İNSAN OLMA UĞRAŞI - 1

İNSAN OLMA UĞRAŞI - 1

Erol Elmas Bir Meczubun Rüyası'nı kendine has üslubu ile anlatıyor...


16 Haziran 2010 20:20
font boyutu küçülsün büyüsün


 

İNSAN OLMA UĞRAŞI - 1

 

 

                                                             "Adem'de alemi seyretmiş Hüda

                    Gönülleri yakar bu aşk-ı Mevla."

 

Allah'a 'kavuşma' teklifi alan Adem…

 Peki bu reddedilemez 'teklif' karşısında biz ne yapıyoruz? Bu teklifi kabul ediyor muyuz? Kabul etmiyorsak, niçin kabul etmiyoruz? Bu teklifin muhatabı olup da, gereğini yapmamak…Acaba neleri kaybettiğimizin farkında mıyız?

  O'nun gönderdiği 'BİNEĞE' niçin binmeyi bilmiyoruz? Bu bineğe binmeyi beceremezsek sonumuz ne olur, hiç düşündük mü?

 Rabbimiz: "Gizli bir hazineydim bilinmek istedim" diyerek, bilinmek için senin bineğini, yani AŞK'ı yarattı…Daha neyi bekliyoruz? İNSAN bu  Aşk'a ulaşmadan Adem olabilir mi? İnsan bu Aşk bineğine binmeden Rabbi'ne gidebilir mi?

 Sermayen 'Aşk' olmazsa, ruhunu nasıl besleyeceksin, nasıl?

 Allah kâinatı, kısaca her şeyi; Aşk ile, sevgi ile  yarattı…İşte burada o Aşk'a binip Kendisine varma 'daveti'  var…Hâlâ bu davete icabet  etmeyecek miyiz?

 Derdi, 'Aşk' derdi olan anlar bizi… Derdi, 'Aşk' derdi olan anlar bizi ….(sh 18.19.20)

 *

 Şeytan, Adem'in suretine aldandı. Onu balçık, toprak, çamur olarak gördü…Kısaca hor gördü… "Beni  ateşten yarattın, onu ise  çamurdan yarattın" diyerek, üstünlük tasladı, Adem'e secde etmedi. Adem'in üstünlüğünü kabul etmedi. Adem'deki eşref-i mahlukatı görmedi, görmeye çalışmadı. Bunun için  Rahmet-i ilâhiyyeden kovulan bir melûn oldu.

  Bu yüzden, hepimiz, insandaki cevheri bileceğiz, insan'a o cevher hatırına saygı göstereceğiz. Şeytan'ın ameli olan kötü zandan kaçınacağız. Şeytan'ı kötü zannımızla beslemeyeceğiz, ona güç, kuvvet vermeyeceğiz. Kötü zannımızla o melûnu daha da güçlendirmeyeceğiz, sevindirmeyeceğiz…Şeytan bizim o kötü zannımızla enerji topluyor, bunun bilincinde olacağız ve böyle bir zan durumunda "hayırdır inşallah" diyerek melekleri sevindireceğiz…Suretinden dolayı – Şeytan gibi-  kimseyi hor görmeyeceğiz…

   Kâinat, bu eşref-i mahlukatı biliyor ve Rabbin emriyle, ona hizmet ediyor…Ya sen, neden kendi kıymetini bilmiyorsun? (sh 23.24.25.26)

 

 (İlk defa yayınlanan bu muhteşim VAV kompozisyonunu bu yazımızda kullanmamıza izin veren Hattat Yusuf Coşkun Benefşe'den Rabbim iki cihanda razı olsun inşallah.E.D)

 Kardeşlerim;

Önce içinizdeki Cebrail'i yaşatacaksınız….Yani Vahiy'i uygulayacaksınız….Ayetler, yeryüzüne, gökyüzüne hayat verir…Siz bunları uygulamazsanız, Cebrail nasıl güçlü olsun, iyilik nasıl hakim olsun? Şeytan nasıl kötülüğü temsil ediyorsa, Cebrail'de iyiliği temsil ediyor. Siz kime destek olacaksınız? Bu savaşın hangi safında yer alacaksınız?

 "Her şeye karşı iyi davranmak,  size ancak şeref kazandırır," diyordu bir Allah Dostu…

 Hadi ne olur, iyilik duvarına bir tuğlada siz koyun! (sh.29.30)

 *

 Yaradan'ın bize  en aziz emaneti: Kalbimiz….

 Ne diyordu güzeller güzeli Efendimiz (sav): "Allah, hiçbir yere sığmamış,mümin kulunun kalbine sığmıştır."

 Şöyle tefekkür edelim; Allah her bir kul yarattığında – adeta-  kendine de yeni bir ev yaratıyor. Yaratıyor amma acaba hangimiz, O'nu O'nun istediği şekilde ağırlayabildik? Kalbimiz O'nunla mı dolu yoksa başka şeylerle mi? Hadi bir ölçün tartın kendinizi…Yoklayın kalbinizi…

 Benim gibi kalbiniz başka şeylerle doluysa, Yaradan'ı nasıl davet edeceğiz?

 Omuzlarım düşüyor, gözlerim yaşarıyor, hüzünle doluyor içim. Ümidsiz değilim, değilim amma; " kalbimizi nasıl  temizleyeceğiz?"

 "Aşk ateşiyle…Temizlenmenin en iyi yolu budur…Kalbimizi, aşk ateşi ile yıkayalım, temizleyelim…." diyor   Ustam…(sh.34.35.36)

 

Not: İnsan olma uğraşında olan bu kardeşinize, bu konuda dualarınızı rica ediyorum.

 Erol Elmas

 buulkem@gmail.com


 

 
Bu haber 9,170 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (3)
 • GULSUM CINAR BACAKSIZ / 8 Mayıs 2012 16:45

  ask ve huşu

  o askı hep beraber yakıp tek yurek olacagız ınsaallah gazamız mubarek olsun buda efendımız sav olmadan olmaz
 • Sener Evcil / 24 Haziran 2010 12:59

  Ihlas

  Sür cikar agyari gönülden,ta tecelli ede Hak.
  Padisah konmaz saraya hane mamur olmadan.
  HUUU
 • heredot cevdet / 16 Haziran 2010 20:49

  Elbette ilk önce "evi" temizleyip kirden arındırmak gerek ki "evin sahibi" bizden razı olsun. Allah hem size hem bizlere insan olma yolunda yardım etsin ve yol göstersin..


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar