Şeytan, Yeryüzündeki Fesadı Bizzat Yönetir!

Şeytan, Yeryüzündeki Fesadı Bizzat Yönetir!

Şeytan, Yeryüzündeki Fesadı Bizzat Yönetir!


9 Ekim 2016 07:54
font boyutu küçülsün büyüsün


 Melekler Ağlarken Kitabı'ndan:

 ...

İlhami Abi’yi dinlemeye devam ediyordum. Şer cephesinin ne kadar ciddi bir çalışma içinde olduğu gün gibi ortadaydı.

- Şeytan aleyhillane boş durmuyor. Yeryüzünde krallığını ilan etmedikçe durmaz da. Dünyada yaşanan tüm olayların, kötülüklerin kökeninde onun parmağı vardır.

- Şeytanın bizzat kendisinin mi?

İlhami Abi bu sorum karşısında yüzüme baktı ve kaşlarını kaldırarak:

- İblis’in ta kendisi.

Bu ifadeden sonra kısa bir sessizlik hüküm sürdü. Dünyadaki kötülükleri düşündüm. Şeytanîleri, haçlıları, şeytansı insanları öğrenmiştim. Yeryüzünde fesat ve bozgunculuk çıkartanları; ama İblis’in bizzat işin içinde olduğunu ve ne kadar içinde olduğunu bilmiyordum. Bu düşüncelerle boğuşurken İlhami Abi konuşmasına devam etti:

Âdem efendi bütün din öğreticileri Şeytan’dan bahseder; çünkü bu bahsi bizzat Yüce Yaradan Kelam’ında açık açık anlatmıştır. Fakat burada dikkat edilecek husus şu: Din öğreticileri İblis’i sanal, hayalî bir varlıkmış gibi anlatırlar. Tüm hilelerinden, insanları nasıl saptırdığından bahsederler; ama bu anlatımla Şeytan insanlara mecazî bir tavır algılayışıyla sunulur. İyi anlaman için kısa ve öz anlatıyorum. İblis’i anlatırlarken ayetlerden, hadislerden örnek verirler.

Mesela: Şeytan teklif eder. Yaptırım gücü yoktur. O da hak alacak ve insanoğlunu suçlayacaktır. İşte bu konular anlatılırken insanlar sanki onu basit, farklı boyutta ve bazı filozofların iddia ettikleri gibi insanın nefsinin bir parçası vs... gibi algılarlar; yani
insanlara soyut bir varlık gibi algılatılır.

Oysa Yaradan:

“O SİZİN APAÇIK DÜŞMANINIZDIR.”

buyurur. Apaçık ibaresi bile onun ne kadar somut bir varlık olduğunu gösterir. Ayetlerde İblis’in kendini bizzat kendisinin anlatmasına, tanıtmasına izin verilmiştir. Kendisi niyetini, stratejisini anlatır:

“ONLARIN SAĞLARINDAN, SOLLARINDAN GELECEĞİM. DAMARLARINDA, KANLARINDA DOLAŞACAĞIM.” der.

Yaradan İblis’e:

- Mühlet verilmişlerdensin der.

Kısacası yeryüzünde somut olarak da bulunur. O lanete uyup tapan insanlara, Yaradan “insan şeytanı” diyerek onlardan da kendisine sığınılmasını ister. Bu insan şeytanları nasıl somut bir varlıksa, İblis’in kendisi de somut bir varlıktır. Şöyle düşünülebilir: Ama İblis Yaradan’la konuştu. Ayete geçti. Farklı bir güç gibi, dumansız ateş ibareleriyle vs... Yaradan Hz. Muhammed (sav) Efendimiz’le de vasıtasız konuştu. İblis’le vasıtalı bir muhatabiyet söz konusudur. Yani Yaradan insanla da konuştu. Nasıl bir Âdem var ve Âdemoğulları var. Bir de İblis ve onun oğulları, kavmi var. Yaradan İblis’e kıyamete kadar mühlet verdi; bu mühletin içinde de ömür. Onun için,
bu onun soyut gibi algılanmasını gerektirmez. Onun bazı boyutlarda da bulunması somut âlemde de olmaması anlamına gelmez. Efendimiz (sav) ile somut olarak karşılaşması da vakidir. Anlatılır; ama nerdeyse hayalî bir yaratıkmış gibi algılanır.

Yeryüzündeki fesadı bizzat yönetir.

.... 

Oktan Keleş

Melekler Ağlarken sh 71-72 
Bu haber 4,792 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (8)
 • Remzi Güzel / 10 Ekim 2016 21:33

  Nerede yaşıyor?

  İlhami Abimiz gibi onun da yaşadığı bir memleketi evi var mıdır?
 • Birisi / 10 Ekim 2016 06:51

  Enoch (nuh a.s. dedesi)(Adem a.s. 7. göbek oğlu) kitabında Allaha karşı ayaklanan ve Mikail a.s. tarafından 3. kat cennetten atılıp dünyaya inen meleklerden bahseder 200 tanedirler - başları samlazaz'dır -
  10 adet komutanları vardır:
  1-araklaba rameel
  2-kokablel tamlel,
  3-ramlel,
  4-danel ezeqeel,
  5-baraqijal basael,
  6-armaros,
  7-batarel ananel,
  8-zaqiel samsapeel,
  9-satarel,
  10-türel jomjael sariel,
  azazil de bunların içindedir, fakat gördüğünüz gibi ne bunların başıdır- ne de 10 komutan arasında geçer.
  azazilin insanlara kılıç, bıçak, kalkan ve zırh yapmayı dünyadaki metalleri ve bunları işleme sanatını öğrettiği, bilezik, süsler, antimon elementini kullanmayı, göz kapaklarını süslemeyi, değerli taşları, iki renkli tentür yapmayı öğrettiği. ve bunlarında tanrısızlığa yol açtığı, zinaya zemin hazırladığı ve yoldan çıkmalarına, bozulmalarına sebep olduğu anlatılmakta. ayrıca
  semjaza: büyü yapmayı ve soy kurutmayı
  armaros: büyü çözmeyi
  baraqijal: astrolojiyi
  kokabel: takım yıldızları
  ezeqeel: bulutlarla ilgili ilmi
  araqiel : dünya belirti ve işaretlerini
  shamsiel: güneş ile ilgili işaretleri
  sariel: ayın seyri ile ilgili bilgileri öğrettikleri yazar.
  bunlar insan türünün kadınları ile evlenirler. Nefilim adı verilen devler ortaya çıkar/ bunları mitolojide tanrılar & tanrıçalar olarak görürüz eski mısır,yunan,roma,hint,çin, aztek kültürlerinde resimleri ve heykelleri günümüze kadar uzanır. dünyaya çok zarar verdiklerinden dolayı nuh tufanında diğer insanlar ve hayvanlarla birlikte yok edilirler. bunlara ait iskeletler dünyanın bir çok yerinde bulunmuştur. Bolivya müzeleri en güzel örneklere sahiptir ve diğer ülkelerin aksine sergilemektedirler. ayrıca 1700 lü yıllarda Amerika kıtasında halen canlı olanlara da rastlanmıştır.
 • Kayı boyu / 9 Ekim 2016 17:44

  Kız kulesi

  Zamanın en azılı seytanisi Hasan sabbah için Selahattin Eyyubi şöyle demiştir. "Haşhaşilerin inlerine kadar gireceğiz "
 • Kadir ateş / 9 Ekim 2016 14:40

  Şeytanın hileleri

  Muhyiddin-i Arabi nin Seceretül kevn isimli kitabında şeytanın bizzat efendimize gelerek hilelerininden bahsettiğini anlatır.
 • Serhan barbaros / 9 Ekim 2016 13:07

  Seytanin avukati filmi aklima geldi ki muthis fir filmdi sanirim bu filmler yapimcilarin hadi soyle bi film yapalim diye tesadufen cikmiyor , sanki seytan o filmle dunyada nasil hareket ettigini gosterir gibiydi
 • beklenen / 9 Ekim 2016 11:51

  evet şeytan yeryüzündeki fesadı bizzat yönetir. Ancak onu dikkate alan varsa bu fesat ortaya çıkar. Eğer hiç bir insan şeytanı kaale almazsa o hiç bir şey yapamaz.
 • İbrahim K. / 9 Ekim 2016 11:24

  Herkesin gördüğü biri mi?

  Bu bölümü okuduğumda düşündüm kim olabilir diye. Somut olarak belli bir şahıs mı. Açıkçası görüntüsünü de merak ediyorum.
 • Yasin Akdoğan / 9 Ekim 2016 11:22

  İblis & Şeytan = Farklı

  Bilenler ve farkında olanlar ile sıkça gündemimize denk gelen bir ilmi konu. Yaradan farklı zikretmiş, o halde farklı.
  Ayetler ışığında ve yaratılış serüveninde fark ortaya çıkıyor APAÇIK.

  Onaltıyıldız ailesi sayesinde (gölgesinde) BİRAZ öğrendik.
  Günümüzde bu algı çok bariz DEVAM ettiğini FARK etmek çok zor değil. Kadim bir saptırma gibi...

  Ya selam


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar