En Sıcak Konular

Süper Bilgisayar: Aurora

23 Mart 2019 10:04 tsi
 Süper Bilgisayar: Aurora Saniyede 1.000.000.000.000.000.000 İşlem Yapan Süper Bilgisayar: Aurora


Saniyede 1.000.000.000.000.000.000 İşlem Yapan Süper Bilgisayar: Aurora

Aurora adlı yeni bir süper bilgisayar, saniyede 1 kentilyon işlem yapabilme kapasitesine sahip. Peki ne için kullanılacak?

ABD hükümetinin desteklediği Illinois eyaletindeki bir laboratuvarda ülkenin en hızlı bilgisayarı geliştiriliyor. Aurora adlı bu süper bilgisayar, saniyede tam 1 kentilyon işlem yapabilme becerisine sahip. Devasa makine, Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda kullanılacak bilgisayarın, kompleks sistemlerin simülasyonundan yapay zeka işletmeye ve bilimsel araştırmalara yardımcı olmaya kadar çeşitli görevleri var.Süper bilgisayarlar normal şartlar altında çok pahalı, çok tehlikeli ya da gerçekleştirmesi imkansız olan deneyleri simüle edebilmeleri amacıyla üretiliyorlar. Örneğin iki arabanın olası çarpışmasını simüle etmek, arabaları gerçekten çarpıştırmaktan daha ucuz ve daha güvenli. Ayrıca evrende gözlemlenemeyen bölgeler hakkında hesaplamalar yapmak da mümkün olabiliyor.

Enerji araştırmaları ise işin bambaşka bir boyutu. Herkes milyonlarca dolar harcayıp da kendine küçük bir test kara deliği oluşturmuyor, oluşturamıyor. Böyle deneyler için de süper bilgisayarların oluşturduğu ve matematiksel olarak çok sayıda işlemin bir arada gerçekleştirildiği sistemler daha kolay çalışmalar yapmayı sağlıyor.

Aurora adlı yeni süper bilgisayar ise ABD’nin en üst düzey makinesi olması amacıyla üretiliyor. Intel çalışanı Alan Gara, aletin yapıldığı anda ülkedeki en hızlı makine olacağına emin. Şu andaki en hızlı işlem yapan süper bilgisayar, Aurora’nın ancak 5’te 1’i işlem kapasitesine sahip. Özetle, aynı anda 1 milyar dizüstü bilgisayar aynı anda aynı amaçla çalışıyor diye düşünün.

200 sunucu dolabı dolduracak kadar donanıma sahip olacağı bilinen Aurora, sıvı ile soğutulacak. Kablolar da özel olarak hazırlanmış durumda ve sistemin kabloları 200 gigabit/saniye veri taşıyabilecek.

Cray tarafından üretilecek olan bu muhteşem cihaz, 2021 yılında teslim edilecek.


https://www.webtekno.com/saniyede-1-000-000-000-000-000-000-islem-yapan-super-bilgisayar-aurora-h65358.htmlBu haber 1,889 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,208 µs