Tengri'nin Türk'ü

Tengri'nin Türk'ü

Oktan Keleş'in Yeni Romanı: Tengri'nin Türk'ü


24 Eylül 2017 13:15
font boyutu küçülsün büyüsün


Bu Bir Romandır....

Yazan ve çizen: Oktan Keleş

Bu romanın sadace bu bölümü yayınlanacaktır kalanı kitap olarak devam edecektir.

Tengri'nin Türk'ü  Roman'ındaki resim, yazı ve bilgilerin izinsiz olarak roman, belgesel, kitap ve film yapılması yasaktır!

Tengri'nin Türkü   

 

 

 

 

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

 

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  Oktan Keleş

   

oktankeles@gmail.com

onaltiyildiz@gmail.com

Twitter:@oktankeles

 

 
Bu haber 121,613 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (50)
 • Cihan a / 3 Kasım 2017 20:57

  Saat

  Ne zaman bu kitap raflarda yerini alacak?
 • Atabey / 7 Ekim 2017 22:20

  Tefekkür

  Hayat ağacından iki tohum düşüyor. Umay Ana tohumun birisini yedikten sonra Ata’ya hamile kalıyor. Diğerini ise doğuracağına teslim etmek üzere boynuna asıyor. Buradan benim naçizane anladığım; Ata’ya (Adem’e) teslim edilecek ikinci tohumun, Ata tarafından eşi Havva’ya (Nefise anamıza) verilecek olmasıdır. Bu da, Adem’in (as) çocuklarının kendi kardeşleri ile evlenmemesi için yapılmış olabilir. Muhtemelen tohumun içerisinde erkek ve kadın hücresinin döllenmiş bir hali bulunmaktadır. Bu ikinci tohumdaki DNA kodu Ata’nın genlerinden farklı bir kod olabilir.
  Kuran’ı Kerim’de şu ayeti kerime de dikkat çekicidir.
  Al-i İmran 59: “Muhakkak ki Allah’ın indinde (nezdinde) Hz. Îsâ’nın durumu, Hz. Âdem'in durumu (yaratılışı) gibidir. Onu topraktan yarattı. Sonra ona “ol” dedi (ve o oldu).”
  Burada dikkat çeken ifade “Hz. Îsâ’nın durumunun, Hz. Âdem'in durumu (yaratılışı) gibi” olmasıdır. Peki Hz. İsa’nın (as) durumu nedir? Bilindiği gibi Hz. İsa’nın (as) doğarken annesi Hz. Meryem vardı fakat bir babası yoktu. Burada Allah (cc) İsa’ya (as) örnek olarak Adem’i (as) gösteriyor. Oktan ağabeyin yazısını okuduktan sonra bu ayetin üstü kapalı bir manası da Allah u alem şu olabilir: “Adem’in de annesi (Umay Ana) vardı fakat babası yoktu”. Bu yazıdan şu sonuçta çıkabilir. Belki hayat ağacından bir tohum da Hz. Meryem için verilmiş olabilir.
  Topraktan yaratılma mevzusuna gelince; Hayat ağacı topraktan aldığı mineral ve çeşitli maddeleri sentezlemesi sonucu bir tohum meydana getiriyor. Mesela güzel bir meyve ağacının meyvesini dalından koparıp tattığımızda çoğu zaman “Allah şu kara topraktan bizim için ne nimetler yaratıyor” deriz. Ağacın orada bir vesile olduğunu, topraktaki mineral vesairenin olmaması durumunda meyvenin de olmayacağını biliriz. Yani Ata’da (Adem as.) topraktan yaratılmış, Hayat ağacı burada bir vesile olmuş olabilir.
  Tabi buraya yazdıklarım sadece bir tefekkür. Doğru ya da yanlışta olabilir. En doğrusunu Allah (cc.) bilir. Sadece sizlerle de paylaşmak istedim.
 • Atam izindeyiz / 7 Ekim 2017 00:00

  Viking mezarlarında üzerinde "Allah" ve "Ali" yazan kumaşlar bulundu

  https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/kultur-sanat/viking-mezarlarinda-uzerinde-allah-ve-ali-yazan-kumaslar-bulundu/336694
 • Abdulvahap Ünalmışer / 4 Ekim 2017 22:54

  Adamın Ham Maddesi = OKTAN KELEŞ

  Vallahi bünyem kaldırmıyor bu kadar kadim sırları bilgileri. Okudukça kalp atışlarım hızlanıyor heyecana kapılıyorum telaşa düşüyorum. Bazen ara veriyorum sonra devam ediyorum.


  Ey benim güzel Pirim!
  İyiki seni tanımışım. O güne sonsuz şükürler olsun. Allah seni benden, beni de senden ayırmasın.
 • mete / 4 Ekim 2017 08:49

  Düğümü Çözüyorsunuz Ulu Bilge

  Dünyanın olumsuzlukları çözmesi gerek. Allah bir ortağı veya çocuğu yok. Bunu deyince savaş çıkmasına ne gerek. Sosyal Antropoloji (Social Humanities) Bilimi bu makaledeki kadim bilgiden ders çıkartmalı ve kötülüğün her etmeni sonsuza kadar insanlardan uzaklaşmalı.
 • Enes Tarık / 30 Eylül 2017 18:58

  Elflere çok benziyorlar

  Tolkienin hikayelerindeki elflere Atalar çok benziyor. Bir tek renkleri değişik. Atalar ınki turkuaz elfler sarı. Ayrıca elflerin güzel, muhteşem ve herkesin giremeyeceği Ayrık Vadisi de Ötüken'e çok benziyor.
 • Ibrahim Kocbey / 29 Eylül 2017 13:42

  Tolkien müzik

  Bu arada bu olayları anımsatan bir video var youtube da:

  https://m.youtube.com/watch?v=yjQiaJ3fZE8
 • Ibrahim Kocbey / 29 Eylül 2017 13:06

  Tolkien: Manwe

  Verdiğim linkin tamamı:

  http://pm1.narvii.com/6456/2887f08b74ff46d6b234e3c62a19a013d0ec2ed6_hq.jpg
 • Ibrahim Kocbey / 29 Eylül 2017 03:29

  Tolkien

  Valar diye ifade edilen bir grup var tolkienin hikayesinde ve ordaki Iluvatara yani Yaratıcıya en yakın olan "Manwe" ismindeki Valar, Ata'ya benziyor

  2887f08b74ff46d6b234e3c62a19a013d0ec2ed6_hq.jpg
 • nihal kaya / 29 Eylül 2017 01:53

  OK YAY Atamızın yayınlanan her bir kitabının bölümü bizlere sarmalı daha geniş açıdan bakmamıza,okumamıza sebep oluyor… sultanımdan Allah razı olsun.Dürbünü bu bölümde Ademden de öncesine çevirdi,görenlerden ve anlayanlardan olmayı nasip etsin Allahım..Adem peygamberinde öncesin de ilk peygamberin adının ATA olduğunu öğrendik.Turklüğümüzden gurur duyduk.

  Hayat ağacının Kam kartlarındaki açıklaması >Varlık aleminin tüm hafızasıdır..her bilgi,besin vs. belli bir noktasında bilinç içerir.Umay Ananın tohumu saklayıp,uyutması bu bilince ulaşması içindi.Ademin tohumu zamanından önce ,hat sınırını aşarak koparması yere inmesine sebep oldu.Tohumun bilinç kazanması için soğuğa,sıcağa,açlığa dayanmalıydı .Tohum dünyaydı,O ‘da tohumun içindeydi.

  Tengri Masası> Çanakkale şehitler abidemiz 4 uzun sütün üzere bir masaya benzer .Üstünde ay yıldız taşır.Tıpkı sancağımız gibi kutsal ışık ve hilal şeklindeki alem.Bizim bayrağımızın şekli Tengri masası (Allahın Arşı) sembolüdür.Korkma! sönmez bu Şafaklarda yüzen Alsancak ….
  “NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE” ..
 • istanbul muhibbi / 27 Eylül 2017 20:36

  Nefise (Havva) anamızın hatası neydi?

  Oktan KELEŞ hocamız, önceki sohbetlerinden birinde Nefise anamızın hatasından bahs etmişti, eğer UMAY ana Nefise anamızsa, o zaman UMAY anamızın yaptığı hata neydi?
 • Ozan Aydin / 27 Eylül 2017 19:55

  Tesekkur

  Can Sultanım Allah razı olsun... Kadim Türk bilgileri bir bir açılıyor...

  Ellerinizden öperim tüm onaltıyıldıza sevgiler...
 • Alperen bozkurt / 27 Eylül 2017 17:00

  Açıklama

  Oktan hocam malum sınırlarımız ateş çemberi gündeme dair açıklamalarınız sabırsızlıkla bekliyoruz.
 • Savas karabulut / 27 Eylül 2017 02:52

  Selamın aleykum

  Atam tengri size yar olsun.
 • Adnan Dan / 27 Eylül 2017 02:49

  Seytan

  Ayrıca tek gözün nerden geldiğinide öğrenmiş olduk ozman dogrumu? Niye kristal oda ayrı bi soru...

  IYI anlayan arkadaşlar varsa daha açık bi özet gecerlerse sevinirim
 • Adnan Dan / 27 Eylül 2017 02:29

  Tolkien

  Iyide bu Tolkien bu bilgileri nerden aldı ve biliyo, yine şeytaniler disk ilemi Çağlar öncesinden getirdi
 • Buğra Ayyıldız / 26 Eylül 2017 18:54

  Kalpten sevgilerimle Ata Türküme

  Ata Türk kısmını düşündüm de Okyay kağanım bize Atalık etti Ata ve Türk oldu eyy yüce Allahım sana ne kadar şükretsem az neler öğrendim kağan atamdan.Ayetler ışığında da çok güzel oluyor.Parçalar birleşiyor Ay börkten kızıl börk e Ay Yıldız da TÜRK yükseliyor elhamdülillah.Şükürler olsun senive kalperenleri bana sevdiren Allah a kağan atam.
 • Selim Turan / 26 Eylül 2017 18:23

  ...

  Bu sefer ismini Kulbak Bilge'deki SUTUBOĞDA'dan alan güzel siteden alıntı yapmak istedim...

  "Ve Allah, her şeyi Nur-u Muhammedî’den aleyhisalatuvesselam yaratmıştır. İlk yaratılan O’nun nurudur. Mebdedeki çekirdek, kainat ağacının çekirdeği Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem olduğu gibi, o ağacın müntehadaki en kamil meyvesi de Efendimiz’dir. İnsanın en büyük davası da Muhammedî davadır. En büyük demek doğru değil belki, yegâne “dava”, yani ed-dava, (the) dava, O’nun davasıdır."

  "İsm-i fail konusuna gelelim. Bu terim, bir isimden, onun yapıcısı, sürdürücüsü “sıfatını” taşıyan bir faili ifade ediyor. Tarık Yıldızı, Nur-u Muhammedî’yi biz insancıklara getiren, bizi aydınlatan bir yoldan haber veriyorsa, ed-dava olan, bu meselenin geldiği yerde tekrardan neşredilmesi vazifesini üstlenenlere de Türk nâmı verilmesi mânidar değil midir? İsm-i failin anlamına uygun olarak, bir millete Türk “sıfatı” verilmiş olabilir mi? Evet, Türk’lük aslında bir sıfat, bir unvan olabilir mi?"

  - Görüldüğü üzere Yazar Şefik Faruk'un sorduğu bu soruya cevabı Oktan Keleş vermiş oldu.

  "Tolkien, hikayelerinin kelimelerle doğup büyüdüğünü söylüyor. Bu bir metafor değil, somut olarak cereyan etmiş bir vaka. İlk olarak sesler var. Bunlar, sonraları itibariyle kelime köklerine dönüşüyor. Kelime köklerinden kelimeler, kelimelerden isimler, isimlerden karakterler ve hayat hikayeleri, hayatlardan ise Orta Dünya Tarihi ve Çağlarını okuyoruz. TUR da, kelime köklerinden biri.

  TUR kökü, Elf dilinde kuvvet, hakimiyet, yücelik ve sulta gibi anlamlara geliyor. TUR, Orklarca, Gondor insanları için kullanılan “tark” kelimesinin geldiği kök aynı zamanda. Akla yaklaştırmamız gereken hususlar var. Bahse konu ettiğimiz tark gibi bir kelimenin Orta Dünya Tarihi’ndeki yeri 3. Çağ’ın sonu ile 4. Çağ’ın başı yıllara tekabül ediyor. Tolkien’in kurguladığı tarihteki mazi algısının iyi anlaşılması gerektiğini düşünüyoruz. TUR kökünün ilk zuhur ettiği zamanlardan bahsedebilmemiz için önce 4 çağ öncesine gitmemiz gerekiyor. Bunun için yaklaşık 7052 sene maziye gidiyoruz. Halen kökün ilk ortaya çıktığı dönemlere yaklaşamadık. Orta Dünya’nın Arda hesabıyla bilinen bu yıllarından da önce, İki Ağaç’ın Yılları olarak ifade edilen asırlarda da, 9.582 güneş yılına tekabül eden 1000 Valinor yılı daha geçmişe gitmemiz gerekiyor ki Elflerin uyanışlarının gerçekleştiği dönemlere, nefeslendirdikleri ilk ses ve kelimelere, köklere ve TUR köküne varabilelim. Yani bütün bir tarih, hayatiyetini kelimelerle, mânâları elden ele taşıyarak sürdürürken, mazi-müstakbel tek bir noktada birleşmiş gibi."

  - Tolkien'in eserlerinde de Tark adının kökeni İnsanlardan çok çok daha öncesine gidiyor...

  "Orkların telaffuz ettiği tark’ın önceki formu ise tarkil idi. TUR ve KHILDI kök kelimelerinden teşekkül eden bu kelime Yüce Halifeler anlamına gelen turkhildi’den dönüştü. Elflerden sonra, 1. Çağ’ın başlangıcında zuhur eden İnsanlar’a verilen isimdir bu aynı zamanda. “Followers” anlamında kullanılan KHILDI kökü, Türkçe itibariyle tam olarak “HALİFE” anlamına geliyor. Elfler, ölümlü insanlara bu nâmı uygun görmüşler. İnsanların, 2. Çağ’da medeniyet anlamında önemli bir zirve tuttuğu Númenor halkına da özel olarak bu unvan verilmişti."

  "Tolkien, kurguladığı evrenin başından son günlerine kadar bir sıfata, vasfa yer verir. O vasıf, Orta Dünya’nın tarihinde merkez teşkil eder ve kadim kötülüğün mukabili bir kuvvet olarak yerini korur. Bu sıfat içinde yücelik, kuvvet ve hakimiyet gibi unsurlar var. TUR’dan gelen Tark ve Tarkil sıfatları da Orta Dünya’da hep iyiliğin bekçileri halklar tarafından taşınır."

  "Ahir zamanın şiddetini arttırdığı bir dönemin insanlarıyız. Tıpkı Yüzük Savaşlarının gerçekleştiği 3. Çağ’ın sonunda olduğu gibi. Bugün, devletler muvazenesinde hayırlı büyük bir devletin eksikliği söz konusu. 3. Çağ’ın kaderini değiştirenin, uyandırılan bir gelenek olması gibi bugün de uykusundan uyanmasını beklediğimiz kadim bir gelenek bulunuyor. Kadimiyetini, günlerin sayılmadığı zamanlara kadar kovalayacağımız, elden ele “tedavül” edip durmuş, örtünün altında gizlenmiş bir hakikatin taşıyıcılığından söz ediyoruz. Türk vasıflılar ile Tark vasıflıların, dünyamız ve Orta Dünya’da kendi zamanlarının kader planında hangi rolü oynuyor olduklarını irdeleyeceğiz. TUR kelime kökünün kendi dünyamızda ne gibi karşılıklarının olabileceğine dair ipuçları arayacağız."

  Tengri'nin Türk'ünü daha iyi anlayabilmek yukarıda parça parça alıntıladığım yazı dizisinin tamamını okumakta fayda var.

  http://sutubogda.com/insaniyetin-hafizasi-bolum-1/
  http://sutubogda.com/insaniyetin-hafizasi-bolum-2/
  http://sutubogda.com/insaniyetin-hafizasi-bolum-3/
 • ERTUĞRUL (ORDU) / 26 Eylül 2017 17:32

  Türk Atamın Emrinde

  Ey Türk Düşmanını Tanı Bil Ona Göre Hareket Et.
 • Atilla Murathan / 26 Eylül 2017 17:18

  Mükemmel

  Tek kelimeyle mükemmel bir eser olacak. Teşekkürler Oktan Bey. Allah ilmini artırsın ve Türk milleti için verdiğin üstün çabayı kutlu kılsın. Selam ve Saygılarımla
 • Yücel Özkan / 26 Eylül 2017 17:12

  Oktan abi çok güzel bilgiler.Eline gönlüne sağlık,takipteyiz.
 • Mehmet Gürsel / 26 Eylül 2017 12:13

  DMT

  Herkese merhaba. Konuyla alakası olmayabilir ama bir süre DMT (Dimetiltriptamin) i araştırıyorum. Sevgili bilenler ve ya editörler, yazarlar, düşünürler bu konu hakkında bizlerin de bilmemiz gereken bir durum var mıdır? Kısacası bu madde ölüm deneyimi yaşatmaktadır. deneyimleyenler yaşadıklarını bir yere kadar anlatabiliyorlar, kelimelere dökebiliyorlar. Bir yerden sonrasını anlatamıyorlar veya uygun bir kelime, anlam yükleyemiyorlar. bilmeyenler kısaca araştırırsa ne demek istediğimi anlayacaklar. Bu maddenin ülkemizde kullanımı yasak. Ayahuasca çayı, üzerlik tohumu ve kargı kamışı ile bu trans hale ulaşılabiliyor sanırım. Son olarak Mevlana nın bir sözünü paylaşmak istiyorum "Üzerlik tohumu karanlığı örttü ve gerçek göründü". Bilgilenir isek seviniriz.
 • Murat Akpinar / 26 Eylül 2017 02:45

  kafam yandı

  Mevzuyu çözemedim var olan dini ve tarihi bilimsel vb. bilgilerle çözmek mümkün değil. Anlayabildiğim kadarıyla Ademin yaratılışı öncesini anlatmış. Anladığım kadarıyla Türklük ve insanlık ademden önce başlıyor. Başkörmez dediği şeytan ise anlatılan kişi dini kaynaklarda anlatılan ateşten yartılmış varlık değil. Burada anlatılan şeytan, Adem öncesi Türklere ihanet etmiş bir Türk. insan yani. Benim çıkarımım bu oldu net anlatmıyor. Bana bunu düşündüren bu kendisine ilim verilen Türkün Türklüğe ihaneti sonrası şeytanileşmesi, Tanrıya başkaldırması vb. faaliyetler sonrasında bir insan daha yaratılıyor ve bu insana hayat ağacına yaklasması yasaklanıyor. Fakat başkörmez denilen şeytanın vasıtasıyla bu ağaca yaklaşıyor. Ceza olarak ötükenden kovuluyor. Bu Ademin yasak ağaçtan elma yemesini ve adn cennetinden kovulmasını andırdı.
 • alaca / 26 Eylül 2017 01:12

  Kulbak Ata, Ülgen Ata

  18. Resim çok etkileyici. Bu resmi Araf Suresi 143. Ayeti kerimesiyle okumak gerekiyor. Demek ki Musa AS’ın zaten bayılmamasına imkan yokmuş. Bu idrak müthiş bir şey. Menat Lat Uzza’nın anlatımından behsetmiyoruz bile. Çok çok okunması gerekir. Kurtların tefekkürleriyle besleniyormuş Kulbak Bilge onu da öğrendik. Kulbak Bilge ne Ulu bir kişiymiş. 80 Gören Kalperen gerçekten çok şanslıymış. Şimdi daha iyi anladık. 41 kere Maşallah. 41’i de tersi de 14 tür. Ülgen Ata’da onu teyit eder. Çok teşekkürler Tefekküre devam..
 • Aydın Adıyeke / 25 Eylül 2017 21:06

  Filimlerde gördüğümüz ilginç hikayeleri, karakterleri kurgudur,senaryodur diye izleyip geçerken Sultanımızın bu yazıp çizdiklerini ise zerre şüphe duymadan gerçekte var olduğunu tefekkür ederek okuyorum.

  Burada bir tarih yazılıyor. Üstelik hiç yazılmamış çizilmemiş insanlığa sunulmamış bilgiler bunlar. Çocukken hep merak etttiğimiz, ama cevabını bulamayınca içimizde sönmüş olan soruların cevapları hava uçuyor.Bazen bu bilgileri öğrenmeyi hakediyormuyum diye düşünmeden edemiyorum. Sanırım sırf bu yüzden dünyanın en şanslı insanları biz onaltıyıldız takipçileriyiz.
  Hakkını ödeyemeyiz Deruni Baba,helal et.
 • Bir Kalperen / 25 Eylül 2017 13:48

  ....

  Saskinim ...Mutluyum ...Turk'e aidim ...
 • Emre Topçu / 25 Eylül 2017 13:05

  Geçmişten geleceğe

  Uzun yıllardır sizi takip ediyorum ( Oktan Keleş ve Erol Elmas ve diğer kalperen dostlarımı ). Uzak geçmiş ile ilgili kulbak bilge ile bağlantı halinde ve hatta hızır a.s. ile bağlantı halinde olduğunuz da aşikar. Bu sitede kalperenler ile birlikte gittiginiz kampı da Erol bey yazmıştı. Kampta da olmayi cok isterdim. Piri reisin de haritayi cizmesinde Suleyman peygamber ile baglantili oldugunu okumustum. Bu ilmin El-Kerim tarafından yanlızca istediğine ikram ettiği de kesin bir bilgi olduğunu biliyorum. Benim bu kitabı sabırsızlıkla beklerken ayrıca beklentim bize melekler ağlarkendeki gibi gelecek ile ilgli gizli olarak ne gibi şifreler ile tedbir amaçlı tavsiyelerde bulunacağınızdır.
  Saygılarımla,
  Toprak mühendisi
 • egeli / 25 Eylül 2017 12:17

  okumakta fayda var

  http://odatv.com/turkiyeyi-isgal-projesinde-2019-kritik-tarih-2309171200.html
 • onuroner / 25 Eylül 2017 11:16

  tablo

  18.yy ressamlarından Fuseli'nin bir tablosu var linkte görebilirsiniz. Burada uyumakta olan kadının üzerine oturan albastı/şeytan ve arkasında bir at var. İlginç olan atın "kabus" isimli bu tabloda olması. Sultanımın da belirttiği gibi şeytanilerin ele geçirdiği yılkı atlarına benziyor.

  https://serkanhizli.wordpress.com/2015/02/11/the-nightmare-kabus-1781-ressam-henry-fuseli/
 • mesut yılmaz / 25 Eylül 2017 11:13

  Avatar filmi de kadim Türk tarihinden esinlenmişti

  Ünlü Avatar filmindeki navilerin Türk olduğu ve film yapımcıları Tuva türklerini inceleyerek hayat ağacı gibi bir çok unsuru Türk mitolojisinden almıştı

  "Türk mitolojisi ile Avatar arasındaki benzerlikler

  “Hayat Ağacı” motifi; Türk mitolojisinde, bilhassa, Altay, Hakas, Tuva destanlarında yer ile göğü birleştiren inanılmaz büyüklükte, dalları ile gökyüzünü, kökleri ile toprağı kucaklayan, kutsal bir ağaçtan söz edilir. Burada ağacın yerin altından göğe kadar uzanması, Türklerdeki Gök Tanrı inancının bir göstergesinden başka bir şey değildir. Gök Tanrı inancına göre, gök ve yer birlikte ve ikisinin ortasında da insan yaratılmıştır. Yani, gök ve yer Türk inanç sistemi içerisinde birbirinden ayrılmayan ve kutsal sayılan kavramlardır. Göktürk kitabelerinde Bilge Kağan’ın “Gök ile yer yaratıldığında ara yerde atam İstemi Kağan yaratıldı” sözleri de bu inancın bir ifadesidir. Yer ve gök ilk yaratılanlar olduğu için, Türkler arasında kutsal varlıklar, kült olarak saygı görmüştür.

  İslam’dan önceki Oğuznamelere göre, Oğuz Kağan’ın ikinci eşi bir ağacın içinde yeryüzüne gönderilmiştir. Yani ağaçtan doğmadır. Ağaç, Türklerin anasıdır. Bir Uygur destanında, Uygurları yeniden yaşama döndüren prenslerin bir ak kayın ağacının gökten gelen ışıktan hamile kalması ile doğdukları anlatılır.

  Divan-ı Lügat-ı Türk’te ağaç ile ilgili yüzlerce atasözü vardır. Hâlâ kullandığımız “Yaş ağaca balta vuran el onmaz” kargışı, “yaş kesen baş keser” öğüdü, Türklerin ağaca verdiği değerin ne kadar yüksek olduğunun kanıtlarıdır. Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu, Osman Gazi’nin rüyasında, göğsünden çıkan ağaç (Hayat Ağacı) görmesi bir rastlantı değildir.

  Dede Korkut hikayelerinde de ağaca verilen önem açık olarak görülür. Bugün bile Altay’da, Saha’da ve Çuvaşistan’da, Gök Tanrı dininin ayinleri etrafı tahta barikatla çevrilmiş bir ak kayın ağacının altında yapılır.

  Türklere ait tarihi belgeler, mitler, efsaneler, atlı göçebe olan Türklerin her zaman su kıyılarında ve ağacı bol olan alanlarda yerleştiklerini gösterir. Yerleştikleri yerlerde doğa ile bütünleşirler, hiçbir canlıya zarar vermezler. Bu Gök Tanrı inancının gereği olarak yerine getirilen bir inanç sisteminin varlığının ve bunun içinde ağaca verilen önemin ifadesidir.

  Amazon kadınları, onların yaşam tarzları antik dönem tarihçileri Heredot ve Strabon tarafından eserlerinde anlatılmıştır. Genelde çıplak atların üzerine binen bu kadınlar, Türk’ün en büyük özelliği olan, geriye dönerek ok atmada oldukça becerikliydiler. Filmdeki Na’vi kadının at üzerinde geriye dönerek ok atması, Türk mitoloji kahramanları hakkında azıcık bilgisi olanları dahi Amazonlara götürür. Kaldı ki, yazısında Gökçe Fırat, bunlar Amozonlardır, demiyor, ok atış şekillerine, ata binişlerine bakarak “.... tipik bir savaşçı Amazon kadınını andırır" diyor. Benzetme çok yerinde ve doğru olarak yapılmıştır."

  http://www.turksolu.com.tr/270/adiguzel270.htm

  TENGRİ BİZ MENEN
 • Ahmet SOYLU / 25 Eylül 2017 10:11

  Onlar kimlerden

  Yeni romanda anlatılanlar kimlerden? İnsan mı, melek mı cin mi? Yoksa başka bir yaratılış mı? Anlayamadım.
 • Aynur Velioglu / 25 Eylül 2017 09:18

  ****************

  Burda anlatılanlar hiç bir yerde yok. Nasıl yaradilislar bunlar sastim. Nasıl unutulmus, unutturulmus. İyi ki bulmuşum sizi. Allah razı olsun.
  (Nasıl bekleyeceğim kitabı bilmiyorum. Susuzluk gibi bir şey .)
 • Selim Turan / 25 Eylül 2017 04:18

  ...

  Oktan Abinin neden Tolkien'in eserleri üzerinde kafa yorun dediğini bu çizgi roman tamamen ortaya çıkaracak sanırım. Çünkü Tolkien'in Silmarillion eserinde anlattığı mekan ve topluluklara benzer bir dünyanın anlatıldığını gördüm ben...

  Coğrafyayı, Aman'a benzettim. Ötüken'i, Ainur ve Elf şehirlerine... Baş Körmez'i, Melkor'a. İlk Savaş'ı Melkor'un çıkardığı fitne ile birbirine düşen elflerin çatışmasına ve birbirlerini katletmesine... Görsay'ın Hayat Ağacı emellerini, Melkor'un Valinor'un iki ağacına duyduğu öfkeye...

  Kısaca oradaki olaylara topluluklara çok benzer çizim ve anlatım var bence...

  Bu yeni çizgi roman çıkana kadar "Orta Dünya'nın Analizi" isimli kitabı da okumak şart oldu.
 • Serhat Turkmen / 25 Eylül 2017 03:56

  Kalbimizi kalbinden ayirma oktan abi

  oktan abi, iyiki varsin. sen hayat damarimiz gibisin sanat isigi gibi ruhumuza bilgiyi kodluyorsun.

 • alaca / 25 Eylül 2017 03:16

  Teşekkür..

  Şiir gibi bir başlangıç olmuş. Kaç kere okuduğumu hatırlamıyorum. Her bölümü ayrı ayrı etkileyici insan ister istemez romanın içine giriyor. Mutlak kaderin değişmezliğinin nedenini, neden değişmeyeceğini anlamak için çok çok okunmalı. Her resimde bir çok sembol bulmak mümkün. Çok güzel çizilmiş yazılar olmasa bile resimlerden çok rahat okunabilir gibi. Mesela bu hikayede Kuşların hangi zaman diliminde yaratıldığı anlatıldı. Bu imge ile veya mecaz yollu değil direk yazılmış resim ile desteklenmiş bir şekilde. Anlatacak o kadar çok şey var ki birkaç sayfaya neler sığdırılmış. Fakat bizim anlatacağımız şeyler buradan öğrendiklerimiz olduğu için yeni bir şey sayılmayacak. Kitabı dört gözle beklemekteyiz. Çok teşekkür ederiz.
 • mete / 25 Eylül 2017 02:28

  Kayalarınoğluyum

  Baş Yalvaç'ın Ruhtan dokunuşu ile Erkekler Gazaplandık çatladık, Kadınların Cömert Allah'tan aldıkları Rahmetiyle Dünyayı kurtardık. Ulu Bilge Boy boyladı, Soy Soyladı. Kutlu Olsun...
 • Alperen doğan / 24 Eylül 2017 22:38

  Amin

  Tengri ög atlara binip mana aleminde dört nala uçmamızı hepimize nasip eylesin. Var olun Kağanım.
 • Ender ÖZSÖYLER / 24 Eylül 2017 21:43

  İşte bu kadar

  Varol sultanım , Varol komutanım.
  Şeytanilerin senaryolarından birleştiremediğim , tefekkürle sonuca ulaşamadığım , star wars 1 ve birçok şaşırtmanın özü göründü...
  OKYAY KAĞAN' ıma saygılarımla.
 • ferhat / 24 Eylül 2017 21:21

  Barzani

  Oktan Hocam referandum olacakmış. Neler söylemek istersiniz?
 • Kıbrıs Fatihi / 24 Eylül 2017 20:44

  Ötüken

  Allah Allah, canlar, bakın ötüken nerelere dayandı, biz nerelere dayandık, aklımızın sınırları kalktı, idrakımız yükseldi. Heyecanla kitabı bekleyecez, geçmişi, geleceği, anı öğrenecez. Kim kimdir, kim kim değildiri öğrenecez. Dünyaya bir hediyedir bu yazılanlar. Ey TÜRK OKU.
 • Bekir Öztürk / 24 Eylül 2017 20:21

  Her şey Yeni başlıyor

  Her şey Yeni başlıyor
  Yerde gökte yükseliş başlamıştır
  Her şeyin açığa çıkacağı zamanların hemen öncesindeyiz.
  Bu sefer gerçekler çok sarsıcı ve zihin açıcı olacak
  Herkesin gerçekler karşısında uykuları kaçarken mutlulukla dolacak biz Türk evlatlarida gerçeğin peşinde olacağız
 • semsondokuz / 24 Eylül 2017 20:13

  Selam aleyküm

  Allah Allah... SUBHANALLAH...
 • Serdar Yücel / 24 Eylül 2017 19:31

  Müthiş bir kitap daha geliyor

  Oktan hocam elinize yüreğinize sağlık yine çok güzel bilgiler öğreniyoruz. Sabırsızlıkla kitabı bekliyorum umarım en kısa zamanda basılır. Selam ve saygılarımla.
  Tengri Biz Menen
 • Özlem Genç / 24 Eylül 2017 18:55

  Ey Türk !

  Hala anlamadın mı? Seni sana anlatan ne güzel bir Pirimiz var. Ne durursun: Ey Türk titre ve kendine gel !!
 • Celasun / 24 Eylül 2017 18:38

  TENGRİ

  Her satırında tüylerimiz tiken ola ola okuduk...inanılmaz gerçekten!

  Ok yay abim benim çok yaşa!
 • Buğra Ayyıldız / 24 Eylül 2017 17:48

  Kalpten sevgilerimle

  Cenk beyin dediklerine Allah diyor diğer yorumları da sabırsızlıkla bekliyorum.TÜRK yükseliyor.TÜRK ün düşmanları titresin.Kalemle defterim hazır yazacağım bu yazıyı da defterime.Türk yükseliyormuş ta görememişiz dedirtmedi Yüce Allahım okuduktan sonra ağlayacaktım az daha.TÜRK yükseliyor yükseldi yükselecek.TENGRİ SALGAN NOMOS KAÇMAS
 • Hamdi Cenk Düzgit / 24 Eylül 2017 16:12

  Alllllaaaaaaaahhhh!!!

  Allaaaah başladı sırlar açıklanmaya,Kalemine Yüreğine İlmine ellerine sağlık OKyay Sultanım!
  Emrinize hazırım
 • Zeynep sarıtepe / 24 Eylül 2017 15:51

  Şu anda Ay da dahil gezegenlerin isimlerini hatırlamıyorum birkaç gezegen hizalandı bu hizalanma güneş ışıklarıyla oluşan başında tacı hamile kadın görüldü ve bu önemli gök olayı yahudi ve hıristiyanların bekledikleri bir olay CERN ile de bağlantılı olabilir.
 • Zafer YAVUZ / 24 Eylül 2017 15:04

  Tengri nin Türk'ü

  Ne mutlu Türk üm Diyene... nin manası özü bu imiş ...
  Türk demek Tanrı nın yanında olan demekmiş... Yine yeni yeniden içtenlikle; Ne mutlu Türk üm Diyene...
 • ateş / 24 Eylül 2017 14:34

  Hey Ulu Tengri!

  Bizim olanı hatırlamadan, gök bilgiyi öğrenmeden canımı alma... Senden aldığımız buyrukla senin için, tüm yaratılmışa hizmet etmeyi nasip et bize yüce Tengrim.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar