Ay'da Su

Ay'da Su

Bilim insanları Ay’da yaygın ve bol miktarda su bulunduğunu keşfetti.


26 Şubat 2018 14:00
font boyutu küçülsün büyüsün


Bilim insanları Ay’da yaygın ve bol miktarda su bulunduğunu keşfetti.

Daha önce Ay’da suyun sadece kutup bölgelerinde bulunduğu düşünülüyordu. NASA ay keşif uydusu Lunar Reconnaissance Orbiter’ın (LRO) ölçüm araçlarını kullanan araştırma ekibi, suyun Ay’ın tüm yüzeyinde, zamana veya yer oluşumuna bakılmaksızın bulunduğunu tespit etti.

Araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre, günün hangi saatinde veya hangi enlemde olursa olsun su sinyallerinin sürekli mevcut olduğunu anlaşılıyor. Bilim insanları bulguların Ay’a suyun nasıl ulaştığı ve su kaynaklarından istifa edilip edilemeyeceğinin anlaşılması açısından faydalı olacağını umuyor. Araştırmacılar ayrıca Ay’daki suyun dışarıdan erişilebilir olup olmadığını, astronotlar için içme suyu olarak veya hidrojenle çalışan uzay araçları için yakıt olarak kullanılıp kullanılmayacağını anlamaya çalışıyor.

Daha önce yapılan araştırmalarda Ay’da suyun yalnızca kutuplarda ve buz halinde muhafaza edildiği, bu suyun ise dünya zamanıyla 29,5 gün süren ay günü içinde azalarak yok olduğu ileri sürülmüştü.


https://bilgi.zone/ay-ile-ilgili-sasirtan-kesif/
Bu haber 2,352 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (2)
  • Karayipli / 3 Mart 2018 07:43

    Suyla çalışan taşıtlar

    Haberin direk cevirisi dogruysa ayda bulunacak su ile oraya gonderecekleri tasitin yakitini elde edecekler demekki suyla calisan motor bulunmuş ama bize hala fosil yakit kullandiriyorlar.
  • Serdar Y / 26 Şubat 2018 20:20

    Ay

    Ay'da su değil diğer bulduklarını söylesinler bakalım. Su maden her şey var Ayda. Ay'ı neden bombaladıklarını anlatsınlar. Bunlar ne yaparsa yapsın biz Türklerin sırrıdır Ay ve bizimdir.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar