Çankırı'nın 'Asker Balıkları'

Çankırı'nın 'Asker Balıkları'

Çankırı'nın 'Asker Balıkları' Afrin'e gitti


10 Mart 2018 16:20
font boyutu küçülsün büyüsünÇankırı'nın 'Asker Balıkları' Afrin'e gitti

Çankırı'nın Atkaracalar ilçesinde bulunan ve halkın kutsal olarak gördüğü balıkların sayısı azaldı.

Çankırı'nın Atkaracalar ilçesine bağlı köyünde bulunan suda yaşayan balıkların son günlerde normele nazaran az görülmesi Kurtuluş Savaşı'ndan beri bilinen efsaneyi akıllara getirdi. Balıkların Afrin'e gittiği düşünülüyor.

Balıklara bakan ve oraya gelen ziyaretçilere bilgilendirmede bulunan Ahmet Öztürk, balıkların türünün henüz tespit edilemediğini aktararak, "Bu balıkların türü araştırılıyor, henüz bunların türüne rastlanamadı. Urfa'daki Balıklı Göl'deki balıkların aynı türde olduğu görüldü. Burada sürekli suyun tahlilleri yapılıyor, balık olduğu halde mikrobik bir maddeye rastlanılmadı. Suyun mantar sedef gibi cilt hastalıklarına faydalı olduğu söyleniyor. Bunu sebebini de bir profesör şöyle açıklıyor, 'su yer altından gelirken mineral madde getiriyor. Bir de balığın salgıladığı yağ var. Buradaki balıkların sayısının 600 olduğu yıllardan beri tespit ediliyor. Ama şua ara sayıda bir azalma olduğunu gözlemledik." dedi.

Geçmiş zamanlarda anlatılan olaylardan bahseden Öztürk, "Bu balıklar zamanında bir kişi tarafından yenilmeye teşebbüs edilmiş. Birkaç tane balık yakalıyor, burada aynı gece rahatsızlanıyor ve vefat ediyor. Hanımı ise 25 sene bu köyü ziyarete gelmiş, eşinin ölümünün sebebinin bu olduğunu yıllarca bizim insanlarımıza anlatılmış. Atalarımızın zamanında yaşanmış bir olay. Bu balıklar yenilmiyor. Kutsallığı var." diye konuştu.http://www.ensonhaber.com/cankirinin-asker-baliklari-afrine-gitti.html


http://www.haberturk.com/cankiri-daki-asker-baliklarin-afrin-e-gittigi-dusunuluyor-1870521
Bu haber 3,038 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (5)
 • Zeytin / 12 Mart 2018 14:57

  Onurumuz gururumuz herşeyimiz

  https://odatv.com/images/2018_03/2018_03_12/107-yil-sonra-ayni-fotograf-12031821_m2.jpg
 • Bekir / 11 Mart 2018 08:20

  Balık

  Musa a.s ile hızır a.s kıssasındaki balık türü ile aynı türden olmasınlar?acaba bu balıkları zehirlemek yoketmek isteyen çıkmadı mı hiç?
 • Doğukan Kayhan / 11 Mart 2018 00:32

  Ordusu Türküdür..

  İnanmak isteyen inanabilir tabii de.. Gök Tengri'nin ordusu tektir ve Türkdür..
 • mete / 10 Mart 2018 23:32

  Sübhan Allah

 • Ali akın / 10 Mart 2018 21:05

  İmam ali izinden

  Onların casus hayvanları varsa bizim de kahraman balıklarımız var


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar