Elon Musk Cumhurbaşkanı ile Görüştü

 Elon Musk Cumhurbaşkanı ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Elon Musk görüşmesinin nedeni ortaya çıktı


9 Kasım 2017 08:11
font boyutu küçülsün büyüsünCumhurbaşkanı Erdoğan ve Elon Musk görüşmesinin nedeni ortaya çıktı

Bugün tüm gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dünyaca ünlü iş adamı, elektrikli otomobil pazarının öncü ismi Tesla Motor’un CEO’su Elon Musk görüşmesindeydi. İşte o görüşmede ne konuşulduğu, Elon Musk'ın ziyaretinin nedenleri ortaya çıktı.

   
"YARIN ANLAŞMA YAPILACAK"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın , Elon Musk'ın Türkiye ’ye Türksat 5A-5B uydularının uzaya fırlatılması bağlamında geldiğini belirterek "Yarın bununla ilgili Airbus ile bir anlaşma yapılacak. O da bunun alt tedarikçilerinden birisi. Kendi SpaceX firması. Bunu konuştuk." dedi.

Türksat 5A-5B uydularının Türkiye'nin kendi ulusal uydu üretim sürecine geçişte çok önemli bir merhaleyi temsil etiğini kaydeden Kalın, "Türksat 6 uydusu da tamamen Türkiye'de üretilecek kendi teknolojik imkanlarımızla." diye konuştu.

"ORTAK ÇALIŞMALAR HAKKINDA GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNULDU"

Kalın, bunların yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın otomobil meselesini ve Tesla'yı da konuştuğunu ifade ederek şöyle devam etti:

"Türkiye’de yapılan teknolojik yatırımları, son dönemde atılan adımları da konuştuk. Elon Musk'ın şirketi büyük bir sürdürülebilir enerji şirketi aslında. Dolayısıyla yeni nesil piller, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi konuları konuştuk. Büyükşehirlerdeki trafik sorunları nasıl aşılabilir, tünel kazma, yer altından trafiğin verilmesi gibi konuları da ele aldık. Özellikle Tesla ve SpaceX firmalarıyla Türkiye’deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar neler olabilir, bunlar üzerinde de görüş alışverişinde bulunuldu.

  
http://www.milligazete.com.tr/haber/1418605/cumhurbaskani-erdogan-ve-elon-musk-gorusmesinin-nedeni-ortaya-cikti

 http://www.hurriyet.com.tr/cumhurbaskani-erdogan-ve-elon-musk-gorusmesinin-nedeni-ortaya-cikti-40638668

 
Bu haber 2,608 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (5)
 • eren er / 12 Kasım 2017 11:42

  tarsus yapılan kazıda bulunan ufo

  Neden yorumum yayınlanmıyor tarsus da yapılan kazıya elon musk un gizlice katıldığı bulunan uzay aracını incelediği söyleniyor. Uzay aracının parçalar halinde taşınarak incirlik üssüne oradanda kargo uçakları ile abd ye götürüldüğü söyleniyor. Bu tarsus da yapılan kazı ile ilgili olarak sayın oktan Keleşin nasıl bi yorum yapacağını çok merak ediyorum.
 • / 12 Kasım 2017 08:43

  Atatürk'e övgü tweet'leri tamamen Türk kamu oyunun sempatisini kazanmaya yönelik bence. Kesinlikle hiç ama hiç samimiyet görmüyorum.

  Tesla şirketi şu anda ekonomik olarak iyi bir durumda değil. Mars'ta koloni işi de tamamen şirkete borsadan sıcak para sağlamak için yapılan bir tür reklam gibi duruyor.

  Uzay teknolojilerinde iyi bir yerdeler. Uydu gönderme maliyetleri daha düşük ve etkili. Dolayısıyla uydularımızı gönderme işinde ortak çalışılabilir.

  ...Ama Elon Musk'ın hayallerini Türkiye bütçesinden karşılayalım diye birşey kesinikle olamaz.

  Daha önce de yazdım. Elektrikli araç teknolojilerine kafa yormak uzun vadede ülke ekonomimiz ve bilimsel teknik birikimimiz için çok faydalı. Özellikle enerji verimliliğine ilişkin teknolojiler üzerinde teknolojik ilerlemeler ve birikim kazanmamız dünya ölçeğinde bizi çok iyi noktalara getirir. Ama elektrikli araç üretmeye kalkmaya çalışmamız akılcı değil kesinlikle. Bu iş şu anda karlı değil ve ülkemizin gerçekleriyle uyumlu bir iş değil.

  Elektrikli araçların şarj sorunları var; örneğin 500 bin ya da 1 milyon araç aynı anda şarj olmak istese şebeke altyapımız uygun değil. Şarj sistemleri benzine tercih edilecek düzeyde değil halen şu anda. İşte örneğin biz şarj sistemlerine odaklanabiliriz. Benzine tercih edilebilecek düzeyde verimli bir dönüşüm sağlayan şarj sistemleri konusunda teknolojiyi ilerletebilirsek bütün dünya bizimle arabanın her türlüsünü ortak üretmek için sıraya girer. Biz gidip kimsenin kapısını aşındırmak zorunda kalmayız.

 • Yasemin AYYILDIZ ALPAĞUT / 11 Kasım 2017 21:24

  Nedense...

  Nedense bana da hiç samimi gelmedi. İyi gibi görünen işlerin altından hep bir çapanoğlu çıktığından mıdır nedir? Artık acaba bunun altında ne var diye düşünür oldum. Vatanımız ve milletimiz için hayırlı değilse Allah nasip etmesin."Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır."
 • / 11 Kasım 2017 10:09

  Elon Musk'ın elektrikli araç şirketi Tesla'nın ekonomik durumu hiç iç açıcı değil. Elektrikli araç üretimi için halen birçok marjinal nokta söz konusu. Bunlar henüz dünya çapında da aşılabilmiş değil.

  ABD içerisinde şirketine yeterli desteği bulamadığı anlaşılıyor. Türkiye ile görüşmeler yapması güzel ama biz de ne yaptığımızı bilirsek. Herşeyden önce ülke olarak elektrikli araç üretimi yapmaya çalışmamız ekonominin, bilimin ve ülkenin gerçekleriyle örtüşmüyor. Elektrikli araç yatırımı yerine elektrikli araç teknolojilerine yatırım yapabiliriz. Bu ikisi farklı şeyler.

  Elon Musk ile anlaşma/ortak çalışma yapılacaksa Türkiye'nin işi elektrikli aracın kendisi değil ileride birçok üretim dalında da işe yarayacak şekilde elektrikli aracın en temelden birçok teknolojisinde araştırma, geliştirme, üretim düzeyine gelebilmesi. Örneğin bu bilgi birikimi ile cep telefonlarına en yüksek enerji verimliliğini sağlayan teknolojileri geliştirmek mümkün olabilir ve böylece ülke olarak katma değerli bir ürünü üretip dünyaya satma şansımız doğar.

  Uzay teknolojileri alanında ise kesinlikle görüşülmesi gereken biri Elon Musk. Uzaya gönderilecek uydu vs konularında maliyetleri bu sayede çok aşağıya çekmek mümkün olabilir.

  Çok dikkatli olunması lazım. Elon Musk, Atatürk'ün sözlerini paylaşıyor kendi hesabından. Samimi bulmuyorum. Türk kamu oyuna yönelik halkla ilişkiler çalışması bence tamamen. Bizi elektrikli araç üretimi işine sokmaya çalışırsa uzak durmalı, temkinli olmalıyız.
 • mete / 9 Kasım 2017 08:23

  2 gündem daha

  https://tr.sputniknews.com/abd/201711081030930757-pentagon-uzay-savaslari/

   https://tr.sputniknews.com/turkiye/201711081030931006-turkiye-uncesco-yurutme-kurulu-uyeligi/

   


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar