Katar'da Neler Oluyor?

Katar'da Neler Oluyor?

Katar'la tüm ilişkilerini kesen ülke sayısı 6 oldu


5 Haziran 2017 12:07
font boyutu küçülsün büyüsünPeş peşe artıyor! Katar'la tüm ilişkilerini kesen ülke sayısı 6 oldu

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır, Doha yönetimiyle diplomatik ilişkileri kesti. Dört ülkeye saatler sonra Yemen ve Libya da katıldı. Katar'ın 'terörist' gruplara destek verdiğini savunan ülkeler, Doha yönetiminin bölgeyi istikrarsızlığa sürüklediğini ileri sürüyor.

Katar Dışişleri Bakanlığı, Al Jazeera televizyonunda yayınlanan açıklamasında Doha yönetimiyle haksız şekilde ilişkilerini kesen ülkelerin ileride pişman olacağını vurguladı.

İran, Katar'la diplomatik ilişkilerin kesilmesinin bölgedeki krizi çözmeyeceğini duyurdu. Açıklama yapan Pakistan ise, Katar'la ilişkileri kesmek gibi bir planının olmadığını duyurdu.


Arap ülkeleri ve dünya, beş Müslüman ülkenin Katar'la diplomatik ilişkilerini kesmesiyle çalkalanıyor. Suudi arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, Doha yönetimiyle ilişkileri kesme gerekçesini terörizme destek ve aşırılıklara kucak açma olarak açıkladı. Yemen ve Libya, listeye sabah saatlerinde dahil oldu.

Söz konusu dört ülke, Katar'la tüm kara, deniz ve hava sınırlarını kapattı. Katarlıların dört ülkeye seyahat etmesi yasaklanırken, Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve BAE'den de kimse Katar'a gidemeyecek.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Doha'nın açık ve gizli gerçekleştirdiği ciddi ihlaller, terör örgütlerini barındırarak teröre destek vermesi, basın yayın organlarında terör örgütlerinin propagandasını yapması, Katif ilindeki İran bağlantılı terör eylemlerini desteklemesi, aşırıları barındırması, Yemen'deki Husi militanları desteklemesi sonrasında Suudi Arabistan bu kararları almak durumunda kaldı" denildi.

Yemen de katıldı

Yıllardır iç savaşa sahne olan Yemen de dört ülkeye katıldı, Katar'la tüm ilişkilerini kestiğini duyurdu. Sana yönetimi, Katar'ın ülkede ordu birlikleriyle çatışan Husilere destek verdiğini savundu.

Çalkantılı yıllar geçiren bir başka ülke Libya'da ise ülkenin doğusunu kontrol eden hükümet Katar'la ilişkilerini kestiğini açıkladı. Doğudaki hükümet, Mısır ve Suudi Arabistan tarafından destekleniyor.

Koalisyondan çıkarıldı

Katar ayrıca Yemen'deki uluslararası koalisyondan çıkarıldı. Halihazırda Yemen'de Suudi Arabistan'ın başını çektiği Arap koalisyonu İran destekli Husiler'e karşı savaşıyor. Yaklaşık dört yıldır çatışmaların sürdüğü iç savaş ülkesinde, on binlerce insan yaşamını yitirdi.

48 saat süre

Doha'daki büyükelçisini geri çağıran Bahreyn, Katar diplomatlarına ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre verdi.

Birleşik Arap Emirlikleri, yarından itibaren Dubai'den Doha'ya tüm uçuşların askıya alındığını açıkladı.

Katar'dan ilk tepki

Katar Dışişleri Bakanlığı, Al Jazeera televizyonunda yayınlanan açıklamasında Doha yönetimiyle haksız şekilde ilişkilerini kesen ülkelerin ileride pişman olacağını savundu.

Kararın üzüntü ve şaşkınlıkla karşılandığı belirtilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Ülkelerin ilişkileri kesmeyle ilgili açıklamalarında belirttikleri iddialara  bakıldığında bu girişimin de medya üzerinde planlı bir şekilde yürütülen ve çoğu  iftira olan kampanyanın bir parçası olduğu görülmektedir" denildi.

Mısır'a yüklenen Katar Dışişleri Bakanlığı, amacın Doha yönetimini vesayet altına almak olduğu belirtildi.

Katar Havayolları da, Suudi Arabistan'a olan tüm uçuşlarını askıya aldığını duyurdu.

İran: Sorunları çözmez

İran'dan bu sabah yapılan açıklamada, Katar'la tüm ilişkilerin koparılmasının bölgedeki sorunları çözmeyeceği belirtildi.

Pakistan ise, dört ülkeye katılmak gibi bir planının olmadığını duyurdu.

2014 yılında da kesilmişti

Bahreyn, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile 2014  yılında Katar'ı iç işlerine karışmak ile suçlayarak diplomatik ilişkileri  kesmişti.

Katar ile Arap ülkeleri arasındaki siber saldırı krizi

Katar Resmi Haber Ajansı (QNA), 23 Mayıs gecesi Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'ye atfedilen "ABD'ye karşı ve İran'ı destekleyici" açıklamalar  yayınlamıştı. Açıklamalar kısa süre içinde medyada geniş şekilde yer almıştı.


Bundan birkaç saat sonra açıklama yapan Katar, QNA sitesinin siber saldırıya uğradığını duyurmuştu. Katar'dan gelen açıklamalara rağmen BAE ve Suudi Arabistan basınında Al Sani'ye atfedilen açıklamalar kullanılmaya devam etmişti.

1.9 milyon nüfusa sahip Katar'ın dünyadaki en bilinen markası, Al Jazeera televizyonu. Uluslararası medya ağıyla adını dünyaya duyuran ülke, 2000'li yıllardan itibaren ekonomisi ve yaptığı yatırımlarla öne çıktı. Son olarak 2022 Dünya Kupası Katar'a verildi
http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-4-ulke-katar-dunya-2462818/
Bu haber 3,947 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (4)
 • Sadık Turan Sağlık / 6 Haziran 2017 16:44

  Asıl Hedef

  Asıl hedef Katar değil.
  Asıl hedef İran.
 • mete / 6 Haziran 2017 03:55

  Pentagonun 2 yüzü ayrışmış, 2si de bir birine kışt demiş...

  https://www.google.com.tr/amp/s/tr.sputniknews.com/amp/turkiye/201706051028758484-arap-ulkeleri-katar-terorist-iliski-kesmeden-once-turkiye-ne-oldu/
 • Misafir / 6 Haziran 2017 00:40

  Trump'un suudi arabistan ziyaretinin bir sonuç olabilir.
 • mücahit çelik / 5 Haziran 2017 20:33

  yani;KATAR adam gibi EMPERYALİZME -SİYONİZME direniyor!...

  Hangi islam ülkesi birlik olup diğerini sevmezse,sevilmeyen ülkede her şey yolunda demektir...Bunu söylerken ezber mantığı yerine,görünür mantığı tercih etmemiz gerektiğini önemle vurgularım...Suudi Arabistan dediğimiz ülkenin hali ve nasyonel ilişkileri bellidir...CIA-MOSSAD project mezhepçiliğinin bir SUUD-BAE-FİŞMEKAN topluluğunun,KATAR'ı eleştirmesi normaldir...Yüce RABBİM KATAR MİLLETİNE YARDIM ETSİN...KATAR'da bir şey olduğu yok....Aksine ;KATAR'a CEPHE ALMALIYIZ DİYEN MÜSLÜMAN MASKELİ CIA-BOP WORLD DİZAYN ülkelerine dikkat etmeliyiz...BÜYÜK TÜRK DEVLETİ;BAŞTA KATAR-ÜRDÜN GİBİ ÜLKELERE YAKIN OLMALI...ÜRDÜN -KATAR İSTİHBARAT YAPISININ ANA DAMARINI ''ÇERKEZLER OLUŞTURUR''...ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar