En Sıcak Konular

Gelişmiş Bir Antik Kültürün Mumyaları Keşfedildi!

21 Temmuz 2017 17:23 tsi
Gelişmiş Bir Antik Kültürün Mumyaları Keşfedildi! Sibirya’da Bilinmeyen, Gelişmiş Bir Antik Kültürün Mumyaları Keşfedildi!

Şok etkisi yaratan keşfin haberi Rusya’dan geldi. Ülkenin uzak köşesi ve dünyanın en soğuk bölgelerinden olan Sibirya’da daha önce izine hiç rastlanmamış bir kültürün mezarları ve mumyaları keşfedildi.

Sibirya Times gazetesi, bu zamana kadar tespit edilmemiş antik bir kültüre ait olduğu belirlenen bir grup garip mumyanın bulunduğunu bildirdi. Mumyalar, Rusya’nın en uzak bölgelerinden birisi olan Salekharh kenti yakınlarında bulunan düzinelerce mezarın olduğu Zeleniy Yar Mezarlığında bulundu.

Alışılmadık bir şekilde uzun boylu olan bir yetişkin ve 6 aydan daha büyük olmadığı düşünülen bir çocuğa ait olan mumyalar, yaklaşık 1300 yıl önce bölgeye gömülmüşler. Ancak garip olan mumyaların bulunması değil, Sibirya’da yaşadığı bilinen bütün antik uygularlıklardaki geleneklerin dışında farklı bir defin ritüeli ile gömülmüş olmaları.

Kazının kıdemli araştırmacısı Alexander Gusev, Sibirya Times'a verdiği demeçte, cesetlerin ve cenaze objelerinin düzenlenmesinin törensel bir etkinliğin izlerini taşıdığını söyledi. Mumyalanmış bedenlerin ayakları, yakınlarından geçen bir nehre bakacak şekilde duruyor. Cesetler, ağaç kabukları ve kalın kumaşlarla öyle bir sarılmış ki, adete birer kelebek kozasını andırıyorlar. Ayrıca yetişkinin bulunduğu kozanın tamamı bakır tabakalarla kaplanmış durumda. Bebeğin kozasında ise bakır kaplamalarına yer yer rastlanıyor.

Cesetlerin gömülmeden önce neden bakırlarla kaplandıkları ise bilinmiyor. Ancak Orta Çağ’da o bölgedeki toplumların benzeri ritüeller uygulamadıkları biliniyor. Mumyaların uzun süre bozulmamaları için, çevredeki antik mezarlara göre çok daha dikkatlice gömüldükleri alandan belli oluyor.

Sibirya'nın bir zamanlar kültürel bakımdan zengin, teknolojik açıdan gelişmiş uygarlıklara ev sahipliği yaptığına dair kanıtlar gün geçtikçe artıyor. Mumyalar detaylıca incelenmek üzere laboratuvar ortamına nakledildiler


http://www.webtekno.com/sibirya-da-bilinmeyen-bir-kulturden-kalan-mumyalar-kesfedildi-h31489.html


http://siberiantimes.com/other/others/features/cocooned-in-copper-best-fur-fabric-and-birch-bark-an-adult-and-tiny-baby-from-the-8th-century/Bu haber 2,509 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  12285 µs