Türk Askerine Göktürkçe Yasağı!

Türk Askerine Göktürkçe Yasağı!

TSK'da yayınlanan emirle askerlerin Göktürk alfabesiyle yazılmış TÜRK ibareli armaları kullanmaları yasaklandı.


29 Eylül 2017 09:20
font boyutu küçülsün büyüsün


 

Askerlerin özellikle görev ve operasyona giderken omuzlarına taktığı üzerinde Göktürk alfabesiyle TÜRK yazılmış armaları kullanması yayınlanan bir emirle yasaklandı.

Yayınlanan emirde yapılan kontroller sonucunda askerlerin kıyafetlerinde yönetmeliğe aykırı arma ve teçzizatlara rastladığı belirtilirken Göktürkçe armalara özellikle  vurgu yapılması dikkat çekti.

Daha önce HDP'li vekiller askerlerin bu armaları kullanmasından duydukları rahatsızlığı basın kanalıyla duyurmuştu. Öte yandan TSK'ya HDP tarafından yapılan bir başvuru üzerine söz konusu yasağın konulduğu iddia edildBu haber 4,194 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (11)
 • Dimitri Yannis / 8 Ekim 2017 17:24

  Bu yasak gerçekten çok kötü olmuş. Gerçi ne farkeder, sadece bir üniformadan çıkartmışlar, kalplerden Göktürkçe çıkartılmadıkça... Her Türk Göktürkçeyi iyi okur, konuşur ve yazar, öyle değil mi?
 • halil ibrahim çelebi / 30 Eylül 2017 13:34

  hahh işte

  en sonunda GÖKTÜRKLER e de bulaştılar tam oldu.artık kimse tutamaz bunları gidiş hızlandı.
 • Gökhan / 30 Eylül 2017 09:15

  Nizamsızlık ve itaatsizlik orduyu yıkar

  Yönetmelik değiştirilip izin verilmelidir. Her asker hoşuna giden armayı takarsa askeri kıyafet üniforma olmaktan çıkar. Bu nizama aykırıdır, emirsiz olduğu içinde itaatsizliktir. Armanın şekli ve formu açıkça belirlenmeli -
  tek tip olmalı - ve tüm Ordu yerine belli birliklerde görev yapan personele emekliliklerine kadar ve yurtdışında görev yapan personele ''kurt'' armasi ile beraber görev sürelerince taşıma yetkisi verilmelidir. Şu an verilen emir- yasaklama- doğrudur, yerindedir. Ancak yönetmelik değiştirilmeli ve izin verilmelidir. Aslında Ordu'nun armadan önemli meseleleri varken bunu tartışmak ne kadar doğru diyecek mantıklılara da soru şudur öyleyse : Niye yasaklanma ihtiyacı hissedildi? Saygılarımla.
 • Şaşkın / 30 Eylül 2017 00:58

  Karganlı Yiğitler

  Karganlı Yiğitler'den haber var. Kül Tiginimizi ve Bilge Kağanımızı bekliyorlar.
 • Vedat / 29 Eylül 2017 23:29

  Alfabet

  Bence, teror destekcisi HDP kapatilmalidir. Bunlarin hala siyaset yapmasina kimler izin veriyor anlayamiyorum. Hukumet bunlar icin Kurtce yayinlar yapiyor ama bunlar bizim esas alfabemize karsi cikiyorlar, utanmalari lazim!
 • Mehmet G. / 29 Eylül 2017 21:51

  Yapmayın Etmeyin.

  Ordunun bir nizamı bir adabı var. Emir ile gömleğin üst düğmesi açılır emir ile kapanır. İşin içinde olanlar bilir. Kaldı ki önceden yürürlükte olup ta sonradan uygulamadan kaldırılan bir şey yok. Zaten uyulan bir nizama uyulmamasının uyarılması olayı var. Burada şimdilik konu bayrak şekli, göktürkçe harfler vs. ama başka bir şey de olabilir di.Burada ki olay şekilcilikten öte bir şey değildir. Bakın dünya şekilcilik sembolcülük üzerinde aldı başını gidiyor. Bayrak dediğimiz değerimiz bile olması gereken yerlerden başka yerlerde olmamalı. En küçük bir infial gereksiz algılara bayrağa gereksiz hakarete sebep oluyor. mesela arabalara uyguluyorsun toz toprak içinde kalıyor, balkonuna asıyorsun güneşten solup gidiyor, çöplere atılıyor vs. Bayrağın olması gereken yer el ile ulaşılamayacak olan gönder ve manasının sökülüp atılamayacağı olan gönüller. Bunlar dışında hiçbir yerde olmamalı. Olduğu zaman işte başka güruhların pislik düşüncelerine malzeme oluyor. Bu dolaylı yoldan insanları devletine karşı kışkırtıyor.
 • Serhat Turkmen / 29 Eylül 2017 19:34

  Yolcudur Abbas baglasan durmaz

  Tengri Biz Menen
 • c.d / 29 Eylül 2017 18:55

  Böyle bir karar alınacağına yönetmelik esnetilsin. Yada Türk Silahlı Kuvvetlerinin adını Türkiye Silahlı Kuvvetleri yapalım rahat edin ha
 • Ibrahim Kocbey / 29 Eylül 2017 15:08

  Olacak iş değil

  Bu devlet bizim bu toprak bizim!
 • sukru tocan / 29 Eylül 2017 10:30

  armadan bu kadar cekınenler,demekkı ordudan ne kadar korkar
 • BEKİR ÖZTÜRK / 29 Eylül 2017 10:17

  o zaman her yerdeki

  o zaman her yerdeki kürtçe yazılar da yasaklansın.
  bu nasıl memleket!
  isyan edeceğim.
  bu ülke kimin?
  bu ülke de TÜRKLER sadece savaş ve vergi zamanı hatırlanıyor.zaten Türk ün büyük çoğunluğu da narkoz da uyuyor. uyanacak gibi değil. narkoz da üzerimizde operasyon yapılıyor. kolumuz bacağımız kesilirken iç organlarımızda çalınıyor. malesef bu böyle..


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar