En Sıcak Konular

Türkiye'de İlk Defa Mersin'de Görüldü!

3 Ocak 2018 08:25 tsi
Türkiye'de İlk Defa Mersin'de Görüldü! Türkiye'de ilk defa Mersin'de görüldü!


Türkiye'de ilk defa Mersin'de görüldü!

Tropik sularda yaşayan, bilimsel ismi "Priacanthus Sagittarius" olan ve gözlerinin büyüklüğü nedeniyle "mandagöz" adı  verilen balık türü, Türkiye kıyılarında ilk defa Mersin'de görüldü.


Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.  Mehmet Gökoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kızıldeniz orijinli mandagöz  balığının önce İsrail ardından Mısır'da görüldükten sonra Türk sularında ilk kez  Mersin'deki Dana Adası açıklarında yakalandığını bildirdi.


Balığı yakalayan balıkçıların kırmızı ve büyük gözleri nedeniyle balığı ilk gördüklerinde şaşırdığını ve farklı bir tür olduğunu düşünerek  kendilerine ulaştırdığını söyleyen Gökoğlu, "Yaptığımız araştırmada balığın  Priacanthus Sagittarius türünden olduğunu tespit ettik. Balık belirgin gözleri nedeniyle uzun yüzgeçli mandagöz balığı olarak biliniyor. Dünyaya balığın Türk sularına ulaştığını bilimsel makale ile bildirdik." dedi.

Balığın yaklaşık 600 deniz mili katederek Türk sularına geldiğine  işaret eden Gökoğlu, kırmızı renkte, uzun yüzgeçleri bulunan, 25 santimetre  uzunluğunda, 300 gram ağırlığında olan balığın ekonomik değeri de bulunduğunu  dile getirdi. Gökoğlu, balığın zehirsiz olduğunu, yakalayan balıkçıların  korkmadan satabileceğini ve gönül rahatlığıyla tüketilebileceğini vurguladı.

"TÜRK SULARINDA KEŞFETTİĞİMİZ 61'İNCİ TÜR"

Balığın önce İsrail, ardından Mısır ve Türkiye kıyılarında  görülmesinin, Akdeniz'de hızla yayıldığının göstergesi olduğuna değinen Gökoğlu,  "Balık Rodos'a doğru yayılıyor. Bu bizim Türk sularında keşfettiğimiz 61'inci tür  oldu. Kızıldeniz'den Türkiye'ye gelen bu balıklar Akdeniz'de hızla yayılmaya  başladı. Bu göçlere, küresel ısınmanın, Akdeniz'e dökülen nehirlerin yapısının  değişmesi neden oldu. Akdeniz tropikalleşiyor. Kızıldeniz ile Akdeniz arasındaki  bazı farklılıklar ortadan kalkıyor. Tropikal balık türleri Akdeniz'de daha baskın  hale gelmeye başladı. Örneğin yoğun bir kardinal balığı türü var. Halk arasında  'Gar gur', Antalya bölgesinde ise 'gırt gırt' olarak bilinen balık baskın tür  hale gelmeye başladı." bilgilerini aktardı.

BALON BALIĞI TEHLİKESİ

Gökoğlu, Akdeniz'de 7 türü bulunan balon balığının da hızla yayılmaya başladığına dikkati çekti.

Zehirli bir tür olan balon balığının dişlerinin kerpetensi bir yapıya  sahip bulunduğunu belirten Gökoğlu, "Balıkçıların oltalarına bu balık çok  geliyor. Dişleriyle genelde oltaları kesiyor. Balıkçıların malzemelerine büyük  zarar veriyor. Bu balığın dişleri tenekeyi bile kesiyor. O nedenle  balıkçıların  balığı oltadan çıkartırken dikkatli olmaları gerekiyor aksi takdirde balıkçıların  parmağını bile koparabilir." diye konuştu.

Gökoğlu, Antalya'da son bir hafta içerisinde Dünya Nesli Tehlike  Altındaki Türleri Koruma Kurulu ve Akdeniz Bilimsel Araştırmalar Komisyonunun  nesli tükenme tehdidi ile karşı karşıya olan balıkların yer aldığı "kırmızı  listesi"nde bulunan "melek köpek balığı" olarak bilinen "Squatina aculeata" ve  "Mustelus asterias" türünün balıkçılar tarafından yakalandığını bildirdi.

Bu balıkların Akdeniz'de yok olma aşamasına geldiğinin altını çizen  Gökoğlu, "Bu balıklar kritik seviyede. Balıkçılarımız bilmediği için yakalıyor.  Balıkçılardan ricamız bu türler çıktığı zaman yine doğaya tekrar iade etsinler.  Geleceği koruma adına bu türlerin bırakılması gerekiyor. Balıkçıların da bu  konuda bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

 
http://www.milliyet.com.tr/turkiye-de-ilk-defa-mandagoz--gundem-2583668/Bu haber 2,923 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  20846 µs