ABD-İsrail Ateşle Oynuyor

ABD-İsrail Ateşle Oynuyor

ABD, Kudüs'e taşıdığı tartışmalı İsrail Büyükelçiliğini açmaya hazırlanıyor. Fitil ateşleniyor...


14 Mayıs 2018 11:39
font boyutu küçülsün büyüsün


13 Şubat 2018'de Yazdık haklı çıkmamayı temenni ederek: "Şimdi Yunan’ı kışkırtacaklardır tipik ABD şeytanlıkları… Belki ses getirecek suikastalar kaoslar vs.  İsrail, Filistin’i vuracak...."

 http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=6538

İSRAİL GAZZE'DE KATLİAM YAPIYOR 

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü 6 Aralık 2017'de "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararının ardından Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'nin bugün işgal altındaki Kudüs'e taşınacak olması, şehirdeki gergin havanın artmasına neden oldu.

ABD bugün, 120'den fazla ülkenin kınama kararına rağmen İsrail Elçiliği'ni egemenliği tartışmalı Kudüs'e taşıyor. ABD Başkanı Trump, 6 Aralık 2017'de, Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıdığını ve ABD Büyükelçiliği'nin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması talimatı verdiğini açıklamıştı. ABD yönetimi büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e 14 Mayıs'ta taşıma kararı almıştı. Karar, bölgesel ve uluslararası düzeyde ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda büyük tepkiyle karşılanmıştı.

ABD Başkanı'nın kızı Ivanka Trump ile damadı ve danışmanı Jared Kushner'in de aralarında bulunduğu ABD heyeti açılış törenine katılmak üzere dün İsrail'e ulaştı. Büyükelçiliğin taşınacağı caddeye İsrail ve ABD bayraklarının yanı sıra "Siyon dostu Trump" ve "Trump İsrail'i büyük yaptı" yazılı billboardlar asıldı. ABD Başkanı Trump'ın ise törene telekonferans yoluyla katılması bekleniyor.


BU NOKTAYA NASIL GELİNDİ?

Müslümanlar kadar Hıristiyan ve Yahudilerin en kutsal mekânlarına ev sahipliği yapan Kudüs'ün batısı 1948'de İsrail tarafından ele geçirildi. Filistinlilerin çoğunlukta olduğu Doğu Kudüs ise 1967'den beri İsrail işgalinde bulunuyor. Bu nedenle Doğu Kudüs, Filistin davasının kalbi niteliğinde. İsrail ise 1980'de aldığı tek taraflı bir kararla doğusuyla batısıyla Kudüs'ü "İsrail'in birleşik başkenti" ilan etti. Buna karşılık BM Güvenlik Konseyi (BMGK) 1980'de İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararı kabul etti. ABD Kongresi bu kararı 1990'lı yıllarda tanıdı ancak Donald Trump'a kadar hiçbir başkan Tel Aviv'deki büyükelçiliği taşımaya yanaşmadı.

KONSOLOSLUK ELÇİLİK OLDU

Eski kente hâkim konumdaki bir tepede bulunan yeni ABD büyükelçiliği, düne kadar konsolosluk binasıydı. Yaşlı Rus göçmenler için bakımevine dönüştürülen Diplomat Oteli yakınlarındaki binanın çevresindeki arsalar güvenlik gerekçesiyle boş tutuluyor. İşlerinin açılacağını ümit eden bölge esnafı taşınmadan memnun. Başkan Trump, Twitter'da, "Bu hafta Amerikan Büyükelçiliği Kudüs'e taşınacak. Herkesi tebrik ederim" mesajını paylaştı.

Bu haber 2,226 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (7)
 • Yasemin Ayyıldız Alpağut / 14 Mayıs 2018 23:23

  Amin

  Umudumuzu ve sabrımızı yitirmeme gücü de ver Allah'ım. Cenk Hamdi Düzgit Bey, yürekten bir amin diyorum duanıza. Allah ordumuzu ve devletimizi daim kılsın. Kalperenlerimizi korusun ve güçlendirsin.
 • sedat / 14 Mayıs 2018 20:45

  amin...
 • i.akgün / 14 Mayıs 2018 19:37

  kıyamet yakın

  ABD gelecek öncesi adım atıyor çünki kendi kıtaları yaşanmaz hal almaya başladı yani flimlerde gösterilenler hayal ürünü değil kehanet flimleriydi onlar için bu yüzden israile birleşerek buradaki topraklara göz diktiler halkını düşündüğünden değil sadece kendilerinin yaşacağı bir ortadoğu planın kurmuşlar ülkelerini bire gün yaşanmıyacağını biliyorlar
 • c.d / 14 Mayıs 2018 18:24

  Kudüs düşerse İstanbul düşmez. Mekke düşerse İstanbul düşmez. İstanbul düşerse ki düştü İstanbul düşmez. Bizde bir çekirdek var işte o düşerse dünya düşer. Allah Onlara güç kuvvet versin bu millete o ruhu yaşamayı nasip eylesin.
 • Hamdi Cenk Düzgit / 14 Mayıs 2018 16:31

  Allahım,
  bize öyle bir güç ve kuvvet ver ki,tüm güç kuvvet senindir sendendir, öyle bir güç kuvvet ver ki, israil and velhasıl kainattaki tüm şerliler yaptıkları zulmün karşılıksız kalmayacağını öğrensinler.
  Allahım,dünyadaki zulmü durdurmak için sen bizlere,dengeyi getirecek bilgiyi ve azmi ver ki,tüm azim ve ilim sendendir.
  Denge kainatta ne durumda bilemem ilmim yetmez ama bu dünyada şerliler sistemleri üzerinden her şeyi kontrol edip dejenere etmek için çalışıyorlar...
  Sen bize öyle bir irade ve öyle bir mücadele gücü azmi ver ki,israil abd velhasıl tüm şerliler çağın değiştiğini,Türk'ün zamanının geldiğini anlasınlar.
  Allahım,sen bu satırları yazan kulunu,Okyay'ına savaşçı eyle ki, maddi/manevi tüm pusat ve kalkanlarla Türk Devletine son anına kadar hizmet etsin.
  Allahım,sen tüm Kalperenleri birbirine öyle sıkı bağla ki,örülmüş zırh gibi Türk Devletine kalkan olsunlar ışık olsunlar ilimle irfanla kılıçla kalkanla...
  Amin
 • x / 14 Mayıs 2018 15:33

  IZRAİL... ECEL...

  Eceli gelen köpek cami duvarına siģermiş...
 • Behlül / 14 Mayıs 2018 14:38

  Kudüs

  Söze nasıl başlarım bilemiyorum.
  Kudüs düşerse, Istanbul çoktan düşmüştür....
  Istanbul düşerse Türkiye..........


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara