Dünyanın İlk Trilyoneri Bir Uzay Madencisi Olacak!

Dünyanın İlk Trilyoneri Bir Uzay Madencisi Olacak!

Oktan Keleş'in sık sık dile getirdiği uzay madenciliği konusu...


25 Nisan 2018 07:53
font boyutu küçülsün büyüsünDünyanın İlk Trilyoneri Bir Uzay Madencisi Olacak!


Ünlü finans kuruluşu Goldman Sachs’ın iddiasına göre dünyanın ilk trilyoner iş insanı, bir uzay madencisi olacak.

Dünyada bu kadar çok sektör ve yapılacak onca iş varken, ilk trilyoner bu muazzam serveti uzaydan kazanacak! Goldman Sachs’ın tahminine bakılırsa, uzay madenciliği dünyadaki tüm işlerden çok daha kârlı bir sektör olacak. Finans kuruluşuna göre, teknolojik gelişmeler asteroit madenciliği adına gerekli şartları elverişli hale getirmek üzere ve bu alana giren ilk şirket dünyada eşi görülmemiş bir servetin sahibi olacak.

Küçük gezegenler olan asteroitler, yörüngeleri genellikle Mars ile Jüpiter gezegenleri arasında kalan gök cisimleridir. Güneş Sistemi'nde 1 milyondan fazla cismin asteroit olduğu ise bilinen bir gerçek.

Dünya’da mineral madenciliği yapmak için birçok sıkı ve köklü yasanın çizdiği düzenleme çerçevesine uyum sağlamak gerekiyor. Halihazırda bu yasaların birçoğu uzay madenciliği için de güncelleniyor. Avrupa Birliği asteroitlerden çıkarılan minerallerin şirketler tarafından sahiplenilmesini, Dünya’ya geri getirilmesini ve kâr amacıyla satılmasını sağlayan yasal bir çerçeveye sahip durumda.

Goldman Sachs tarafından yatırımcılarla paylaşılan raporda, “Uzay madenciliğinin önündeki psikolojik engeller bir hayli yüksekken, gerçek engeller olarak sayabileceğimiz finansal ve teknolojik olanlar ise bir hayli az” cümlesi dikkat çekti. Finans kuruluşu ayrıca asteroitlerden mineral çıkaracak kazı araçlarının onlarca milyon dolara üretilebileceğini, bu mineralleri Dünya’ya taşıyacak kargo gemisinin ise 2,6 milyar dolara mal olacağını açıkladı.

Günümüzde uzay madenciliği konusunda ciddi adımlar atan Deep Space Industries ve Planetary Recources isimli iki şirket var. Her iki şirket de Lüksemburg devletiyle birlikte çalışarak uzay madenciliğini gerçeğe dönüştürmek istiyor. Lüksemburg, asteroitler madenciliğini gerçeğe dönüştürecek birçok projeye fon sağlayarak, karşılığında bu şirketlerden hisseler aldı. Ülke, geçtiğimiz yıl uzay madenciliği yasasını kabul etmişti.
http://www.webtekno.com/dunyanin-ilk-trilyoneri-bir-uzay-madencisi-olacak-h44799.html
Bu haber 2,131 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (5)
 • ORHAN ÖNDER / 27 Nisan 2018 14:13

  uzay

  Klasik NASA Yalanları
 • ziyaeddin çörekçioğlu / 26 Nisan 2018 17:02

  Madenciliği sana bana vermiyeceklerine gore yine dunyayi yöneten şirketler trilyoner olacak
 • erdal kaynak / 26 Nisan 2018 12:21

  uzaymı,biz zati uzaydayız

  yahu uzaya bu güne kadar kim çıkmış ki bundan sonra çıkabilsinler,holiwod stüdyalarında çekilen görüntüleri uzaya çıkmış insanlar zannediyorsunuz,yoksa siz mars filmininde uzayda çekildiğini zannediyorsunuz,bilim kurgu ve bir kurguya inandırılıyorsunuz,evet çoğunuza göre çok cahilim demi,siz bilirsiniz
 • Emrullah / 26 Nisan 2018 10:48

  Oktan Keleş

  Oktan Keleş'in uzay madenciliği hakkında ki düşüncelerini link atsaydınız bizde okumuş olurduk
 • Mücahit Çelik / 25 Nisan 2018 21:49

  İnsan, sadece maden değil: bela da çıkartacak...

  -Şimdilik yakın yıldızlarda başlaması düşünülen madencilik,teknolojinin daha da ilerlemesi ile,diğer uzak yıldızlarda da yapılacak...Gün gelecek;yaptığımız araçlarla;gezegenler arası ışık hızında sıçrayışlar yapacağız...Bu, başkalarının kaynaklarına ve çöplüğüne girmek demektir...Bu rekabet demek..Sonuçta, evrene bir tek biz yokuz...Nereden biliyorum?..Bakmasını bilene, her yer UFO kaynıyor...Gökteki her parlayan cisim; yıldız değildir..Her kayan ışıkta; göktaşı değildir..Hareketlerimiz anlık izleniyor..Yaşam tarzımız,beslenme alışkanlıklarımız ve küresel kültürümüz mercek altında...
  -Hazır yazmışken;değişmez ,insanlardan saklanan,soytarı diye sulandırılıp geçiştirilen bir gerçekten de bahsetmek istiyorum...Şu sıralar ilgi alanım metafizik;hastalıklarımızın kaynaklarının asıl sebebinin mikroplar değil,ENERJİ KULLAR olduğunu,mikropların sadece imtihan dünyasının görünür sebepleri olduğunu çözdüm...Vücudumuzdaki işleyiş ve bağışıklı sistemine sızarak -mikropları koyun güder gibi güdüyorlar..Daha henüz, dünyadaki yaşam kültürlerini kabullenemeyen insanlara;UZAYLILARI nasıl kabullendireceğiz?..Tıbbın çare bulamadığı bir çok hastalık ; kanser-haşimato-alzheimer-şizofreni-paranoya-madde bağımlılığı-gensel-tensel-cinsel sapmalar-kısırlık-kalp damar-dolaşım-bağırsak v.s...mikrobik-psikolojik bütün hastalıkların %99 unun kaynağı '''''''ENERJİ'''''' kullardır...BUNLAR UZAYLI DEĞİL HAAAA.DÜNYALI =CİN ..Ama ilaç sektörü;insan sağlığı üzerinden para kazanmak için,bu gerçeği görmezden geliyor...Haşimato-kanser-ağaç adam sendromu-fil ayak sendromu-dermatolojik hastalıklar- egzama-kurdeşen-cüzzam-v.s konsantrasyon ve uyku bozuklukları-v.s. v.s...Bunu da buraya yapıştırayım da;belki nasibi olan birilerinin işine yarar...Bence üzerinde düşünülmesi gereken bir not yazdım,nasibi olan inanacak ..Kimisi ,küçümseyerek tıslayarak gülecek dalga geçecektir..Selamlar -saygılar..


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara