ABD'nin İmparatorluğu Çöküyor

ABD'nin İmparatorluğu Çöküyor

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon İtiraf Etti: ABD'nin İmparatorluğu Çöküyor


23 Temmuz 2017 09:21
font boyutu küçülsün büyüsünABD Savunma Bakanlığı Pentagon İtiraf Etti: ABD'nin İmparatorluğu Çöküyor

ABD'de yetkili kurumların ortak hazırladığı bir rapor, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan "Amerikan imparatorluğunun" yıkılmaya başladığını ortaya koydu. Rapora göre tek çare yayılmacılığın artırılması.

Pentagon'ın yaptığı yeni bir çalışma, 2. Dünya Savaşı sonrasında kurulan ABD destekli uluslararası düzenin yıprandığını, hatta çökebileceğini belirterek, Washington'un küresel liderlik rolünü kaybedebileceği uyarısında bulunuyor.

ABD'nin gücünün azaldığı, uluslararası düzenin çözüldüğü temelde yeni bir dönüşüm evresine girildiği sonucuna varan çalışma, Washington yönetiminin küresel pozisyonunu koruyabilmesi için daha fazla gözetim, propaganda ve daha çok askeri yayılmacılık öneriyor.


TÜM DEVLETLERDE YIPRANMA VAR

Insurge Intelligence'dan Dr. Nafeez Ahmed, 145 sayfadan oluşan raporu inceleyerek bir makale hazırladı.

Insurge Intelligence'da yer alan bilgilere göre çalışma, gerileyenin sadece ABD'nin gücü olmadığının altını çiziyor:

"Devletler ve geleneksel siyasal otorite yapıları, içsel ve dışsal güçlerin artan baskısı altında… Soğuk Savaş sonrası küresel sistemin kırılmasına, hemen hemen tüm devletlerin siyasal, sosyal ve ekonomik yapısında içten yıpranma eşlik ediyor."
 
Rapor bunun bir yenilgi sayılmaması gerektiğini, bir uyanış çağrısı olduğunu savunarak bu yeni dönem öncesi bir şeyler yapılmaz ise, olayların karmaşıklığı ve hızına yetişilemeyeceği uyarısında bulunuyor.


STATÜKOYU SAVUNMAK

Rapor, "ABD'yi küresel üstünlük pozisyonundan indiren" güçlerin başında Rusya ve Çin gibi büyük rakiplerin yanı sıra İran ve Kuzey Kore gibi daha küçük oyuncuların da yer aldığı tespitinde bulunuyor.

Nafeez Ahmed'e göre rapor özellikle, bu ülkelerin tehdit olarak görülmesinin nedenini askeri gerekçeler ya da güvenlik sorunları ileri sürerek temellendirmeyip adı geçen devletlerin kendi meşru ulusal çıkarlarının peşinden gitmelerinin ABD'nin hakimiyetini baltalamasıyla ilişkilendirdiği için, samimi.


ASKERİ ÜSTÜNLÜK TEK ŞART

Pentagon, ABD ordusunun genişlemesini tek seçenek olarak görüyor.

Bununla birlikte, askeri üstünlük konusunda iki partili görüş birliği yeterli değil. Rapor, 'maksimum eylem özgürlüğünü' koruyabilecek derecede ve 'uluslararası ihtilafların akıbetini ABD'nin dikte etmesini ya da önemli ölçüde belirlemesini' temin edebilecek derecede güçlü bir ordu talep ediyor.

https://www.haberler.com/abd-savunma-bakanligi-pentagon-itiraf-etti-abd-9860995-haberi/
Bu haber 1,503 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (1)
 • Mücahit Çelik / 24 Temmuz 2017 20:53

  IRAK'ın bölünmesi asıl tarihti..

  -ABD 'nin işlerinin kötüye gittiği zaten belliydi..Çünkü artık ülkelere saldırmak için (demokrasi-barış-özgürlük)gibi yalanlara da gerek duymuyor.Çünkü parantez içindeki KAMUFLAJ değerler, uzun zaman kayıplarına ve dolambaçlı stratejilere neden olduğundan artık doğrudan saldırıyor.
  -Her ne kadar IRAK işgali için gerekli parayı AFGANİSTAN'I uyuşturucu tarlasına çevirip, narkotik malzeme ve silah satışıyla sağladıysa da ,bu asla yeterli olmadı.Uluslararası uyuşturucu trafiğini El-kaide ile yönetiyordu,onu bitirdi PKK ya verdi,şu an onu da kızağa çekti...artık niyetlerini gizlemiyor;doğrudan terör örgütleriyle saldırıyor,doğrudan terör örgütleriyle işbirliğine giriyor..Uluslararası kamuoyuna rol yapmaktan
  sıkıldılar,zaten bahaneleri de bitti..
  -Sadece ABD değil,aslında gizli ortağı RUSYA'da zorda olmalı bana göre..AFGANİSTAN'a; biri işgalci-diğeri anti olarak girip ,orayı talan eden bu iki şeytan şimdi zorda..ABD-RUSYA G.Amerika devrimlerinde de silah ve ilaç sektörlerinden iyi kazandılar..RUSYA kısmen kontrollü gitse de,o da ABD gibi zorda..SURİYE'DE BU YÜZDEN ACELE ETTİLER,saklamadan karşılıklı anlaşarak GENE ORTAK HAREKET EDİYORLAR...Bizimkiler de bakıyorlar...ABD ne araçlarında,ne boğazından,ne lüksünden ödün vermeyen bir ülkeydi...Ancak;artık bu çok silindirli benzin canavarı araca benzeyen ABD'nin ,yavaş yavaş silindirlerini sökmenin zamanı geliyor...ABD devletinin varlık sebebi zaten yayılmacılıktı,bunu bütün dünyadaki üsleri ve egemenliğinden anlayabiliriz...Bana göre PENTAGON yeni bir şey söylemiyor,aksine daha çok ve bahanesiz saldıracağız diyor...Ya yok olacaklar,yada arsızca daha çok kan içecekler...Elbette stratejistler ve siyaset bilimciler daha iyi bilirler...SAYGILAR..


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar