Oruç'un Sağlığa Faydaları

Oruç'un Sağlığa Faydaları

Nobel Tıp Ödüllü Yoshinori Ohsumi kanıtladı: Oruç tutmak vücuda faydalı


14 Haziran 2017 11:49
font boyutu küçülsün büyüsün2016 Nobel Tıp Ödülü: Oruç sağlığa iyi geliyor

Japon biyolog ve bilim insanı Yoshinori Ohsumi orucun insan sağlığına iyi olduğunu bilimsel olarak ispat etti. Yoshinori Ohsumi bu alandaki çalışmalarıyla 2016 Nobel Tıp Ödülü kazandı. 

Araştırmaya göre 3 günlük oruç yaşlılarda bile vücudun bağışıklık mekanizmasını komple yenileyerek vücudun dinçleşmesini sağlıyor. 


2016 Nobel Tıp Ödülü'ne hücrelerin kendi kendini sindirmesi olarak bilinen otofaji alanındaki çalışmaları nedeniyle layık görülen Japon bilim adamı, bu çalışmaları ile orucun insan sağlığına iyi geldiğini bilimsel olarak da ispatlamış oldu.

1990'lı yılların başından itibaren otofajiyle ilgilenen Japon bilim adamı Yohsinori Ohsumi, Nobel ödülü almasına neden olan bu çalışmasında, oruç ile uzun süreli açlık esnasında beynimiz hummalı bir faaliyet gösterirken sağlıklı hücrelerde diğerlerini yok ederek vücut beslenmesine devam ettiğini bilimsel olarak ispatlıyor. Bu konuda bir araştırma yazısı yayınlayan bilim adamına göre 3 günlük oruçtan sonra vücudun bağışıklık mekanizması yeni akyuvar oluşumunu tetikleyerek vücudun bağışıklık sistemini tamamıyla yeniliyor.

3 günlük oruç bağışıklığı yeniliyor

 Çığır açan bu araştırmaya göre 3 günlük oruç yaşlılarda bile vücudun bağışıklık mekanizmasını komple yenileyerek vücudun dinçleşmesini sağlıyor.

 Diyet uzmanları tarafından oruç diyetleri sıkı bir şekilde eleştirilse de, araştırmaya göre vücudu aç bırakmak kök hücreleri tetikleyerek yeni akyuvar üretilmesine yol açıyor. Bağışıklık sistemleri yaşlılık nedeniyle zayıflamış ve basit hastalıklara karşı bile dirençsiz kalmış yaşlılarda da bu oruç faydalı oluyor. Açlık vücuttaki kök hücrelerindeki bir düğmeyi aktif hale getirerek vücudun bağışıklık sisteminin kendini yenilemesini gerçekleştiriyor.  

Hücreler bize benzemeseler bile bazı durumlarda aynı insanlar gibi hareket ediyorlar. Çöplerini özel torbalara dolduruyorlar (otofagozomlar), ve konteynerlere depoluyorlar (lizozomlar). En kirli olanları yokedilip sindiriliyor, bazıları da yeniden dönüştürülerek enerji üretiminde kullanılıyor. Otofaji vücut stres altındayken çok daha fazla çalışıyor. Mesela oruç tutarken ya da açlık sırasında. Bu durumda hücre enerji üretimini kendi iç imkanlarını kullanarak yapmaya çalışıyor ve tabii ki ilk olarak çöpünü ve patojen bakterileri sindirerek başlıyor. 

 
Bu haber 2,648 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (3)
 • Aynur velioglu / 15 Haziran 2017 13:01

  Yasin arkadasa

  Facebookta bazı gruplarda bu açlık oruçları dan bahsedildiğini okudum. İsterseniz bir araştırın derim.
 • Aynur velioglu / 15 Haziran 2017 01:28

  ................

  Oruc ve az yemek insanın vücudunu dengeye getiriyor. Sağlıksız beslenmeden dolayı vücudumuzda çoğalan mantar bakteri ve parazitlerin atılmasını sağlıyor. Çoğumuzun vücudunu parazitler candida ele geçirmiş durumda. Özellikle otizm, hiperaktif vb teshisler konan çoğu çocukta ağır metallere bağlı gelişen bir mantar ve akabinde parazitler bulunmakta. Eskiler cok hareketli çocuklar için kurtlu bu derlerdi.
  Ne yazık ki ekin ve nesil bozuluyor. Asilarla, Gdo larla, uçaktan yapılan sprelemelerle gelecek nesiller hep hastalıktan kafayı kaldıramaz duruma getiriliyor. Her şey gözümüzün önünde oluyor.
  İmkanı olan köyüne geri dönmeli. Toprağa geri dönmeli
  Benim gibi imkanı olmayanlarda sebze meyve yetiştiriciliği ni öğrenmeli. Tohum kalmadi. Hepsi hibrit. Saman yok mısır küspesi var.(bir de pis kokuyor yok böyle bir şey) Hayvanlar ahırdan çikmiyor. Ömürleri aynı yerde dikilerek yatarak gün görmeden geciyor. Köylünün çoğu bir şey bilmiyor. İşin kolayina bakıyor. Hayvanlar eziyet görüyor. Toprak zehirleniyor. Hava solunacak gibi değil. Dünya hasta insanlarda hasta.
  Söylenecek çok şey var. Konuşsam olmuyor sussam gönül razı değil.
 • Yasin / 14 Haziran 2017 15:10

  Bilen soruma cevap verebilirmi lutfen.bu 3 gunluk oruçda kesinlikle yemek yenmez.peki su icilirmi?. içenler var o yuzden sordum.içilmemesi gerektigi biryerde yazmiyor.hani saglıgı olumsuz etkilermi 3 gun susuz kalmak.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar