Telefonlarda Casus Yazılım Tehlikesi

Telefonlarda Casus Yazılım Tehlikesi

Hidden Miner adlı casus bir yazılım haberiniz olmadan telefonlarınızda gizli madencilik yapıyor.


2 Nisan 2018 08:19
font boyutu küçülsün büyüsünTelefonlarda Casus Yazılım Tehlikesi

Hidden Miner adlı casus bir yazılım haberiniz olmadan telefonlarınızda gizli madencilik yapıyor.

Dijital güvenlik şirketi Trend Micro tarafından paylaşılan bir raporda Hidden Miner adlı bir casus yazılım tarafından cep telefonlarında gizlice kripto para madenciliği yapıldığı belirtildi.

Monero isimli dijital para için madencilik yapan bu zararlı yazılım, herhangi bir sınır veya komutla engellenmediği için telefonun ömrünü bitirene kadar faaliyetlerine devam ediyor. Casus yazılım telefonun CPU’su ve bataryası tamamen tükenene kadar telefonunuzda madencilik yapmaya devam ediyor.

Aslında bu durum Android dünyasında bir ilk de değil. Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan Loapi isimli zararlı yazılım da yine benzer şekilde korsan madencilik faaliyetlerine devam etmiş 48 saat içerisinde bir telefonun arka pilinin şişerek patlamasına neden olmuştu.


Hidden Miner ismi verilen casus yazılımın da benzer sonuçlara ulaşması ihtimali kullanıcıları tedirgin ediyor. Trend Micro’nun bu ismi vermesinin nedeni ise, bu yazılımın tespit edilmesinin oldukça zor olması. Bu durumda Android kullanıcılarının yapabileceği en iyi şey, telefonlarını tamamen temizleyecek bir format atmak olacak.
https://bilgi.zone/telefonlarda-casus-yazilim-tehlikesi/
Bu haber 1,289 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (1)
  • feylesof / 7 Nisan 2018 00:52

    Telefonun kendisi bir "agent" zaten.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar