En Sıcak Konular

Türk Bilim İnsanı Yaptı

13 Şubat 2018 08:07 tsi
Türk Bilim İnsanı Yaptı Türk Bilim İnsanı, Elektrikli Araçların 5 Dakikalık Şarj ile 480 KM Yol Katedebileceği Yakıt Pili Geliştirdi

Türk Bilim İnsanı, Elektrikli Araçların 5 Dakikalık Şarj ile 480 KM Yol Katedebileceği Yakıt Pili Geliştirdi

 


Erzurum Atatürk Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, elektrikli araçlar için, sadece 5 dakikada tam kapasite dolan ve standart lityum iyon pillere göre iki kat daha uzun menzili olan yakıt pili geliştirdi.

 

Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, yakıt pilleri üzerinde gerçekleştirdiği 16 yıllık çalışmasının meyvesini aldı. Yurtcan, elektrikli otomobiller için yalnızca 5 dakikalık şarj ile tam kapasite dolan ve araçların 480 km’ye kadar gidebilmesini sağlayan bir yakıt pili geliştirdi.

 Birleşmiş Milletler’in (BM) ‘11 Şubat Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Uluslararası Günü’ dolayısı ile açıklamalarda bulunan Ayşe Yurtcan, daha çok yakıt pilleri üzerindeki çalışmalarına odaklandığını ve çalışmalarını geliştirmek için nanomalzemeler geliştirdiğini belirtti. Yurtcan, yakıt pilleri üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalar nedeni ile geçtiğimiz yıl bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü'nü (GEBIP) almıştı.

 
Yakıt pillerinin, elektrikli otomobillerde kullanılan iki sistemden biri olduğunu belirten Yurtcan, ‘’Lityum bataryaların şarj süresi 30 dakika ila 12 saat ve oldukça yüksek, ayrıca bir şarjla yaklaşık 240 kilometrelik yol gidiliyor. Bizim ürettiğimiz yakıt pillerinde ise 5 dakikalık dolumla yaklaşık 480 kilometre yol gidilebiliyor. Yakıt piline hidrojeni beslediğimizde hidrojenin dolumu yaklaşık 5 dakika sürüyor. Yani içten yanmalı motorun deposu ne kadar sürede doluyorsa yakıt pilli araçlarda da o şekilde doluyor.’’ dedi.

 


Yakıt pilleri konusundaki çalışmalarına devletin verdiği destekten ve önemden de bahseden Yurtcan, "Kalkınma Bakanlığı yakıt pili konusunda alt yapıyı oluşturmak için proje çağrısına çıktı. Nano teknolojide en çok dikkat etmemiz gereken sağlık, enerji ve savunma sanayi. Biz enerji ayağındayız. Şu an dünyada yüzde 75 oranında fosil yakıt bazlı enerji kullanımı var. Dolayısıyla biz yakıt pilleriyle hidrojeni kullanarak çevresel olarak çok temiz ve sadece su buharının çıktığı bir sistemle elektrik elde etmiş olacağız. Bu hidrojeni de alternatif kaynaklardan elde ettiğimizde daha çok temiz ve çevre dostu teknolojiyle elektrik üretimi gerçekleştireceğiz.’’ dedi.

 

 http://www.webtekno.com/turk-bilim-insani-elektrikli-araclarin-5-dakikalik-sarj-ile-480-km-yol-katedebilecegi-yakit-pili-gelistirdi-h40755.htmlBu haber 3,294 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9026 µs