En Sıcak Konular

Zeugma'da Da Vinci'nin Sırrı

10 Nisan 2019 08:12 tsi
Zeugma'da Da Vinci'nin Sırrı Zeugma'da Da Vinci'nin Sırrı

Oktan Keleş Deruni Devlet-Kutsal Halı Kitabı'nda (sh 345-347) Zeugma'daki Mozaikleri Anlatmıştı:

ZEUGMA’DA DA VİNCİ’NİN SIRRI

"Gaziantep’de bulunan Belkıs/Zeugma Antik Kenti’ndeki mozaikler. Aslında mozaik işlemeleri de bir tür şifreleme imiş. Önemli olaylar, mozaik tekniği ile işlenerek,betimleniyor yani bir anlamda şifreleniyordu. Arkeologların söylediği gibi bunlar sadece sanatsal yapılar değildi. Mozaiğin her bir parçası bir şifre içeriyormuş.

Tıpkı günümüzdeki modern puzzle gibi. Bunlar birleştiği zaman resmin bütünü ortaya çıkıyordu.Zeugma’nın ayrı bir önemi var. Zeugma mozaiklerinde bazı sırlar saklıydı. Tıpkı tılsımlı gömlekler olarak bilinen şehzade gömleklerinde olduğu gibi. Bu gömleklerde de mozaik şifreleme tekniği kullanılmıştır. Zeugma’dan çıkan bir mozaik hakkında Arşivci’nin verdiği sır beni şoke etmişti.


Zeugma’dan Da Vinci çıkmıştı. Zeugma’dan çıkan mozaiklerden en meşhuru Çingene
Kız olarak bilinen mozaiktir. Zeugma kazılarının kamuoyunun henüz gündemine girmediği 1992 yılında çıkarılan bu mozaikteki kadın figürü gizemli bakışları ile Zeugma’nın simgesi haline geldi. İlk çıktığı yıllarda kimliği konusunda kesin bir tanımlama yapılamayan bu mozaik figüründeki kadın resminin çingene kızlarını andırması nedeniyle ‘Çingene’ adı verildi. Hatta bu Çingene mozaiği o kadar meşhur oldu ki, modern halılarda bile desen olarak kullanılmaya başlanmıştır.


Neden ‘Da Vinci’ dedik? Da Vinci’nin meşhur bir tablosu var: Mona Lisa diye. Bir de ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilen Da Vinci’nin şifresi var. Aslında Mona Lisa’nın şifresi var. Leonardo da Vinci’nin bu meşhur tablosu Zeugma mozaiklerinden çıkma.
Bu mozaikteki resme dikkat ederseniz aslında bu mozaikteki resim ile Leonardo da Vinci’nin yaptığı Mona Lisa tablosu birebir aynıdır. Kaşlarını ortadan kaldırın. Ortadan ayrılmış saçları ile birebir aynı olduğu görülecektir.

Leonardo da Vinci yaşadığı dönemde eserlerini tersten yazardı. Aslında kendisi gizli bir teşkilatın üyesi idi. II. Beyazıd’a bir mektup gönderdiği ve Galata Köprüsü’nün çizim planları yaptığı bilinmektedir. Bu planlar şimdi Bill Gates’in elindedir. Aslında Da Vinci o planla, İstanbul yer altı şehrinin kapısından bahsetmektedir. Çizimleri şifreleyerek güya padişaha bir mesaj göndermiştir. Peki Zeugma’daki mozaikte Leonardo da Vinci ve Mona Lisa ne arıyordu? Her çağda Şeytaniler Leonardo da Vinci ve Mona Lisa’nın sırları var diye insanları etkilemeyi ve bu gizemi sürdürmeyi amaçlıyorlardı. Arkeologlar da Şeytanilerin bu planından haberdar olmadıkları için uydurulan yalana başka efsaneler katıyorlardı.

Şeytanî teşkilat, Leonardo da Vinci ile bu gizemi diri tutuyordu. Mona Lisa’ya, ‘Meryem Ana’ diyerek bu gizemi hâlâ sürdürüyorlar. Efsaneleri hep diri tutarak Hak ile savaşıyorlar. Anlayacağınız hak ile bâtıl arasında bir savaştır bu. Asıl Da Vinci’nin ve Mona Lisa’nın sırrı Zeugma’daydı. Daha nice sırlar vardı burada. İnsanlığın hayrı için Türk Devleti boşuna orayı sular altında bırakmadı. Şunu da vurgulamak lazım: Mona Lisa tipi insanlık tarihi boyunca, o çağın sözde kutsal bir kişiliğine bürünüyordu. Çağa göre yeni unvanlar alıyordu."Bu haber 3,453 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  995,926 µs