İnegöl'de Türü Belirlenemeyen Böcek

İnegöl'de Türü Belirlenemeyen Böcek

İnegöl'de türü belirlenemeyen böcek çiftçileri canından bezdirdi


11 Nisan 2018 08:20
font boyutu küçülsün büyüsün


İnegöl'de türü belirlenemeyen böcek çiftçileri canından bezdirdi

Bursa'nın İnegöl ilçesinde türü belirlenemeyen binlerce böcek, çiftçileri canından bezdirdi. Çiftçiler haşere ilaçları kullanarak böceklerle mücadeleyi sürdürürken Ziraat Odası ekipleri de harekete geçti


İnegöl ilçesi kırsal Kulaca Mahallesi'nde ceviz üretimi yapan Mustafa Kaplan ağaçlarını ilaçlarken yerde bir poşet gördü. Kaplan poşete yaklaşırken, böcekler uçarak çevreye dağıldı. Çevrede binlerce aynı böcekten olduğunu fark eden Mustafa Kaplan, ilaçlama çalışması yaptı. Böceklerin hangi türden olduğunu çözemeyen Kaplan, böcek ölülerini ve poşeti alıp, Ziraat Odası'na getirdi.

'YAKLAŞTIĞIMDA UÇUŞTULAR'

 Olayı anlatan çiftçi Mustafa Kaplan, "Tarlamdaki ceviz ağaçlarını ilaçlamaya gittim. Tarlada paraşüt şeklinde bırakılmış bir poşet buldum. Poşete yaklaştığımda içerisindeki böcekler uçuşmaya başladı. Ben de sırtımdaki ilaç pompasıyla, ilaç atarak bir kısmını öldürdüm. Sonra da hangi cins olduğunu bilmediğim böcekleri Ziraat Odası'na getirdim. Keneye de benziyor, patates böceğine de benziyor ama ne olduğunu anlamadık" dedi.
ARAŞTIRMA BAŞLATILDI! 'HAVADAN PARAŞÜTLE ATILDI' İDDİASI

 Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ise bugüne kadar bu tür bir böcek görmediğini söyledi. Çelik, "Hayatımız tarım sektöründe geçti. Bugüne kadar böyle bir böcek cinsini görmedim. İlk bakışta patates böceğine benziyor gibi, ama o da değil. İlginç bir cins. Bunun içindeki milyonlarca böcek havadan paraşütle atılmış. Elle yapılmış paraşüt gibi paraşüt. Bu memlekette görmediğimiz böcek cinslerini de görmüş olduk. Zaman zaman aramızda da konuşuruz, biyolojik mücadeleyle ilgili. Eskiden patates böcekleri ve farklı böcekler yoktu. Sonradan ülkemizde ortaya çıkmaya başladı. Bunu çiftçimiz fark etmiş. Belki de bunu Türkiyenin farklı bölgelerine de bıraktılar. Tarım sektörümüzle, bitkisel genetiğimizle de oynayanlar var. Basit bir olay gibi görünüyor ama bu ürünlerimize ve topraklarımıza zarar verebilir. Bu böceklerin örneklerini, Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Laboratuvarı'na göndereceğiz. Böceklerin cinsini ve neye zarar verdiğini öğrenmiş olacağız."http://www.posta.com.tr/inegol-de-turu-belirlenemeyen-bocek-ciftcileri-canindan-bezdirdi-haberi-1403569
Bu haber 1,557 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (5)
 • elçibey / 18 Nisan 2018 18:03

  KELEBEK ETKİSİ

  Aynı böcekler İç Anadolu'da da çokça görülmeye başladı. Bu böcekler meyve ağaçlarının meyve çiçeklerini ve meyve tomurcuklarını yiyor. Bir ağaçtaki meyvelerin çoğunu yok ediyor. Sadece meyve ağaçlarının çiçeklerini değil, kırdaki çiçeklerin de üreme organlarını yiyorlar. Bireysel ilaçlamakla başa çıkılamayacak kadar fazlalar, ölenlerin yerine yenileri geliyor. Böcekleri yiyecek olan SERÇELERİN ve SIĞIRCIK kuşlarının sayısı da yok denecek kadar azaldı, meydan bu böceklere kaldı! Kuşların da neslini kurutan tarım ilaçları satışı ve kullanımına, tıpkı antibiyotik kullanımına getirilen sınırlamalar gibi sınırlama getirilmeli, engel olunmalı. Nasıl ki aşırı antibiyotik kullanımı bağışıklık sistemini çökertiyorsa, tarımda bu kadar çok kimyasal ilaç kullanmak da doğanın savunma sistemini çökertir. Kısacası aç gözlü insan doğanın savunma sistemini de çökertmeyi başardı! En büyük uzay gemisi olan Dünyayı kendi eliyle yaşanmaz hale getirip, uzayda, ulaşamayacağı mesafelerde yaşanabilir gezegen arayan tuhaf insan ne kadar da nankör! Konu açılmışken, avcılığın yasaklanmasını ve bütün av tüfeklerinin toplatılmasını istiyorum.
 • Mücahit Çelik / 12 Nisan 2018 18:26

  Her ihtimal değerlendirilmeli..Çünkü bunlar paraşütçü-hava indirme böcekleri.......

  Böcekler ,operasyon bölgesine paraşütle indikleri gibi hemen araziye yayılmışlar...Paraşütleri gizlenmemiş,çünkü havadan atılmışlar..Yoksa toprağa bırakılır ve geride iz bırakılmadan gidilirdi.....Böceğin Türkiye'de yaşayan bir ırk olması ,rahatlatıcı bir durum değildir..Önemli olan, o bölgede yaşıyor mu?..Ekolojik sistem,çok hassas dengeleri içeren terazinin iki kefesi gibidir..Eğer böcek,o bölgede yaşamıyorsa;bu durum ciddi olarak değerlendirilecek bir iştir...Ziraat odası başkanı ''ben tanımıyorum-benzerini görmedim ''diyor...Acaba ülkemizdeki TARIM Bakanlığı ve Ziraat odalarının koordineli ;İSTİLACI TÜRLER VE OLASI LABORATUVAR IRKLARI konusunda,bir çalışma-eylem planı-aciliyet durumlarına göre kodlanmış harekat ve karşı teşebbüs eylem planları var mı?..KITLIK SAVAŞLARI YAKLAŞIYOR DA...Olmaması ,olmayacağı anlamına gelmez,tarih örneklerle dolu..Böyle bir saldırı olursa;hiç bir planımız ve eylememiz olmadığı ve hazırlıksız yakalandığımız için...Ülkedeki tüm insanları;buydeylerimizi yiyen böcüklere karşı;fatihaya davet etmeyin sonra...ALLAH!.. KUR'AN-I KERİM'İ ;AKLINI ÇALIŞTIRANLARA YARDIM OLSUN DİYE YOLLADI..OTURDUĞUN YERDEN HATİM İNDİRİP,İŞ BİTİR DİYE DEĞİL..
 • Atilla Murathan / 11 Nisan 2018 21:17

  Biyolojik Savaş Aracı m?

  Ülkemizde Kuş Gribi şaiası ile kanatlı hayvanlar yok edilirken Kanatlıların besin kaynağı olan kenelerin bulaştırdığı KKK hastalığından özellikle, Tokat, Amasya Kelkit çayı havzasında yoğun ölümler gerçekleşti. Bu 2 olay bir arada değerlendirilebilir mi? Bu son olayda biyolojik savaş unsuru mu? Sosyal kargaşa mı çıkarılmak isteniyor bilemiyorum. Ama bu olayın sosyal, sağlık ve biyolojik yönlerden incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.
 • Yasemin AYYILDIZ ALPAĞUT / 11 Nisan 2018 13:17

  Böcek

  Böcekler uzaktan görebildiğim kadarıyla bakla zınnı ya da çiçek zınnı dediğimiz Coleoptera: Scarabaeidae familyasındaki Epicometis hirta'ya çok benziyor. Haberde çiftçilerin bugüne kadar hiç görmedik, patates böceğine benzettik beyanları bana pek inandırıcı gelmedi. Çiçek zınnı veya bakla zınnı dediğimiz türler patates böceğine veya keneye hiç benzemez. Bu tür özellikle meyve ve sebze yetiştiriciliğinin ve fidancılığın yaygın olarak yapıldığı Marmara Bölgesi'nde bilinmemesi imkansız bir türdür. Çok yaygındır. Ancak, aklıma iki olasılık geliyor; birincisi bu böceklerin torba içinde paraşütle atıldığı beyan edilmiş. Bir torba böcek bildiğimiz paraşütle çitfçinin çalıştığı ortama mı iniş yapmış yoksa orada torba içinde bir takım canlı böcekler mi görmüş bunu tam anlayamadım. Eğer birileri ses getirmek için veya toplumda paniğe sebep olmak için attıysa onu bilemem. Çünkü gözler böyle bir durumda hemen komplo teorilerine çevriliyor. Tıpkı geçmişte laboratuvar koşullarında 8 bacaklı kene (ki bir böcek asla 8 bacaklı olmaz) üretip belli kırsal alanlara salmaları gibi bir salım ise, bu böcekler özel laboratuvar üretimi olabilir. O zaman da yine bir laboratuvar incelemesinden geçmesi gerekmektedir. Genleriyle oynanmış türler mi? Genleriyle oynanmak suretiyle bu organizmalara ne tür özellikler yüklenmiş? Bununla ne amaçlanıyor? gibi sorulara cevap vermek amacıyla incelenmelidir. Ancak tüm bunlardan önce bu böceklerin geldiği kaynak araştırılmalıdır.
 • ateş / 11 Nisan 2018 09:33

  konuya ilginç bir yorum...

  Türkiye, şimdi Rusya ile ters düşüyor! Suriye bir tarafa, Bursa'da tarım arazilerine uzaktan kumandalı paraşütle böcek poşetleri atılması düşündürücüdür. Bu bir "biyolojik saldırı" ise büyük bir savaş öncesi Türkiye'yi açlık ve hastalıkla boğuşan bir ülke haline getirmek amaçlı olabilir. Sarkaç politikası da zaten milleti şaşkına çevirmiştir.
  Kaynak Yeniçağ: Erdoğan'ın ABD ve Rusya arasında sarkaç politikası! - Arslan BULUT -Yeniçağ Gazetesi

  http://www.yenicaggazetesi.com.tr/erdoganin-abd-ve-rusya-arasinda-sarkac-politikasi-46999yy.htm


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar