Beyni Bedenden Ayrı Şekilde Canlı Tutmayı Başardılar!

Beyni Bedenden Ayrı Şekilde Canlı Tutmayı Başardılar!

Bilim İnsanları, Beyni Bedenden Ayrı Şekilde Canlı Tutmayı Başardılar!


27 Nisan 2018 08:05
font boyutu küçülsün büyüsünBilim İnsanları, Beyni Bedenden Ayrı Şekilde Canlı Tutmayı Başardılar!


Bir grup bilim insanı, yaptıkları çığır açıcı deneyin sonuçlarını açıkladı. Yüzlerce domuz üzerinde yapıldığı söylenen deneyde hayvanların beyni, başlarının kesilmesinin ardından geçen 36 saat sonrasında yeniden canlandırıldı. Bu çalışmaların insanlar üzerinde yapılma durumu tartışılıyor.


Dünya gündemine geçtiğimiz yıldan bu yana oturan kafa nakli ameliyatı, zaten fareler üzerinde yapılan ilk testlerde olumlu sonuçlar vermişti. Şimdilerde Çin’de hasta arayışına ve hazırlıklara devam eden İtalyan cerrah Sergio Canavero ve ekibi, yakın zamanda insandan insana kafa nakli yapmak için hazırlanıyor.

Merak edilen tek konu sadece bir insan kafasının kendisine yabancı bir beden üzerinde yaşayıp yaşayamayacağı değil. Bilim insanlarının üzerine çalıştıkları daha önemli bir mesele var: Bedenden ayrılmış kafayı hayatta tutabilmek. Kulağa kafa naklinden daha çılgın geleceğini biliyoruz, ancak bunun için çalışan bir grup bilim insanı yeni sonuçlarını açıkladı.

Yale Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen araştırma akademisyen Nenad Sestan liderliğinde yürütüldü. Sestan ve ekibi tüm etik tartışmaların odağındaki bu araştırma kapsamında, denek olarak seçtikleri domuzların kafalarını kesilme işleminden sonra hayata döndürmeyi başardılar.

Soru 1: Kalp olmadan, oksijen olmadan beyin nasıl çalıştırıldı?

Oldukça hassas ve karmaşık olan bu süreçte beynin tekrar yaşama dönebilmesi için gereken şey oksijendi. Oksijen açısından zengin yapay kan sıvısı pompalayan “BrainEX” adı verilen bir sistem kullanıldı. Sistem vücudun kan dolaşımını taklit ederek, beyne ihtiyacını verip onu kandırmaya dayanıyor. Daha korkunç olan şey ise araştırmacıları başarılı olmalarıydı. 

Soru 2: Deneyin asıl amacı neydi?

Bilim dünyasında kulağa kafa nakli ya da beynin vücut olamadan çalışması kadar kulağa çılgın gelmeyecek bir başka araştırma konusu da var: Beyin hücreleri arasındaki iletişimin yapay bir şekilde taklit edilmesi. Yani yapay beyin oluşturmak.


Yapılan deneyde çalışır haldeki domuz beyinleri, bilim insanlarının beyindeki iletişim şeklini anlaması, sırları ortaya çıkarmaları için araç olacak. Domuz beyinleri istenilen sürelerle canlı tutularak inceleme altına alınabilecekler. Böylece pek çok engel de ortadan kalkmış olacak. Sonuç olarak insan beynini anlamak için bir kapı daha aralanıyor.

Soru 3: Bedensiz bir beynin düşünmesi mümkün mü?

Aslında bu sorunun cevabına ilişkin yukarıda bir takım açıklamalar var, ancak insanoğlunun ölüm, ruh ve bilinç gibi kavramalara bilimsel açıdan doyurucu açıklamalar bulamadığı da bir gerçek. Hayvanlar üzerinde deney yapılması ve hatta, günü geldiğinde bu deneylerin gönüllü insanlar üzerine yapılacak olması biraz ürkütücü.

Peki bedenden ayrı bir beynin çalışması durumunda o beyin tıpkı beden üzerindeymiş gibi ürkebilir mi? Yale’deki bu deneyi yürüten ekip ve konuya vakıf uzmanlar, bu konuda hala net bir veri sunamıyorlar.


Baş araştırmacı Sestan “Bu hayvan beyinlerinin hiçbir şeyden haberleri olmadığından eminim” diyor. Eğer araştırmacılar beyin faaliyetlerinin tam anlamıyla vücut dışında da devem edebileceklerini belirlerlerse, pek çok konu tartışmaya açılır. Muhtemelen bu tartışmalar din ve bilimin aynı eksende buluşmadıklarını söyleyen grupları bile körükler.

Bu deneylerin insanlar üzerinde yapılmaya başlamasından önce aşılması gereken pek çok endişe var. İnsanoğlu, ölümsüzlük merakı ne kadar tartışmalı olursa olsun kendisine bir çıkar yol bulacakmış gibi görünüyor.
http://www.webtekno.com/bilim-insanlari-beyni-bedenden-ayri-sekilde-canli-tutmayi-basardilar-h44938.html
Bu haber 2,053 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (5)
 • börü budun / 8 Mayıs 2018 00:09

  insan beyinli robotlar ve digital paralel dünya...

  okuyanınız var mı bilemiyorum ama, brain herbert ve kevin anderson un yazdığı "dune" adlı romanın savaş üçlemesinde insan beyinli robotlar ile insanlığın savaşı anlatılıyor.bu robotların yapısı,mekanik gövde içerisinde bulunan insan beyinlerinden oluşuyor ve romandaki adıda "simek" diye geçiyor.bu haberi görünce insanın aklına simekler geliyor.zaten şeytani Raymond Kurzweil de yakın gelecekte insan vücuduna nano parçacıklar yerleştirileceğini ve bunun insanları daha zeki ve yetenekli yapacağını söylüyor.tüm bunları alt alta koyunca yapılmak istenen net olarak ortaya çıkıyor.insanları digital dünyaya hapsedip gerçeklik algısı ile oynayarak köle haline getirmeye çalışıyorlar.yani paralel bir digital dünya yaratılıyor adeta.yani yakın zamanda digital mehdiler,digital ülkeler,digital topluluklar görürsek şaşırmayalım..
 • Kendini Arayan / 30 Nisan 2018 15:31

  Ölülerin Dirilmesi

  İlgili insan denekler öldükten sonra Hakk' ın muradı gereği ilgili nefs ölümü tadar.
  Sonrasında, Hakk' murad ederse, nasıl ki Hz. İsa ölüleri canlandırdıysa, ve dahi
  Allah (c.c) velilrinin ölüleri diriltme kerametlri varsa; Ahir zaman içerisinde ölüleri
  canlandırabililer.

  Ölüye can geldikten sonra, Ruhun gelmesine ancak Allah (c.c) karar verebilir.
  Rivayetler o dur ki: ' Hz İsa' nın Allah (c.c) izniyle diriltmelerinde Ruh gelmiştir."
  Yani her ölü canlandıktan sonra o cana ilgili Ruh gelecek diye bir kural yoktur.

  Münir Derman Hz. Allah Dostu Derki 2. Cilt. Konu: CAN-CESED-RUH içerisinde
  bu konulara değinmiştir.

  Demem o durki: "Bilim yoluyla ölülerin bir süre içerisinde diriltilmesi olasıdır."

  Tüm islam aleminin Berat Geceleri Mübarek olsun.
 • Orhan ŞAHİN / 28 Nisan 2018 19:48

  Bence insanlar üzerinde de çalışma uzun zamandır var. Başarılı olurlar mi bilmem.
  Adetullahta varsa olur. Buda ayrı bir sınav .
 • engin coşkun / 27 Nisan 2018 23:10

  beyin yada bilinç nakli

  beyin yıkamaların şahı olan bir olay bir bilincin nakilden doğan kayıplara maruz kalmadan tam nakledilmesi.milli eğitimlerin tektip insan üretmesinden daha özel bir olgu .beden değiştirmeler .daha ilerisini hayal ediyorum kişi astral seyahatte yada rüyasın da gittiği yerdeki hazırlanmış bedene bilinç olarak giriyor ve orada yaşıyor .yıllar adamı eskitmiyor.şartların zorluğu zaten ömürlerce yaşadığı için tüm oyunu çözmüş ve endişesi yok tarihi bile değiştirebilir . belkide yapılmıştır yapılıyordur .ben yapıldığını düşünüyorum ama ispat edemem sadece varsayımdan ibaret
 • ALİ AKIN / 27 Nisan 2018 12:13

  ÖLMEK NİMETTİR

  KÜLLÜNEFSİN ZAİKATÜL MEVT SÜMME İLEYNA TURCEGUN. ( HER NEFİS,CAN ÖLÜMÜ TADACAKTIR SONRA BİZE DÖNDÜRÜLECEKSİNİZ)


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara