En Sıcak Konular

ABD'de GDO'lu Gıdalara Farklı Etiket Uygulaması Resmiyet Kazandı

22 Aralık 2018 06:51 tsi
ABD'de GDO'lu Gıdalara Farklı Etiket Uygulaması Resmiyet Kazandı ABD'de GDO'lu Gıdalara Farklı Etiket Uygulaması Resmiyet Kazandı

ABD Tarım Bakanlığı, GDO'lu ürünler ile üretilen gıdaların farklı bir etikete sahip olması konusundaki kararını açıkladı. Alınan karara göre GDO'lu ürünler için farklı bir etiket kullanılacak fakat bu kararın kapsamı tartışmaları da beraberinde getirdi.


2016'da kabul edilen genetik mühendisliği teknikleri ile üretilen gıdalar için, evrensel bir etiketleme standardı oluşturmayı hedefleyen Ulusal Biyomühendislik Gıda Bildirim Yasası resmiyet kazandı. 2016'daki yasaya göre uygulamanın son tarihi Temmuz 2018'di fakat bu tarihe kadar yasal düzenleme yapılmamıştı. Bazı grupların yasal düzenleme yapılmadığı için dava açması süreci hızlandırdı ve yeni etiketleme sisteminin nasıl işleyeceğinin detaylı olarak anlatıldığı bir kılavuz yayınlandı.


Mayıs ayında yayınlanan taslağa göre büyük değişiklikler içermeyen kılavuz, GDO'lu madde içeren gıdaların 'Biyomühendislik Ürünü' ibaresiyle etiketlenmesini zorunlu kılıyor. Gıda üreticileri, GDO'lu gıdaları 4 farklı yolla etiketleyebilecek. Yazılı bir açıklama, açıklayıcı bir sembol, QR kodu veya kısa mesaj yolunu kullanabilecek üreticileri, ABD Tarım Bakanlığı denetleyecek.

İnsanların GDO'lu ürünlere karşı yaklaşımını inceleyen Jane Kolodinsky, uygulamanın eksik kalabileceği noktalar olduğunu ve belirlenen standartlara göre etikete ihtiyaç duyulmayan GDO'lu birçok ürün olacağını belirtti.


Kılavuz incelendiğinde Jane Kolodinsky'nin haklı olduğu görülüyor çünkü kılavuzda 13 biyomühendislik ürünü etiketleme uygulamasının dışında tutuluyor. Just Label gibi aktivist gruplar, oluşturulan standartları ve istisna uygulamasını bir süredir protesto ediyordu. ABD Tarım Bakanlığı tarafından yayınlanan kılavuz, Just Label aktivistlerini hayal kırıklığına uğrattı.


Jane Kolodinsky, 'Biyomühendislik Ürünü' ibaresinin daha önce GDO ve benzer anlamda kullanılan terimlerden farklı olduğunu, bu ibarenin GDO ile aynı anlama geldiğine insanların alışması için bir süre geçmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca sistemin bir diğer eksikliği restoranlarda ve benzer işletmelerde üretilen gıda maddelerinin GDO'lu ürün içerse bile etiket taşıma zorunluluğunun bulunmaması. Etiketleme zorunluluğu getirilmeyen 13 ürünün ve sistemin diğer eksikliklerinin önümüzdeki günlerde büyük tartışmalara sebep olması bekleniyor.
https://www.webtekno.com/abd-de-gdo-lu-gidalara-farkli-etiket-uygulamasi-resmiyet-kazandi-h59608.htmlBu haber 913 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,057,649 µs