Deccali Vasıf'a Adım Adım

Deccali Vasıf'a Adım Adım

İtalyan Profesör Sergio Canavero dünyanın ilk kafa naklini bir ceset üzerinde gerçekleştirdi.


19 Kasım 2017 09:19
font boyutu küçülsün büyüsün


Oktan Keleş "SİNGULARİTY TEHLİKESİ BİLİNÇ KIYAMETİ"  makalesinde yıllar evvel şu uyarıyı yapmıştı:

"Kafası kesilen bir insanın dondurulup tekrar birleştirileceği çalışmalarının deklare edilmesi… (Birinin kafasını kesip sonra birleştirme -sözde- mucizesi; Deccalî bir vasıf.) "  http://www.onaltiyildiz.com/artikel.php?artikel_id=33

 İtalyan Profesör Sergio Canavero dünyanın ilk kafa naklini bir ceset üzerinde gerçekleştirdi.

 Uzun süredir kafa nakli konusunda çalışan İtalyan Profesör Sergio Canavero dünyanın ilk kafa naklini Çin'de bir ceset üzerinde gerçekleştirdi. Prof. Canavero, 18 saat süren ameliyatın başarılı olduğunu, bu ameliyatı yakın zamanda canlı bir kişi üzerinde uygulayacağını söyledi.
 

İnanılması zor gibi görünen kafa nakli planını ilk kez 2015 yılında kamuoyuyla paylaşan Prof. Sergio Canavero, tartışmaların da odağındaki isim oldu. Plan için gönüllü arayan Canavero'nun yapacağı ameliyat 2 yıldır bilim dünyasının gündeminde.

Canavero planını dünyaya açıkladığında, ağır engelli Rus bilgisayar bilimcisi Valery Spiridonov, dünyanın ilk canlı kafa nakli için gönüllü olmuştu. 31 yaşındaki Spiridonov'un kafası, beyin ölümü gerçekleşmiş sağlıklı bir vücuda geçirilecekti.

Yaklaşık iki yıldır devam eden hazırlık sürecinin son safhasında Valery Spiridonov, dünyanın ilk kafa nakli sürecinden ayrıldı. Gerekçesi ise doktor Canavero’nun tekrar yürüyebileceğinin, normal bir hayata sahip olacağının ve hatta hayatta kalmasının bile garantisinin olmadığını söylemesiydi.

SPIRIDONOV'UN TAVRI ELEŞTİRİLDİ

Spiridonov, "İtalyan doktora güvenemeyeceğim göz önüne alındığında, sağlığımı kendi elime almak zorundayım. Çelik bir implantla omurgamı düz tutabileceğim oldukça başarılı olan bir yöntem var.” açıklamasında bulundu. Rus hastanın bu tavrı, bilim camiasında fazlasıyla eleştrildi.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, bütün bu tartışmaların gölgesinde dünyanın ilk kafa nakli, Prof. Sergio Canavero önderliğindeki ekip tarafından Çin'de bir ceset üzerinde yapıldı. Ameliyatın, kopuk bir başın omurgayla, sinirlerle ve kan damarlarıyla yeniden bağlanmasıyla yapıldığı belirtildi.

Ameliyatın canlı insan üzerinde yapılması için Çin'de çok sayıda gönüllünün olduğu da iddia edildi.

HEM ETİK, HEM TEKNİK TARTIŞMALAR VAR

Kafa nakli bilim dünyasını ikiye bölmüş gibi görünüyor. Çok sayıda uzman, mevcut teknoloji ile kafa naklinin gerçekleştirilemeyeceğini savunuyor. Diğer yandan kafa naklinin yasal olmasıyla ilgili büyük etik kaygılar da var. Bir başka endişe de kafanın halen canlıyken, ameliyatın başarısız olma ihtimali.

Uzmanlar kafa nakli geçiren kişinin uyandığında yaşayacağı acıdan da endişe ediyor. Case Western Reserve University’deki sinir bilimleri profesörü Jerry Silver, “Her kas, kemik ve her şey kesilecek. Hastanın bütün bu kesikler sonrası başında nasıl bir acı hissederek uyanacağını hayal edebiliyor musunuz?” diyor.

 Canavero ise tüm eleştirilere rağmen operasyonun yüzde 90 oranında başarılı olacağını iddia ediyor.

KAFA NAKLİ AMELİYATI NASIL YAPILIYOR?

Bilim insanlarının verdiği bilgiye göre kafa nakli yapmak için öncelikle yeni ölen bir insanın vücudu ve naklin gerçekleştirileceği kişinin kafası, beyin hücrelerinin ölmemesi için soğutulacak. Ardından alıcı ve vericinin boyunları kısmi olarak kesilecek. Sonrasında ölen kişinin omuriliği dikkatli bir şekilde kesilecek ve gönüllünün vücuduna yerleştirilecek. Polietilin glikol maddesi kullanılarak, omuriliğin vücuda tam olarak oturması sağlanacak. Son aşamada ise tüm damarlar ile sinirler vücuda bağlanacak. Daha sonra nakil yapılan kişi, 3-4 hafta yapay koma halinde tutularak, omuriliğin vücuda iyice yerleşmesi sağlanacak.

https://www.ntv.com.tr/saglik/ilk-kafa-nakli-yapildi,tyduYl5h3EipUGELt9K4tQ


http://www.hurriyet.com.tr/kafa-nakli-yapmaya-hazirim-40650111
Bu haber 4,401 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (5)
 • Orhan ŞAHİN / 21 Kasım 2017 23:39

  https://shiftdelete.net/programlanabilir-metal-gelistirildi/amp
 • peyami / 19 Kasım 2017 16:19

  İlk türk animasyon börü

  http://www.boerue.com/

  İngilizce

  https://www.kickstarter.com/projects/boerue/boerue-shamanic-sci-fi-animation-series
 • i.akgün / 19 Kasım 2017 12:47

  bilim adına iyi

  o zaman kolu bacağı kopanlara iyi bir gelişme ...durumun şeytani tarafınını bilemem tabi..artık sen bu kafayı değiş deyimide gerçek oldu :)
 • Mücahit Çelik / 19 Kasım 2017 11:44

  Tam bir ruhsal ve fiziksel karmaşa.

  İşin teknik ve tıbbi kısmı çok karışık ama,psikolojik boyutu bence iyi sonuçlanmayabilir.... Elmalılı : Ey Muhammed! Sana ruhtan soruyorlar. De ki: «Ruh Rabbimin bildiği bir iştir ve size ilimden ancak az bir şey verilmiştir.»İSRA-85.ayet..
  Kafa başka DNA...Beden başka DNA....DNA'lar canlıların,organizmaların hayata tutunması için gerekli tüm bilgi ve birikimi taşıyan işçilerdir..GEN ise;canlıların bugünlerini borçlu oldukları,karakteristik geçmişlerinin kayıtları(arşivini taşıyan)mirasçı,en küçük birimlerdir...Kafada ayrı GEN ve DNA,bedende ayrı GEN ve DNA...Bana göre çarşı karışır,hepsinin amacı ve kodlanışı evrensel değil,sadece kendi bedenlerine has şifreler taşırlar.....Bugün ilik naklinde,hastaya yarayacak kaç tane uyumlu ilik bulabiliyoruz?..O da tutarsa!..İki ayrı biyolojiye sahip GEN'LER VE DNA'LAR kendi arasında savaşlarına devam ederken ,RUHUN buna sessiz kalacağını düşünmüyorum...RUH bir SIR'dır...RUH ALLAH tarafından sırlanmıştır,çünkü ALLAH EN BÜYÜK SIRDIR..Haliyle RUH da sırlanmıştır..RUH ALLAH'tan bir parçadır..PARANORMAL diye tabir edilen bir çok olayın aktörlerinden sadece birisi de RUHLAR'DIR(enerjiler)...RUH DENİLEN ENERJİ, BEDENİN RUHSATINA KAYITLI, FABRİKA ÇIKIŞLI ORİJİNAL AKÜSÜ'DÜR...ÖMÜR BİTENE KADAR MEKANI BELLİDİR..ÇAKMA-YAN SANAYİ AKÜYLE OLMAZ O İŞ...OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE BİLE BÖYLEDİR;ORİJİNAL BİR ARACA KOYACAĞINIZ YAN SANAYİ -ÇAKMA HER BİR PARÇA,ARACA ZARAR VERECEKTİR..ORİJİNAL KALİTELİ BİR FREN BALATASI,ÇAKMA VE YAN SANAYİ ADİ FREN DİSKİNİ YER ,YADA ÇAKMA BALATAYI-ORİJİNAL DİSK YER BİTİRİR.. OTOMOBİLE TEKRAR YENİ DİSK VE PARÇA *GEREKİR...RUHUN görevi imtihanı tamamlama-sınavı geçme-yaratılışının amacını bilmektir...RUH bedeninden sorumludur...RUH bedeni terk ederken;gözü arkada kalmamalı,iyi yada kötü kendi kaderini yaşamalıdır..İşte bana göre;kafa nakli yapılırken RUH (enerji)gözardı ediliyor,nakil sonrası sıra dışı olaylar başlarsa,kişi ve olaya karışanlar kaderlerine razı olmak zorundadır...BU OLAYDA;İKİ RUH BİR BİRİ İLE ÇATIŞMAZ,ONLAR ALLAH'INI DA KADERİNİ DE BİLİRLER...BURADA, BU İŞE ÖN AYAK OLANLAR VE HASTA YANAR...Bir çok cinayet mahali-ev-arazi ve bölgede İnsanların açıklayamadığı sıra dışı olaylar oluyor...Araştırılıyor ki!..geçmişte burada çok büyük bir haksızlık-ahlaksızlık-cinayet-pislik işler olmuş ,görüldüğü gibi RUHUN eli armut toplamamış,gerekli her türlü fiziki ve metafiziki etkilerini tepkilerini göstererek, derdini anlatmış oluyor..
  Ben sadece cahilce fikir cimnastiği yaptım.Ne tıptan,ne bilimden,nede din'den anlamam...Belki bu cahilce ifadelerim başkalarına bakış açısı çizer...herkese saygılar..
 • c.d / 19 Kasım 2017 11:04

  Çininiz-Birimiz

  Tekrar merhaba kadim düşman Çin