Mısır Türk Dizilerini Kaldırma Kararı Aldı

Mısır Türk Dizilerini Kaldırma Kararı Aldı

Mısır Türk Dizilerini Kaldırma Kararı Aldı


6 Nisan 2018 08:33
font boyutu küçülsün büyüsünMısır Türk dizilerini kaldırma kararı aldı

Darbe ile başa geldikten sonra yaptığı seçimde yüzde 97 oy alarak Cumhurbaşkanı olan Sisi'nin Mısır'ı, Türkiye'yi hedef aldı. Mısır'da Türk dizileri yasaklandı.

 
Trump ile 3 gün önce telefon görüşmesi yapan darbeci Sisi, sadece Cumhurbaşkanı seçildiği için tebrik edilmekle kalmamış. Mısır'da yapılan bir konsferansta Türk dizilerinin toplum için tehdit olduğu söylenirken, önemli bir özel televizyon kanalı da dizilerin kaldırılması için emir aldığını açıkladı.

Ortadoğu'daki en büyük özel TV ağlarından biri olan MBC, gelen tepkiler üzerine, pazartesi günü "Türkiye ile Arap ülkeleri arasında artan gerilimin ardından Türk dizilerini yayınlamayı durdurması yönünde doğrudan emir aldığını" açıkladı.

Mısır Türk dizilerini kaldırma kararı aldı

"TOPLUMA GERÇEK BİR TEHDİT"

"Türk dizileri Mısır’ın istikrarını tehdit ediyor. Bunların topluma gerçek bir tehdit olduğunu düşünüyorum. Arapça'nın zarar görmesinin sebebi budur" iddiasında bulunan Rektör Yardımcısı, diğer yandan El Ezher Tercüme Merkezi'nde artık yeni bir fikri tatbik edeceklerini söyledi.


İNGİLİZ GAZETESİ DOĞRULADI

Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) yayın yapan İngilizce gazete The National'ın haberine göre, MBC, bünyesindeki tüm kanallara talimat göndererek ikinci bir emre kadar Türk dizilerini yayından kaldırmalarını istedi. Haberde ani olduğu belirtilen bu kararın arkasındaki nedenler henüz bilinmediği vurgulandı.

http://www.ensonhaber.com/misir-turk-dizilerini-kaldirma-karari-aldi.html
Bu haber 1,357 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (6)
 • feylesof / 8 Nisan 2018 16:28

  Sayin bezgin bekir

  Dizilerin cogunun belki yuzde 99unun yararindan cok zarari oluyor. Bu dusuncenize katiliyorum ben de.

  Irkci degilim ama elin pakistanlisi gelip sislide daire satin alip turk vatandasina kiraya vermeye calisinca zoruna gidiyor insanin. Pakistanli kar ediyor demiyorum muhtemelen fahis fiyattan satin aldi. Ama yine de hos degil.

  Yabanciya mulk satisi yapilmamali bence. Gerek yok. Versin parasini kirada otursun.
 • feylesof / 8 Nisan 2018 08:47

  Dizilerin birçoğunu (%99unu) ben de onaylamıyorum. Ama iyi diziler de var.

  Diriliş Ertuğrul gibi diziler mesela. Dizinin her içeriğine katılıp katılmamak bir yana bu tip diziler Türkiye'nin iyi bir halkla ilişkiler çalışması oluyordu. Mesela sırf bu dizilerin izeldikten sonra kendi soy geçmişini ve tapu kayıtlarını araştıran insanlar olduğuna eminim. Ben de Türk müyüm. İnşallah Türk'ümdür diyerek...

  Tabii ki gönül ister ki entellektüel düzeyi yüksek içeriğe sahip diziler olsun hepsi. Önce Türkiye'de yayınlansın. Bizim halkımız yararlansın bundan. O da zamanla olur inşallah. Mesela dünyayı kurtaran adam filmiyle dalga geçeceğimize neresini yanlış yaptık bundan sonra nasıl yapalım diye kafa yorabiliriz.
 • Mahmut Kılıç / 7 Nisan 2018 01:20

  uygunsuz Türk dizileri

  kesinlikle doğru bir karar, bunun Türk düşmanlığıyla alakası olduğunu sanmıyorum . o dizilerin çoğu bizim toplumun bile gerçeğini yansıtmıyor üstelik ahlaki dejenerasyonlarla doluyken oralara hiç faydası olmaz.
 • feylesof / 7 Nisan 2018 00:40

  Türk dizilerini kaldırsa da Türk'ün genetik havuzunu kaldıramaz Mısır'dan. Bugünkü Mısır nüfusunun aşağı yukarı %20'sinin Türk soylu olup zaman içinde Mısrileştiği biliniyor.

  Bunun en bariz örneği 1500lü yıllarda Mısır'dan Anadolu yarımadasına göç eden/ettirilen Türkmen/Nogay/Kıpçak kabileleri. Ya göç etmeyenler? Orada kalmayı seçenler?

  Diziyi kaldırsalar da kişi oğlunun mayası bir yerde patlama yapar...Türk özüne döner.
 • bezgin bekir / 6 Nisan 2018 19:49

  çok hayırlı bir karar

  türkiyeyi sanki isviçreymiş gibi gösteriyorlardı gerçeklikten kopuktu senaryolar sahneler giyimler davranışlar vb. akabinde izleyen toplumlarda işsizler güçsüzler hadi türkiyeye gidelim diye diye ülkemizde arap acem afgan pakistanlı doldu mahallemdeki fırın bile türkleri çıkarmış afganları işe almış bende alışverişi kestim bu yasağı inşallah güney amerika ülkeleri de yapar neden mi buyrun http://www.hurriyet.com.tr/gundem/perulu-hirsizlik-cetesi-cokertildi-40103334
 • Kıbrıs Fatihi / 6 Nisan 2018 18:13

  Bizimde bu kararı almamız lazımON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar