Wattozz Projesi

Wattozz Projesi

Türkler yaptı! Dünya konuşuyor... Wattozz Projesi


22 Nisan 2018 09:39
font boyutu küçülsün büyüsünTürkler yaptı! Dünya konuşuyor...
 
Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden (KTÜ) akademisyenlerin de destek verdiği Trabzonlu Albayraklar Savunma Sanayii Şirketi’ne ait ‘Silahlı İnsansız Deniz Aracı ‘Wattozz Projesi’ tüm dünyada yankı uyandırdı. 
 

Dünyanın bir çok ülkesinde internet siteleri ve gazetelerde haber konusu olan ‘Wattozz’ için Çinliler “Şeytan Balık” tabirini kullanırken, “Uzaktan kumandalı vatoz şeklindeki mobil mayınlar her türlü zırhlı gemiyi batırabilir” ifadeleriyle haberi duyurdular.

Rus haber sitelerinde de geniş yer bulan proje “Türkler kamuflajlı deniz mayını üretiyor” başlığı ile verilirken,

ABD basını ise proje için “Bu uzaktan kumandalı deniz mayını savaş gemilerine yapışıp gemileri patlatlıyor” başlığı ile Türkiye’de yapılan çalışmayı manşetlere taşıdı.


Silahlı İnsansız Deniz Aracı ile ilgili Suudi Arabistan’daki haber siteleri ise ‘Wattozz’u, “Türklerin ölümcül deniz aracı” olarak okuyucularına duyurdu.

Çalışma Avrupa ülkelerinin de dikkatini çekerken, İspanyollar Türkiye’deki projeyi “Türkler vatoz balığı şeklinde kamuflajlı hareketli deniz mayını üretiyor”,

Finliler “Uzaktan kumandalı deniz mayını gözlem ve saldırı için geliştirildi”,

Çekyalılar “Robot deniz mayınları geliyor” ve

Bulgaristan basını ise “Türkiye yakında mobil mayın yapacak” başlıkları ile haberi verdiler.

Kanadalılar projeyi “Türkiye, Vatoz şeklinde deniz mayınları geliştiriyor” başlığı ile duyururken, Vietnamlılar “Türkler savaş gemilerine yapışan mayın üretiyor” diyerek çalışmaya dikkat çektiler.  

CANLI VATOZ BALIĞIYLA AYNI GÖRÜNÜMDE

Su altında balina, yunus balığı gibi hayvanların çıkardığına benzer nitelikte kriptolu akustik ses dalgaları ile kumanda edilen silahlı insansız deniz aracı (SİDA) ile ilgili açıklamalarda bulunan Albayraklar Şirketler Grubu Başkanı Adnan Albayrak “Albayraklar Savunma Sanayi Şirketi’nin üzerinde çalıştığı Wattozz’lar silikon kaplı dış gövdeleriyle canlı bir vatoz balığı ile hemen hemen aynı görünüm, boyut ve hareket yeteneğine sahip olacak.

Uyku modunda deniz zemininde hareketsiz durabilme özelliği ve sinyal emici boya ile kaplanmış iç kabukları sayesinde sonarlar tarafından ne deniz zemininde ne de hareket halindeyken tespit edilebilmesi olanaksız olan Wattozz’lar kara sularımızda olası bir saldırı anında hedefteki bir denizaltıyı yada savaş gemisini batırmaya sebep olacak bir bombayı söz konusu hedefe ulaştırma ve patlatma özelliğine de sahip olacaklar.

Uzun zamandır Türk bilim adamlarımızın önderliğinde gizlilikle yürüttüğümüz projelerimizden biri olan Wattozz insansız deniz aracımızın ön tanıtımını gerçekleştirdik. Allah nasip ederse yaklaşık 3 ay sonra bir diğer projemiz olan ve yine yüzde 100 yerli üretimimiz olan Elektronik Enerji Silahımızın lansmanını gerçekleştireceğiz” dedi.
 
 
http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2606645-turkler-yapti-dunya-konusuyor/?detay=1
Bu haber 2,302 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (5)
 • BÜYÜK YÜCE TÜRK / 3 Mayıs 2018 14:54

  BÜYÜK YÜCE TÜRK

  uçakların kanatlarına itici güç kuvvet olması için bilgisayasrlasrdaki gibi power olabilirmi
 • c.d / 23 Nisan 2018 11:11

  Bir konuyu merak ediyorum. Bu projede olduğu gibi küçük ama etkili ateş gücüyle büyük zırhlılar dahi batabiliyor. Bu konuyu karaya çekersek, aynısı tanklar içinde geçerli. 5 milyona üretilen tankı piyadenin ateşleyebildiği 200 binlik füzeler saf dışı bırakabiliyor. Bu çerçevede, tanka ayrılan bütçenin piyade donanımına(tüfek,mermi, füze, zırh, kamuflaj vb), hava-kara füze savunma sistemine ve savaş uçaklarına ayrılması daha mantıklı değil mi. En son uçağı saydım çünkü bizim ülke açısından uçakta aynı mantıkta değil mi? Biz hiçbir zaman düşmanlarımız kadar fazla uçağa sahip olamayız büyük bir üretim gücüne sahip olmadan. O yüzden yine füzeler yani ateş gücü ön plana çıkmıyor mu? Ve olası bir savaşta en güzel aletleri biz yapsak bile ekonomik olarak sahaya süremediğimizde ne anlamı var. Ateş gücü yüksek, piyade odaklı bir sistem daha güzel değil mi?
 • hasan / 22 Nisan 2018 16:17

  Şimdi bunu dünya öğrendi,etkisiz hale getirmek için onlar karşı tedbir alacak,açıklamakla doğrumu yaptınız?
 • Konuk / 22 Nisan 2018 11:14

  Etrafımız çevrilmişken çok önemli bir proje. Çanakkale deniz savaşlarında önemli rol oynayan mayınların çok daha gelişmişi anladığım kadariyle.
 • Serhat Turkmen / 22 Nisan 2018 10:57

  Cok IYI

  hayde bre, yerler ve goklerin ordularina Turk Milleti hukum edicek. Tengri Biz Menen.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara