Türkmenler Haklarını Arıyor

Türkmenler Haklarını Arıyor

Kerkük'te seçimlerin ardından Türkmenler sokağa indi!


15 Mayıs 2018 08:11
font boyutu küçülsün büyüsün


Irak'ın Kerkük kentindeki Türkmenler, "seçimlere hile karıştırıldığı" iddiasıyla başlattıkları gösteriler kapsamında Kerkük-Bağdat kara yolunu trafiğe kapattı. Hoparlörlerde "Çırpınırdı Karadeniz" şarkısının çalması dikkat çekti.

Irak Türkmen Cephesi milletvekili adayı Ammar Kahya, yaptığı açıklamada, "Buradaki binlerce insan oylarına ve iradelerine sahip çıkmak için toplandı" dedi.

Seçimde yapılan hilelere karşı haklarından vazgeçmeyeceklerini belirten Kahya, Türkmenler ve oyları üzerinden hiç kimsenin siyasi pazarlık yapmasına da izin vermeyeceklerini vurguladı.

Türk dünyasına da seslenen Kahya, "Kerküklü Türkmen yıllardır bu topraklarda her türlü zulüm ve haksızlığa maruz kalmaktadır. Bu demokrasi şöleninde de Türkmenlerin oyları göz göre göre çalındı. Türk dünyasından tek isteğimiz  Türkmenlere sahip çıkmalarıdır." ifadelerini kullandı.

Irak'ın Kerkük kentindeki Türkmenler, cumartesi günü yapılan genel seçimlerin ardından yoğun olarak bulundukları bölgelerde kullandıkları oyların Kürt partilerine kaydırıldığını ileri sürerek gösteriler başlatmıştı.

Ajanslar
Bu haber 1,057 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (1)
 • Onur Arslan / 15 Mayıs 2018 20:57

  Ulupamir

  Kerkük'te Türkmenlere karşı kürt zulmü var. Van Ulupamir'de de Kırgız Türklerine karşı pkk'lı kürt zulmü var. Ama sözde ezilen onlar yersen

  Batıda rahat rahat dolaşanlar, doğu illerinde kendinden olmayan terör estiriyor

  2-3 gündür Van Ulupamir'de Kırgızlara karşı linç girişimleri oluyormuş, pkk itleri tarafından

  Onlar koruculuk yapıp ihanet etmiyorlar diye hedef olmuşlar, devlet niye savunmuyor neden gündeme gelmiyor?
  Kürtlerin yaptığı hiç bir kötülüğü medya göstermiyor, hala yalan ağlak edebiyatlar yapıyorlar ama biraz sayısal fazlalık biraz güç elde ettiklerinde neler yapacakları Kerkük'te ve Ulupamir'de net olarak görülmüştür

  Kendi sınırları içinde vatansever Kırgız kardeşlerine sahip çıkamayan devlet büyük müdür? Arap olsaydılar medya ve sözde islami kesim ayaklanır anında yürüyüş yapar, ama zulüm gören Türkmen ve Kırgız olunca ne medyadan ne o sözde islamcılardan hiç bir şey göremeyiz.
  Türk ümmetten değil mi? Kürt yada Arap mı olmak gerekiyor?
  Bu ülke gerçekten Türk'ün ülkesi mi? Bence öyle değil ne yazık ki.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara