'Portsmouth Kulübü'nü 2. Abdülhamid Kurdu' İddiaları Doğru mu?

'Portsmouth Kulübü'nü 2. Abdülhamid Kurdu' İddiaları Doğru mu?

Araştırmacı-yazar Oktan Keleş, geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklamalarda, ekonomik krizlerle sık sık gündeme gelen Portsmouth Futbol Takımı'nın 2. Abdülhamid tarafından kurulduğunu ve bundan dolayı ambleminde 'ay-yıldız' bulunduğunu iddia etti.


7 Temmuz 2011 07:28
font boyutu küçülsün büyüsün


İngiltere'nin güney sahilindeki Portsmouth, denizcilik müzeleriyle ünlü bir merkez. Şehri önemli kılan diğer bir özellik ise bölgede Osmanlı denizcilerine ait bir şehitliğin bulunması. 1850 yılında eğitim için şehre gelen 22 Türk öğrenci, kolera salgınına yenik düşer ve geri dönemez.Osmanlı Donanması'na ait Mir'at-ı Zafer ve Sirağ-ı Bahr-i Birik isimli iki Türk gemisi 1850 yılının Ekim ayında İstanbul'dan demir alır. Gemideki öğrenciler, İngiltere'nin Portsmouth şehrinde denizcilik eğitimi aldıktan sonra geri döneceklerdir. Mürettebat, uzun bir yolculuğun ardından dünyaca ünlü denizcilik okullarının bulunduğu Portsmouth limanına varır.

I. Abdülmecid'in talimatıyla gönderilen öğrenciler, İngiltere gazetelerinin ilgi odağı olur. Kıyafetleri, karaya çıkar çıkmaz harcadıkları hatırı sayılır paralar, gemiyi ziyaret etmek isteyenlere karşı gösterdikleri nezaket ve cuma gününü ibadete ayırmaları dönemin gazetelerinde geniş yer bulur. Ama ne yazık ki onları talihsiz bir hastalık beklemektedir.

1849 yılının yaz ayında görülen kolera salgını, Türk denizcilerinin kaderini şekillendirecek, onları geri dönülmez bir yolculuğa çıkaracaktır. Bölgede kanalizasyon sistemi olmadığı için hastalık hızla yayılır. Portsmouth ve Gosport'da etkisini şiddetlendiren salgın sonucunda bine yakın kişi ölür. Hayatını kaybedenler arasında 22 Türk öğrenci de vardır.

Memleketlerinden binlerce kilometre uzakta can veren öğrenciler, Portsmouth'un karşı kıyısındaki Gosport'a defnedilirler. İngiliz yetkililer, Kraliyet Deniz Kuvvetleri'ne ait bir hastanenin bahçesini Türk şehitlerine ayırır. Daha sonra şehitlik buradan taşınarak Alver Gölü kıyısındaki Caylhall Naval mezarlığına nakledilir. 1985 yılında Türk yetkililer tarafından restore edilen mezarlık, bugünkü halini alır. Göl kenarındaki Portsmouth Türk Deniz Şehitliği, her yıl belirli dönemlerde resmî yetkililer tarafından ziyaret ediliyor. Bölgede yaşayan Türk vatandaşları da şehitleri yalnız bırakmıyor.

'Portsmouth Kulübü'nü 2. Abdülhamid kurdu' iddiaları doğru mu?

Portsmouth Kulübü'ne ait ay-yıldızlı takım arması, bazı tarihçilerin akıllarına şüphe düşürmüş. Araştırmacı-yazar Oktan Keleş, geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklamalarda, ekonomik krizlerle sık sık gündeme gelen Portsmouth Futbol Takımı'nın 2. Abdülhamid tarafından kurulduğunu ve bundan dolayı ambleminde 'ay-yıldız' bulunduğunu iddia etti. Portsmouth Kulübü'nden Osmanlı Devleti'nin faydalandığını öne sürdü. Yazara göre bölgede yaşayan çok sayıdaki İrlandalı, istihbarat çalışmalarını kolaylaştırdı. Tarihi kaynaklarda 2. Abdülhamid'in yabancı ülkelerde sportif faaliyetlerde bulunarak istihbarat çalışmaları yaptığı biliniyor. Portsmouth'un resmî sitesinde yer alan bilgilere göre kulübün amblemindeki ay-yıldızın 1189-1199 yılları arasında İngiltere'yi yöneten Kral 1. Richard'a ait olduğu yazıyor. Bölgede yaşayanlar da ambleminin yüzyıllardır kendilerine ait olduğunu söylüyor. Şehircilik tarihiyle ilgili yüzlerce yıllık belgelerdeki ay-yıldızlı amblemleri örnek olarak gösteriyorlar.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1153708&title=sonsuzluga-yelken-acan-turk-gemicileri

Oktan Keleş'in yazıya konu makalesinin tamamı için:

http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=14

Richard ile ilgili Oktan Keleş daha önce açıklama yapmıştı:

http://www.milliyet.com.tr/portsmouth-un-ay-yildizi-2-abdulhamit-ten-mi-geliyor-/spor/sondakikaarsiv/07.04.2010/1221823/default.htm

KELEŞ: "AY-YILDIZLA İLGİLİ 1. RICHARD OLAYI TAMAMEN UYDURMA"

Oktan Keleş, Portsmouth'un resmi sitesinde yer alan kulübün amblemindeki ay-yıldızın 1189-1199 yılları arasında İngiltere'yi yöneten Kral 1. Richard'a ait olduğuyla ilgili iddiaların ise "tamamen uydurma" olduğunu savundu.

Keleş, 3. Haçlı Seferi sırasında, 1191'de Bizans İmparatorluğu yönetimindeki Kıbrıs adasını alan İngiltere Kralı 1. Richard'ın burada gördüğü 1 ay ve 8 yıldızdan oluşan amblemi beğenerek Portsmouth kentinin de amblemini ay-yıldızlı hale getirdiği yönündeki bilgilerle ilgili olarak şunları kaydetti: "Kral 1. Richard'ın olayı tamamıyla uydurmadır. Sultan Abdülhamit Han'ın türbesine gidin, türbesinin duvarlarında taş kabartmalardan yapılmış o şeklin aynısını göreceksiniz. Kaldı ki, Sultan'ın örnek olarak verdiği materyallerin resimlerini de biz daha önce yayınladık. Kral 1. Richard olayı yalan olduğu gibi Kraliçe Victoria'nın Osmanlı Devlet Arması'nı yaptırdığı da yalandır. Bu yalan serinin devamı Robin Hood'tur. Böyle bir kişi yaşamamıştır. Tamamen hayal ürünüdür. Böyle bir kahraman yoktur."

Osmanlı Devleti'nin en güçsüz dönemlerinde bile rakiplerinin en gizli yapılarına sızmayı başardığını ifade eden Keleş, bunun Türk milletinin teşkilatçı bir yapıya sahip olmasından kaynaklandığını ve en güzel örneklerinden birinin Portsmouth Kulübü olduğunu kaydetti.
Bu haber 7,940 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (10)
 • Tolga Erdem / 10 Temmuz 2011 04:25

  Kazim Beye katilyorum

  evet Fenerbahce üzerinden sanki intikam aliniyor...
  OAY ekibi ve bilhasse Oktan Agabeyden bir yazi bekliyoruz..
  Tüm medya agiz birligi yapmiscasina, dezenformasyon yapyiyor bu konuda veya yaptiriliyor..
  Oktan Agabey daha önce Bab-i Sir programinda Fenerbahce ile ilgili Canakkale Zaferinde oynadigi rolün büyüklügünden bahsetmisti..simdi kendisinden bir yazi bekliyoruz bu gündemi mesgul eden düzmece ile ilgili...
  Tolga Erdem
 • osmanlii / 10 Temmuz 2011 03:44

  yuzbinleri statta uyuttum!!

  "yuzbinleri statta uyuttum" sozu sizede tanidik geliyormu??? Aziz yildirmin silah tuccari olmadigini bilmeyen varmi daha,madalyanin oteki yuzune bakmak lazim,gundem nelerle mesgul ediliyor..fenerbahcenin sike her zaman yapacagi ortada bu isin icinde israil rusya cekismesi olmasin,yoksa bu aralar birseyler oluyorda bizi bunlarlami mesgul ediyorlar..
 • Selim Turan / 9 Temmuz 2011 04:20

  Tarihi Şike Operasyonu ve Arkasındaki Olaylar....

  2 Temmuz 2011 tarihinde hiç kimse bu gün tutuklanan isimlerin tutuklanabileceğini aklının ucundan bile geçiremezdi.

  Görünen yüzünde ligde şike yapıldığı ve Yöneticilerin, Menajerlerin, Futbolcuların, Federasyon görevlilerinin tutuklanmasını izliyoruz televizyonlarda.

  Milyarlarca Liranın ve tabiki bir birinden pis iddianın döndüğü bu özerk arenaya sonunda "Devlet" müdahale etmiş gözüküyor. Devlet bir anlamda futbolu kendi emellerince kullanan veya kullanmaya çalışan bir kesime mesaj vermiş bununla birlikte büyük bir darbe indirmiş gibi görünmekte. Bundan sonra bilin ki sizi izleyen birileri var buralarda der gibi...

  Savcı ve Polis uzun süreçli bir operasyonu başarıyla bitirdiğinden bahsediyor. Emniyet ulaşılan delillerin kesin ve net olduğunu açıklıyor.

  Ya birisi birilerini bu arenadan temizlemek için düğmeye bastı. Ya da devlet yavaş yavaş her arenada olduğu gibi futbolda da "Büyük Türkiye" hedefi doğrultusunda ben buradayım demeye başlamış oluyor.

  Tabiki hakîkatin tam olarak ne olduğunu bizlere Onaltıyıldız ekibinin en doğru şekilde aktarabileceğinden eminim. İleride OAY'den bir makale yayınlanırsa bunu süpriz olarak karşılamayacağım.
 • faustt / 8 Temmuz 2011 12:07

  ireland

  İrlandalılar yine sahnede,,bizim kadim dostlarımız,,nasıl ki ingilizler kadim düşmanımız..seviyorum irlandalıları..
 • kazım alturan / 8 Temmuz 2011 04:21

  bence porsmondun intikamı fenerbahçe ile alınıyor yani rövanş.
 • mikail / 7 Temmuz 2011 21:39

  ingiltereden saygilarr...

  Oktan Abi Portsmouth kulubunu 2.Abdulhamithan kurmustur diye bir aciklama yapmisti,ne olduysa o aciklamadan sonra bir seyleri bahane ederek,portsmouth kulubunun 6 puanini sildiler birde kulubun cok borcu var diye aciklama yaptilar astronik bir borctan bahsediliyordu.sonrasida malumunuz kumeye dusurduler portsmouth takimini....
 • cevdet akyüz / 7 Temmuz 2011 17:08

  oktan abim başımız yoluna kaldırım taşı olsun.
  Allahım razı olsun.
 • Tolga Erdem / 7 Temmuz 2011 16:30

  bu bir mesaj..

  Oktan Agabeyimizden bir mesaj bu..Eski haberi niye yoksa yayinlasinlar?Güncel duruma bakin..Fenerbahceye Sike Iftiralari atiliyor...ve ardindan bu haber..
 • Metin Muhtar / 7 Temmuz 2011 15:22

  Allah'in (C.C.) rahmeti Efendimiz'in (S.A.V.) şefaati Muhammed Zafir (K.S.) ve II. Abdülhamid Han Hazretleri'nin üzerine olsun. Yolunuz Beşiktaş Ertuğrul Tekke Camii'ne de düşsün, Zafir Hazretlerinin makamını da ziyaret ediniz, bakarsınız Beşiktaş'ın gerçek delikanlıları ile karşılaşırsınız...
 • bekir öztürk / 7 Temmuz 2011 08:57

  evelallah

  aynen abimin yazdıklarını gerçek kabul ediyorum. daha ne sırlar var bilmediğimiz her şey ayen beyan ortaya cıkaçaktır zaman yaklaşmılştır


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar