Dış Uzaydan Gizemli Enerji Dalgaları Gelmeye Devam Ediyor!

Dış Uzaydan Gizemli Enerji Dalgaları Gelmeye Devam Ediyor!

Dış Uzaydan Gizemli Enerji Dalgaları Gelmeye Devam Ediyor!


5 Nisan 2017 08:34
font boyutu küçülsün büyüsün


Dış Uzaydan Gizemli Enerji Dalgaları Gelmeye Devam Ediyor!

Avustralyalı bilim insanlarının katkısıyla Molonglo Teleskobu her zamankinden de güçlü. Söz konusu mimari, çok yakında pek çok gizemi aydınlatabilir.

Hızlı radyo Patlamaları, modern astronominin en büyük gizemlerinden birini açığa çıkarmaya çabalıyor: Evrendeki kim ya da ne boyunca radyo dalgaları iletiyor?

Swinburne Teknoloji Üniversitesi ve All-sky Astrophysics ARC Merkezi (CAASTRO) Avustralya Ulusal Üniversitesi'nde doktora adayı Manisha Caleb, astronomların on yıldır avladığı radyo dalgalarının patlamasının gerçekten de gizemli ve “son derece gerçek” olduklarını vurguluyor. Caleb, Swinburne ve University of Sydney meslektaşları ile birlikte, Canberra'dan 40 km uzaklıktaki Molonglo telsiz teleskobuyla bu Hızlı Radyo Patlamalarından (FRB) üç tanesini bulmak için çabaladı.

Yaklaşık 10 yıl önce CSIRO'nun Parkes telsiz teleskobunda keşfedilen Hızlı Radyo Patlamaları, geniş mesafelerden gelen gibi görünen milisaniyelik yoğun radyo sinyalleridir. Samanyolu galaksimizde gördüğümüz her şeyden yaklaşık bir milyar kat daha aydınlıklardır. Swinburne'den Dr Chris Flynn, "Standart tek çanak radyo teleskopları yayınları Dünya atmosferinde saptamalarına olanak tanımıyordu. Lakin işler değişti." açıklamasında bulundu. 

2013'te CAASTRO bilim insanları ve mühendisleri, Molonglo teleskobunun benzersiz mimarisinin, muazzam odak uzaklığı nedeniyle FRB'ler için mesafeyi sağlayabileceklerini keşfettiler. Evrene yeni bir pencere açan devasa bir mühendislik çabası böyle başladı. Molonglo teleskobunun büyük bir algılama alanı (18.000 metrekare) ve geniş bir görüş alanı mevcut, bu da hızlı radyo patlamalarını keşfetmek için mükemmel bir seçenek. Caleb'ın projesi, her gün elde edilen 1000 TB veriyle uyumlu bir yazılım geliştirmekti. Sydney Üniversitesi'nden Prof. Anne Green, "Sydney'deki Molonglo teleskobunun bu kadar önemli bilimsel keşifler yaptığını görmek çok heyecan verici" ifadelerini kullandı. Australian Research Council de teleskoba destek veriyor. Yani çok kısa süre içinde teleskop, daha gelişmiş bir mimariye bürünecek ve çoğu sırrı açığa çıkarabilecek. Çünkü oradan bir yerden, radyo dalgası patlamaları gelmeyi sürdürüyor.

http://www.webtekno.com/dis-uzaydan-gizemli-enerji-dalgalari-gelmeye-devam-ediyor-h27412.html


 

Bu haber 3,216 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (3)
 • beklenen / 6 Nisan 2017 05:17

  ee hani bunlar bing bank diye bir teori savunuyorlardı. Dış uzayda nesi? Başka uzaylarda mı var acaba? Bunca deliler rağmen Allah'ın alemlerin Rabi olduğunu dilleri ne zaman söyleyecek ki?
 • orhan şahin / 6 Nisan 2017 02:32

  http://www.webtekno.com/yabanci-bir-youtube-kanalindan-turkce-hakkinda-bircogumuzdan-daha-fazla-bilgiye-sahip-oldugunu-gosteren-video-paylasimi-h27404.html
 • mete / 5 Nisan 2017 11:24

  Hayal edin ...

  Evrenin bir ucundan diğerine 1 saatte gittiğinizi hayaledin...

  Rüya değil hakikat olabilir...


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar