana çocukların da Babası vardır. Eren Babalar ne güzel babalardır! İşte bu çocuğu 7 yaşına kadar özenle büyüten Babamdır  “O”.  Babalar çocuklarını tanır. Çocuklar Babasını tanımaya çalışır… İşte kilitlendiğim yer tam da burası!

Çocuk Baba ilişkisi misali, onunla karşılıklı kıymetli vakitler geçirdiği kadar onu tanır. Tanımak, bilmek midir? Kelime oyunu değildir amacım. Farka işaret etmektir niyetim.  Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki kendisine karşı oldukça zanlarım vardı. Hüsnü zanlarım, hatta bazen de garipsediğim şeyler?! Ara sıra kendimi yokladığımda acayip bir şekilde kendime gülesim gelir, gülerim de. Erdiğimi hiç iddia etmedim ki. Bu bazenler öyle bir hal alıyor ki beni kendime aynalayan ben değilim. Zira aynalayan var. 

Fıtri olarak söz dinleyen birisiyimdir genel anlamda. Babaların sözleri kıymetlidir. Maksat söz değildir. Eyleme kapı aralayan sözler. Çok söz söyledi bunca vakit aralığında “O”. Çocukların Babalarından en çok etkilendiği durum, sözlerin özleri ile örnek oluşlarıdır. İşte bu öze güven duydum “O”nda.  Babalar eğitim biçimlerinde bazen cemal bazen de celal olurlar. Bu ihtiyacı belirleyen çocuktur! Celallenmesi de cemallenmesi de hikmet üzeredir. Yaşatır, his ettirirler.

Çocukların eğitimi okulda başlamaz, bizzat evde başlar. Temeli ebeveynler kurar. Okul sonraki kemalat devre. Ata kültümüzde bu çok ama çok önemli olmuştur. Babanın sırri mayası olan evlat.  

Yüce Türk tarihinde OCAK evin merkezini teşkil eder. Her şey onun merkezinden genişler. Yaradan’a çok şükür ki merkeze çekildim. Aziz ruhaniyetine selam olsun ki Hüseyin Münir Derman hocam derdi ki sohbetlerinde: 

“oğlum demir gibi ol, demir gibi. Çöp olma! Demir olursan bir gün gelir seni mıknatıs gibi çekerler. Sen tasa etme nasıl olur diye”. Öyle de oldu.  Demir varsa demirci vardır. Demirci varsa ocak vardır. Demirci ocağı madde ve mananın işlendiği yüce mekân içre mekân. Ne güzel de işledi ve değer üstüne değer kattı “O”. Hayran olmamak elde değil. Ateş verdi, su verdi, huuu verdi “O” . Babalığından bir şey kaybetmedi, aksine oldu bu çocuğa DEMİRCİ BABA! 

“O”nun üzerinde en çok etkilendiğim şey, ismi gibi OK’larıdır. Öylesine bir OK ustası ki… “O”nun yanında iken hep kendimi açık bir arazide bulurum. Hikmetli sözlerini yayına gerer ve fırlatır ok gibi. Öööyylle arkasından bakar kalırım. Bu bakmalar bir zaman sonra ufuklara bakmak anlamına geldiğini kavradım! Ne uzak okçu atışlarına şahitlik yaptım! Gün geldi o okların saplandığı yerleri bile buldum! Bu halime tatlı tatlı gülümser, ona da ferahlık veren hasılı buydu. 

Gönlüme taht kurdu bu nedenlerle. Ağız dolusu değil, gönül dolusu Sultanım derim! Ama Babalığını tabii ki de kaybetmeden… SULTAN BABA!

Bu sultanlığından yani saltanatından en çok sevdiğim yanı ise saltanatını paylaşmasıdır! Onun saltanatı miri malı üzerine. Yüce Türk Sultanların yaptığı gibi Ata’dan yadigâr yağma törenleri düzenler! Kendini yağmalatır da yağmalatır. Telli Kur’an deyişlerinde bir meşhur söz vardır “arifler dükkânın açmış, ne ararsan var içinde” diye. Onun arifliği ve ariflik hazinesi vermekle tükenmiyor. Aksine doluyor yüce rahmetten.

Buraya kadar özetle harf kalıbına dökülebilen sadece ‘bazı’ çocukluk anılarımı yazdım. Son olarak bilmeyene şu sırrı satayım;

Bir gün madde de henüz tanış olamadığım bir ağabeyimden “O”nun hakkında kendi deyimi ile bir (s)öz üflemişti kulağıma ve demişti ki: “O” çocuk kalpli bir veli”. Evet çook haklıydı! Kendi açımdan ikrar ettim. Çocuk ile ancak çocuk olunurdu. Cücelerin, yücelerde ne işi olurdu ki?! VELİ aynı zamanda BABA demektir. O sözü tekrar tekrar okurum hep kendime…

Hakikatte hepimiz yetim olduğumuz bu yerde hepimize Baba’lık ettiğin için önünde saygıyla eğilirim BABA!

 

Yasin Akdoğan

 08.03.2018
Bu haber 3,523 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (25)
 • Hüseyin Bulduk / 12 Mart 2018 20:01

  Duygularıma tercüman olmuşsun Yasin kardeşim. Okurken göz yaşlarımı tutamadım. Selam olsun Deruni Baba'ya, Eren Babalara. Bizdeki çöpü demire çevirdikleri için. Her şey için.
 • Kadir K./ Alm. / 12 Mart 2018 10:48

  ...

  Gönlüne sağlik....
  Çok şahane ifadeler ile hal'i yaziya dökmüşsün...
  Eyvallah...
  Allah c.c., Hocamizin dizinin dibinden ayrilmamayi nasip eylesin...
 • Nur tn / 11 Mart 2018 19:19

  Sagol yasin kardes

  Yuregine saglik kardesim, senin bu guzel sozlerinle sultan baba yi bizlere tanistirdigin icin.. sagol ve varol...
 • Ötüken Çocuğu / 10 Mart 2018 13:29

  Babadır, hem döver hem sever...

  Dövüyorsa demire şekil verdiği içindir. Nimetten say...

  Seviyorsa, şükret kıymet bil....

  şunu iyi biliyorum o Kalperenlere karşı son derece nazik ve cömerttir.
 • BORA / 10 Mart 2018 12:32

  IYI C* IYI

  Var olasın kardeşim günümüzden geçenleri en güzel şekilde anlatmışsın. Allah ilmini ilmimizi arttırsın. Selam olsun Sultan Babaya..
 • Yasinim'e / 10 Mart 2018 10:17

  Can Dostum

  Senin gibi bir can dostum olduğu için çok şanslı hissediyorum kendimi Yasinim.

  Her zamanki gibi hissettiklerini çok güzel yazıya dökmüşsün.

  Gönlün gönlümüzle.

  Ya S e lam
 • Nilay Can / 10 Mart 2018 10:17

  Ne kadar güzel bir yazı. Gönlünüzden süzülen inciler, tam da his ve düşüncelerimize, görüşlerimize, gördüklerimize tercüman olmuş. Allah, arif/ler ocağının muhabbetini artırsın.
  Ve aynı şekilde Milat... Ömrümün ikinci sayfası, 7 yıl öncesi.
  Şükürler olsun ki.
 • Nihal Kaya / 9 Mart 2018 22:50

  Yasin kardeşim; naif,özü güzel, sözü güzel kardeşim .. Gönlün den geçen gönlümüzden geçendir.Ne güzel yazıya dökmüşssün ,hem ağladım hem okudum.Ağız dolusu değil gönül dolusu Sultan babam varolsun ,şanı yüce olsun,Allah razı olsun
 • Ersin Artık / 9 Mart 2018 22:08

  Kalemine Yüreğine sağlık

  Ben de Sultan babayı tanımadan önce arayış içerisindeydim Rabbime bu konu da dua ederken Deruni baba ile bir Televizyon programında tevafuk ettim Hamdolsun yaklaşık 12 yıldır takipteyim. Nasip yüz yüze sadece 2 defa görüştük ama Rüyalarımda bu kutlu yolda sürekli o atmosferi kokladım ve bulundum. Tanıdığım bir çok Koldaşımın hikayesi hemen hemen aynı.

  Ya-sin Koldaşım
  Benim ve benim gibi bir çok Koldaşımın hislerine Tercüman oldun .Rabbim ilmini arttırsın Rabbim Sultanımızdan , Onu Yetiştirenlerden ve yetiştirdiklerinden Razı olsun.Rabbim Birliğimizi daim kılsın inşallah
 • Göktan / 9 Mart 2018 21:52

  Sultan Baba ve yetimlerine selam olsun

  Gönlün varolsun koldaşım
 • Bekir Öztürk / 9 Mart 2018 15:35

  Eyvallah kardeşim

  Duygularimiza ve dusuncelerimize tercūman olmussun
  Bende bu guzel ifadeler in için sana tesekkür ediyorum
  Tesekkurler sultan babam
  IYI ki varsiniz
 • ateş / 9 Mart 2018 13:45

  Heyy MaaşAllah Yasin'im...

  İşyerinde okuduğum için, gözyaşlarımı saklamak zorunda kaldım. Hâli, dile ne de güzel dökmüşsün. Hemen hemen aynı başlangıca denk gelir yola çıkışımız, seninle... Hatta bana sorsalar, 'Kalperenler ilk ne zaman ve nasıl buluşmaya başladı?' diye; 'Yasin Derviş müsebbibidir. Ona sorun.' derim...İşte bu yüzden, yazdığın her satırda kendimi okudum, mealen. Ne kutlu bir çocukluğumuz olmuş, ve olmakta halen...Bizi 'DEMİR' kılan Rabbimize hamd olsun.

  Bu demir-mıknatıs benzetmen, yıllar önce de benim dilime şöyle yansımış:

  Ta ezelden tanımışlar, bulmuşlar her birimizi;

  Getirmişler bir araya, inci-mercan, dizi-dizi.

  Bizden iyi bilen varmış, şu zavallı halimizi...

  Çağlar öncesini bile, görmesen de sevdirirler.

  Zavallı çocukluğumuz, KUTLU SULTAN BABALARın elinde ergenliğe doğru evriliyor. Allah yolumuzdan çevirmesin.
  Var ol gönül kardeşim....
 • Zeytin / 9 Mart 2018 12:56

  Şans

  Tanışma konuşma şansına erişmek sanırım onu takip denen hepimizin rüyası. Çok şanslısınız.
 • Yakup / 9 Mart 2018 12:53

  tefekkurler

  Senin gibi demirci babalari bulabilmek,
  demir olabilmek, umudiyle ciktigi yokda muvaffakiyetler dilerim
 • Orhan ŞAHİN / 9 Mart 2018 12:33

  Gönlüne sağlık. O fazlasını hak ediyor. Allah görmektedir. Şüphesiz.
 • Şaşkın / 9 Mart 2018 12:02

  Çok güzel ifade etmişsininiz, tercüman olmuşsunuz, yüreğinize sağlık. Kalbim atarak okudum. Allah hepinizden razı olsun. Deruni Baba yı tanıdığım güne şükür.
 • Kamil Türk / 9 Mart 2018 10:35

  Gönlünden akan güzel kelimelerle,duygulu bir teşekkür olmuş. Eyvallah ağabey
 • alaca / 9 Mart 2018 10:03

  Teşekkür..

  Gönlünüze sağlık. Duygularınızı çok güzel açıklamışsınız.
 • Ece UZEL / 9 Mart 2018 09:59

  Teşekkür

  Herkesi gönlüne sığdıran, sevgisinden veren, kollayan deruni babamıza sonsuz teşekkürler...Kalemine sağlık KALEMİM
 • Orkun akar / 9 Mart 2018 09:56

  Ne denirki

  Selam selam...Yasinim,güzel kardeşim benim...okurken gözlerim doldu...Hislerimizi ne de guzel ifade etmişsin aşkolsun sana...Ata oldu bize,baba oldu...Aldığımız hava,nefes oldu...Abi oldu,yaren oldu...O güzeller güzelinin güzellerinden oldu bize...O güzel aydınlık çehresine o sımsıcak tebessum oturdumu ferahlardik...Ne mutlu bizlere Allah cc bize O nu nasip etti...Kağan atabegim,yolun yolumuz,aşkın en buyuk motivasyonumuzdur...Kutlu atalarınin fahri candan öte atabegim...
 • Zafer YAVUZ / 9 Mart 2018 09:53

  Deruni Baba

  Allah razı olsun Yasin Koldaş, Allah ilminiz arttırsın adeta hislerimize tercuman olmuşsun....Var ol...
 • Savaş / 9 Mart 2018 09:32

  Gönül Nameleri

  Kardeşim! O güzel gönlüne, yüreğine sağlık.
  Damla damla içe aktı sözückler. Akan kelimeler miydi acaba?
  Dediğin üsre ne desek kifayetsiz.
  Coşan gönlün VAR olsun.

  Layık olabiliriz cümleten İnşAllah.

  Selam ve dua ile...
 • Hamdi Cenk Düzgit / 9 Mart 2018 09:31

  ALLAH ALLAH

  ALLAH ALLAH Yasin koldaşım
  çok güzel çok kıymetli yazmışsın...Allah senden de , uğruna bu cümleleri yazdığın gönül mimarımız,ağabeyimiz,Deruni Babamız,Sultanımız Kağanımız'dan razı olsun
 • Fatih / 9 Mart 2018 08:54

  Tercüman

  Bize de tercüman olmuşsun dost, eyvallah.
 • oktan keleş / 9 Mart 2018 08:37

  pırlanta kalbli kalperenim

  sabah sabah ağlattın ve be evlat gönlünden öperim dostum koldaşım arkadaşım kardeşim şeref kattın dizelerinle gönlünün önünde ben eğilirim.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar