Katar Krizinde Siyonizm İzi

Katar Krizinde Siyonizm İzi

Katar Krizinde Siyonizm İzi


8 Haziran 2017 08:39
font boyutu küçülsün büyüsünKatar krizinde Siyonizm izi 

İlk olarak Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri, petrol zengini Katar ile ilişkilerini kestiklerini duyurdu. Daha sonra Yemen, Libya ve Maldivler de bu 4 ülkeye katıldı. Katar’a uçuşlar durduruldu, bazı Mısır bankaları, Katar bankalarıyla para transfer işlemlerini askıya aldı. Peki, bu krizin arkasında neler oluyor? İsrail bunun neresinde? 

KRİZİ ÇÖZECEK GÖZÜYLE BAKILAN ÜRDÜN DE KATAR’A SIRT DÖNDÜ

Krizin boy göstermesinin ardından Ürdün ve Kuveyt’in arabuluculuk görevini üstleneceği iddiaları gündeme geldi. Bu duruma Suudi Arabistan olumlu yaklaştı. Ancak Ürdün’ün yaptığı açıklama, son gelişmelerin üstünü adeta çizmiş oldu. Krize çözüm oluşturacak gözüyle bakılan Ürdün, Katar ile ilişkilerini kesen ülkeler arasına katıldı. Moritanya da Ürdün’ün ardından Katar’la ilişkilerini askıya aldığını açıkladı. Katar ile diplomatik ilişkilerinin düzeyini düşürdüğünü açıklayan Ürdün, ülkedeki Katarlı basın kuruluşu El Cezire ofisini de kapattı. 

2013’ün Temmuz ayında Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi’nin askeri darbeyle devrilerek yerine Abdulfettah El Sisi’nin geçmesi Katar’la ilişkilerin gerilmesinde ilk adım olmuştu. Sisi yönetimi, siyasi İslam’ı ana ideolojisi kabul eden ve İhvan olarak da bilinen grubu yasa dışı addetmiş ve yöneticilerini birer birer mahkûm etmişti. 

SUUD-KATAR ARASINDA KIRILMA NOKTASI

İhvan ile yıllardır dostane olmayan bir ilişki içerisinde olan Suudi Arabistan, Sisi iktidarının Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na (İhvan) karşı sert tavrını destekliyor. Dolayısıyla Mısır’da darbe sonrası dönemde Suudi Arabistan ile ilişkiler gelişirken, İhvan’a desteğini saklamayan Katar ile ilişkiler kademeli olarak kötüleşmişti. 

SİYONİSTLER KRİZİ DESTEKLİYOR

İsrail Savunma Bakanı AvigadorLieberman’ın “Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, Arap ülkeleriyle iş birliği yapmak için İsrail’e büyük fırsat sunuyor” şeklinde açıklaması Siyonistlerin krizi desteklediğini ve bu durumdan kaynaklanan mutluluklarını açıkça gösteriyor. 

MURSİ’Yİ İSRAİL İÇİN TEHDİT HALİNE GETİREN DOĞALGAZ PROJESİ

Katar halihazırda Basra Körfezi’ndeki karasularında dünyanın bilinen en büyük doğalgaz rezervlerine sahip ve denizin karşısındaki İran da rezervlerin diğer sahibi konumunda. İsrail, 2013’ten beri Akdeniz’de doğalgaz çıkarmaya başladı. Süveyş projesi Mısır’ın darbeyle hapse atılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye aitti. Mursi, milli bir proje olarak yeni Süveyş’le Mısır’ın geleceğini kurtarmayı düşünüyordu. Ancak projenin rahatsız ettiği bir ülke vardı: İsrail. 

İSRAİL’İN AMACI SİNA YARIMADASI’NI KONTROL ALTINA ALMAK

Mursi’nin Süveyş projesiyle yapmaya çalıştığı şey, İsrail’in doğalgaz planlarına aykırıydı. Mursi’nin darbeyle devrilmesine kadar varan süreç, İsrail’i rahatlattı. İsrail, Mursi’nin “Yeni Süveyş” projesine paralel bir kanal açmaya başladı. Hayfa’dan Kızıldeniz’e kazılan kanalla Sina Yarımadası İsrail’in kontrolüne geçecek. İsrail bu hâkimiyeti için de bölgede güçlü doğalgaz rezervlerine sahip olan Katar’ı baskı altına alıp anlaşma yapmayı planlıyor. 

KATAR’IN DEAŞ’A DESTEK VERDİĞİNE DAİR KANIT YOK

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya göre Katar, bölgede istikrarı tehdit eden İhvan El-Müslimin (Müslüman Kardeşler), DEAŞ ve El Kaide’nin de dahil olduğu birçok mezhepçi grubu kucaklıyor. Bir bakıma kriz, Mısır’da seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbeyle devrilmesinden sonra yavaş yavaş baş gösterdi. Katar’ın DEAŞ ve El Kaide’ye verdiği öne sürülen destek konusunda doğrudan bir kanıt bulunmuyor. 

KRİZ FIRSATA ÇEVİRİLEBİLİR Mİ?

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Katar’la terörizme destek verdiği gerekçesiyle ilişkilerini sonlandırmasından sonra Türkiye, İran ve Irak’ın yaşanan krizi görüşmek için Bağdat’ta toplanacakları belirtiliyor. İran Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Sekreteri MohsenRezaei, toplantının tarihiyle ilgili bilgi vermezken İslam İşbirliği Teşkilatı’nın konunun çözümünde yardımcı olmak için toplantıya çağrılabileceğini söyledi.

 Millî Gazete

 http://www.milligazete.com.tr/default.aspx

 
Bu haber 3,780 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (4)
 • BÜYÜK YÜCE TÜRK / 12 Haziran 2017 14:12

  BÜYÜK YÜCE TÜRK

  bu iş bence abd kendini ödenemez haldeki borcunu kapatmak için kılıf baksana güya iran 60 boing uçak almış halbuki abd bilet kesti sudilere kestigi gibi borcu onlara yıktı bu pastadan bizde yiyelim ya herru ya merru bitek bunlarınmı bu dünya..
 • KHANOFEAST / 9 Haziran 2017 14:16

  ACABA

  4.7.2017 7,4
 • mete / 9 Haziran 2017 05:10

  4.7.2017 4.7=2.17=28

 • bezgin bekir / 8 Haziran 2017 20:29

  hadisenin özü

  trump diyor ki abdnin 19 trilyon dolarlık borcunu körfez ülkelerine ödeteceğim video kaydı https://www.youtube.com/watch?v=7x7p6mOBkS0 yani müslümanın parasına göz diktiler kaddafi devrildi libyanın 400 milyar dolar parası kayıp !!! ondan sonra geldiler rahat rahat yunanistanın 100 milyar dolar borcunu sildiler saddamın sırtını sıvazlayıp kuveyti işgal ettiren abd zamanı gelince saddamı astırmıştı şimdide mısır-suud ikilisine katarı işgal edin diyor neden ? küçücük katarın yaklaşık 2 TRİLYON DOLAR FİNANS GÜCÜ var daha sonra suud üzerinden silah anlaşmalarıyla vb. bu parayı hortumlamayı planlıyorlar kaddafinin dediği gibi kabe işgal altında müslümanlar uyuyor HALE BAKIN HRİSTYANLAR İSTEDİ DİYE RAMAZAN AYINDA MÜSLÜMAN ÜLKEYE KARDEŞİNE AMBARGO UYGULUYORSUN ABLUKAYA ALIYORSUN yahudi suud hanedanı elbet yıkılacak GEL ABD DEPREMİ GELLLLL 4 GÖZLE BEKLİYORUZ SENİ (konuyla ilgili oktan babadan makale bekliyoruz teşekkürler )


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar