Zaman Aslında Var Olmayabilir!

Zaman Aslında Var Olmayabilir!

Matematikçi İddia Ediyor: Zaman Aslında Var Olmayabilir!


1 Nisan 2017 18:44
font boyutu küçülsün büyüsünMatematikçi İddia Ediyor: Zaman Aslında Var Olmayabilir!


Matematikçi ve "The Great Unknown" (Büyük Bilinmeyen)in yazarı Marcus du Sautoy, matematiğin zamanın aslında var olmadığınını ispatlanabileceğini iddia ediyor!

Oxford Üniversitesi Profesörü Marcus du Sautoy, Business Insider'la yaptığı söyleşide, "Fizik kurallarının tamamını, zamanı denklemlerden çıkararak yeniden yazmak gerçekten mümkün." diyor. "Yani belki de zaman, sadece insan icadı. Bazen aslında gerçekten var olmayan bu şey "ortaya çıkan varlık" diye adlandırılıyor.  Fakat bence çocuğumuz, adına zaman dediğimiz bu akıntıda bir şeyler olduğunu seziyoruz." diye ekliyor.  "Ama gerçekte ne olduğunu, hiçbirimiz kesin olarak söyleyemiyoruz."

Konuşmasında Sautoy, matematiğin zamanın olmadığını nasıl kanıtlayabileceği noktasında şunları söylemekte: "Zaman aslında oldukça matematiksel bir nitelik taşımakta, çünkü zamanın izini sürmeye çalıştığınızda, tekrarlayan bir şeyin varlığını tespit etmeye çalışıyorsunuz ki böylece zamanın geçisini gösterebilesiniz. Ve tekrarlayan ya da modelleri olan şeyleri tespit etmek tam da matematiğin işi. Belki de, zamanın aslında var olmadığını matematiksel olarak ispat etmenin bir yolu olabilir çünkü şayet fizik kurallarını ele alırsanız, bütün bu kuralları, denklemlere zamanı dahil etmeden yeniden yazmanız mümkün! Yani belki de zaman yalnızca bizim icat ettiğimiz bir şey."
http://www.webtekno.com/matematikci-iddia-ediyor-zaman-aslinda-var-olmayabilir-h27349.html
Bu haber 2,318 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (6)
 • Atilla Murathan / 5 Nisan 2017 20:37

  Zaman izafi bir olgu

  Zam,an var ancak izafidir. Meariç suresi 4. ayaette mealen "Melekler ve Ruh (Cebrail) ona süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir." ifadesinde dünya ölçüsünün yanında farklı bir ölçüde vermektedir. Hız kavrmı zaman ölçüsüyle tanımlanır. Dünya şçüsüyle en yüksek hız ışık hızı olarak kabul edilir (Ruhun hızı daha fazla olduğu kanaatindeyim) Eğer bugün ve tayyi zaman mümkün olabilir. Madde aleminin sesi, görüntüyü ışığa yükleyip daha hızlı olarak transfer edilebiliyorsa, insanda cesedi ruha yükleryebilirse tayyi mekan tayyı zaman yapabilir. Bununda yolu tasavvufi terbiyedir. Yani kısaca zamanın hızına ulaşılabilinirse zaman bir boyut olmaktan çıkar. Ancak bu durum süreksizdir. yani uzun süreli olamaz.
 • Tevfik hikmet / 4 Nisan 2017 02:23

  Asr

  Zaman olmasaydi Asr'a yemin olurmuydu?
 • beklenen / 2 Nisan 2017 17:37

  aynı şekilde bende zamanın varlığına inanlardan değilim. Hele hele zamanın 4. boyut saçmalığına hiç inanmam. Evren dediğimiz yapı 3 boyut bile değilken, zaman nasıl boyut olarak tanımlanıyor ki?
 • orhan şahin / 1 Nisan 2017 23:33

  http://www.webtekno.com/mayalarin-uzaylilarla-temas-kurduklarina-dair-kanit-niteliginde-bir-heykel-bulundu-h27251.html
 • Kudret Konuk / 1 Nisan 2017 23:33

  Zaman bizim düzlemimizde soyuttur, yalnız diğer boyutlara bağlıdır, boyutlar küçüldükçe zaman da kısalır.Boyutlara bağlılığı zamanında bir boyut olduğunu gösterir. Işık hızının ilerisine çıkıldığında zaman somutlaşır mekan boyutları soyutlaşır.
 • c.d / 1 Nisan 2017 20:21

  Matematik deyince aklıma Peygamber efendimizin ilmin kapısı dediği Hz Ali geldi..


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar