Singularity Hızla Devam Ediyor

Singularity Hızla Devam Ediyor

Ünlü fütürist insanoğlunun ölümsüzlüğe ulaşacağı tarihi açıkladı


21 Şubat 2018 08:12
font boyutu küçülsün büyüsün


http://www.onaltiyildiz.com/artikel.php?artikel_id=33

Ünlü fütürist insanoğlunun ölümsüzlüğe ulaşacağı tarihi açıkladı

Ünlü fütürist Dr Ian Pearson İngiliz basınına verdiği bir demeçte insanoğlunun ölümsüzlüğe ulaşacağı tarihi açıkladı.

 İnsanoğlunun tarih boyunca en büyük hayali olan ölümsüzlük önümüzde 32 yıl içinde yani 2050 yılına geldiğimizde gerçek olacak.

 Bu iddianın sahibi ünlü fütürist Dr Ian Pearson. İngiliz basınına konuşan Pearson 1970'den sonra doğacak çoğu kişinin ölümü tatmayacağını öne sürdü.

Genetik mühendislik alanında ciddi ilerlemeler olduğunun altını çizen Pearson, 2050 yılına geldiğimizde gelişen yapay zeka, robotik bendenler ve genetik mühendisliğindeki ilerlemeler sayesinde insanoğlunun doğduğu bedene ihtiyacı kalmayacağı iddiasında.

İnsanoğlunun bilincinin makinelere yüklenebileceğini savunan Pearson, bilincin korunması sayesinde vücudun ölmesi durumunda bile kişinin başka bir bedende yaşayacağını öne sürdü.

Benzer bir iddia geçtiğimiz yıllarda Teknoloji devi Google’ın baş fütüristi Ray Kurzweil'dan da gelmişti.

‘’2029 yılında tıbbi teknolojiler, kalan ömrümüze her yıl bir yıl daha katacak evreye gelecek’’ diyen Kurzweil, beynimizin bir bulut sistemine bağlanacağını ve nano teknolojili tıbbi cihazların bağışıklık sistemimizin yerini alarak kanser, dolaşım sistemi hastalıkları gibi sağlık sorunlarının üstesinden geleceğini öngörüyor.

Tıpkı 2 milyon yıl önce insan beynindeki ‘frontal korteks’in evrim geçirerek zekileşmesi gibi bir değişim geçireceğimizi belirten Kurzweil, bu evre geldiğinde bilişsel faaliyetlerin, duyguların, iletişimin çok daha yoğun olacağını ifade etti.

‘’İnsanlar arasında daha karmaşık iletişim formları kurulacak, duyguları daha derinden etkileyecek müzik eserleri icra edilecek, mizah anlayışımız için daha komik şakalar yapılacak ve daha duygusal aşklar yaşanacak’’ diyerek giderek mükemmelleşecek bir insan zekasını tarif etti. 

Kurzweil ölümsüzlük öngörüsünü 2 temel gerekçeye dayandırmıştı. Bunlardan birincisi, gelecekte teknolojinin daha güçlü, daha küçük boyutlu ve daha ucuz olacağı gerçeği. 

Kurzweil buna örnek olarak, şu anki Android işletim sistemli cep telefonunun 1960’larda MIT’de kullanılan 11 milyon dolar değerindeki o dönemin süper bilgisayarlarıyla benzer işlevleri yerine getirebilmesini gösterdi. 

Fütürist ikinci gerekçesini ise, ABD’nin Connecticut eyaletindeki bir tıbbi araştırmalar merkezinin çalışmalarına dayandırıyor. Buna göre, diabetle mücadele araştırmaları merkezi Joslin Diabetes Center, hayvanların daha çok yemek verilmesine rağmen şişmanlamamasını sağlamayı başardı. Kandaki şekeri algılayarak şişmanlamaya neden olan reseptör genin pasif hale getirilmesiyle, hayvanların yaşam sürelerinin uzadığı görüldü. Kurzweil, buna benzer araştırmalar sonucunda üretilecek teknolojiyle insanların sonsuza kadar yaşayacaklarını düşünüyor.

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/unlu-futurist-insanoglunun-olumsuzluge-ulasacagi-tarihi-acikladi,7tSHb9iIskawj-odiIfN8g/BhL4G1D950mINPrIxlKypA
Bu haber 2,300 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (6)
 • Cemal kamal / 6 Mart 2018 17:57

  Hadi canım

  Hayaller Ölümsüzlük gerçekler Zincirlikuyu:)
 • Yasemin AYYILDIZ ALPAĞUT / 24 Şubat 2018 00:39

  Cazip Teklif

  Bu yazıyı okurken şunu hissettim. Hani bir çocuğu ikna etmek için işin cazip yönlerini anlatırsınız ya... Bu karanlık ruhlu şeytanilerin de sözde bilimi, teknolojiyi kullanarak 2050 yılında, 1970 yılından sonra doğan insanların ölümsüzlüğü yakalayabileceğini söylemekle işe başlaması, sanki çocuğa elma şeker göstermek gibi kullanılmış. Biyolojik ve ruhani bir mekanizmanın mükemmel bir bileşimi olan insan, yazının sonlarında bir cep telefonuna benzetilmiş. 1960'lı yıllarda erişilmesi mümkün olmayan bir MIT bilgisayarını bakın şimdi ceplerimizde taşıyoruz şeklinde tam da alakası olmayan bir benzetme bu. Karşındaki etiyle, kemiğiyle, kanıyla, ruhuyla bir İNSAN. Bir yandan ekolojiyi bozarak, iklimsel olaylara müdahale ederek, tarımsal ürünlerin genetiğiyle oynayarak bozduğun bu güzelim doğal dünyada insanı robotlaştırarak, çip takarak, kanserini, kalp hastalığını, ....vs iyileştirme vaadiyle nereye varmaya çalıştırıyorsun? Doğal olmayan bir dünyada ölümsüzlük ne kadar cazip gelebilir ŞUURLU BİR İNSANOĞLUNA? Ben şahsen 1970 yılından sonra doğan bir insan olarak doğal yaşlanma ve hak vaki olduğu zaman ölme taraftarıyım, çocuklarıma da şimdiden ölümün de yaşadığımız hayat kadar doğal bir süreç olduğunu, insan ruhunun zaten hiç bir zaman ölmediğini anlatmaya çalışıyorum. Zaten egonun, bencilliğin ve kibrin cirit attığı bir dünyada kişilere işte hastalıklardan kurtulacaksınız, hep genç ve güzel olacaksınız, kazara ölseniz bile ruhunuz başka bir bedende bunu hissetmeden hayatına devam edebilecek gibi cazip(!) tekliflerle Yüce Yaradan'ın yaratışına büyük ve ukalaca bir kafa tutma peşindeler. Yaradanın da elbet bir planı var bunlara karşı."Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır"(Enfal-30)
 • beklenen / 22 Şubat 2018 06:17

  Allah'a ne kadar şükretsem azdır ya hu! Hesaptan kaçabilecekleri sanmak kadar büyük cehalet, cehaletin ötesi; aptallık yoktur her halde. Bu kadar uzun süre yaşayınca veya yaşadığını sanınca artan günahlarla nasıl başa çıkacaklar? Sanki Allah onların azaplarını artırdıkça artırmak istiyor ve ona göre bir yaşam modeli veriyor onlara.
 • c.d / 22 Şubat 2018 04:45

  Altered carbon izledim. Okyayı hatırlattı bana. Neyse sizin 2050' yi değilde bizim 2046' yı çok merak ediyorum.
 • dertli mümin / 21 Şubat 2018 22:00

  açık açık söylemiyorlar ama

  şu tarihte o teknolojiye ulaşıcaz şunlar bunlar mümkün olacak vs. yahu mesela insan beynini makineye bağladık bilinci aktarmayı başardık da sıradan insanlara daha sunmadık dünyaya desenize açık açık !!! yok 2030 da rus itskov tayfası diyorki yok efendim 2045 de vs. teknolojiyi açıklayın artık
 • kemal pamuk / 21 Şubat 2018 17:01

  sekiz...

  bir sekiz dizisi daha başlıyor... sekizinci gün...
  https://www.atv.com.tr/haberler/2018/01/19/atvnin-yeni-dizisi-8-gunun-oyunculari-belli-oldu


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar