NASA, Titan Uydusunda Yeni Yaşam Belirtileri Buldu

NASA, Titan Uydusunda Yeni Yaşam Belirtileri Buldu

NASA, Titan Uydusunda Yeni Yaşam Belirtileri Buldu


5 Şubat 2018 08:01
font boyutu küçülsün büyüsün


NASA, Titan uydusunda yeni yaşam belirtileri buldu
 

 
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzmanlarının, Satürn'ün en büyük uydusu olan Titan'ın atmosferinde yaşam belirtisi olabilecek yeni bulgulara ulaştığı belirtildi. 

Phys.org'un haberine göre Titan'ın atmosferindeki incelemelerini sürdüren NASA uzmanları, bu uyduda mikroorganizmaların bulunduğunun kanıtı olabilecek maddelere rastladı.
 
Uzmanlar, Titan'ın yüzeyinin 200 kilometre üzerinde 'akrilonitril' (vinil siyanür) denilen ve yaşamın yapı taşı olan hücre mimarisinin oluşumunu sağlayabilecek bir kimyasal bileşen bulunduğunu ortaya çıkardı.
NASA'nın araştırmasına göre 'akrilonitril' moleküllerine uydunun güney kutbunda daha yoğun miktarda rastlanırken bu moleküllerin Titan'da hakim olan ortalama eksi 179 derecede damlacıklar halinde oluşarak sıvı metan gazıyla kaplı göllere düşüyor.
 
 Uzmanlar, Titan uydusunun zorlu atmosfer koşullarında canlı yaşamının ortaya çıkmasını sağlayabilecek korumayı sağlayabileceğini de ileri sürdü.
 
'İNSANOĞLUNUN VARLIĞINI SÜRDÜREBİLECEĞİ EN ÖNEMLİ İKİNCİ YER'

Daha önce sonuçları 'New Scientist' dergisinde yayımlanan araştırmada, Gezegen Bilim ve California Teknoloji enstitülerinde görevli bilim adamları Amanda Hendrix ve Yuk Yung, Titan ile ilgili verileri inceleyerek uydunun gelecekte insanoğlunun yaşaması için gerekli çeşitli enerji kaynaklarını barındırdığını ortaya koymuştu.
 Sputnik'in haberine göre, Johns Hopkins Üniversitesi'nde görevli gezegen bilimci Ralph Lorenz, Titan'ın uzun dönemde Mars'tan sonra insanoğlunun varlığını sürdürebileceği en önemli ikinci yer olacağını kaydetmişti. 

http://www.aksam.com.tr/guncel/nasa-titan-uydusunda-yeni-yasam-belirtileri-buldu/haber-704630
Bu haber 2,650 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (4)
 • ORHAN ÖNDER / 12 Şubat 2018 20:38

  TİTAN

  NASA NE DESE İNANIYORUZ..HEPSİ BİR AMACA HİZMET EDEN KURGU..BİLİM ADAMI DEĞİL FİLM ADAMI BUNLAR
 • Şule öksüz / 10 Şubat 2018 08:15

  NEDEN !!!

  Konumuz ile alakasız olacak ama oktan beye bir soru soracağım cunki yorumunu çok merak ediyorum cumhur başkanımız papa ile 60 yıl aradan sonra neden ziyaretine gitti. Perde arkasında bir şeyler mi var ????
 • engin coşkun / 7 Şubat 2018 21:46

  nasıl oluyor da oluyor?

  adamlar dürbünden bakarak gördüğü cismin sertsliğini gazsıvı katı olduğunu bilebiliyorlar bize bunu yutturuyorlar.yersen .ben şahsen inanmıyorum bunların ne darvini ne marksı ne hegeli nede diğer sosyal yada fiziksel bilimleri gerçek değil . tüm insanları yalandan bir tarihe inandırıyorlar daha neler . neye elini atsan elinde kalıyor nasıl da inandırabiliyorlar tüm insanlığı?
 • Hamdi Cenk Düzgit / 5 Şubat 2018 09:27

  Anunnaki gezegeni?...


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara