Türk pilot Afrin'de İnanılmazı Başardı!

Türk pilot Afrin'de İnanılmazı Başardı!

Türk pilot Afrin'de İnanılmazı Başardı!


23 Ocak 2018 08:24
font boyutu küçülsün büyüsünTürk pilot Afrin'de inanılmazı başardı!

Afrin'de, bir tüneldeki PYD hedefini vurmak isteyen Türk pilot, hedefi yukarıdan bomba bırakarak vuramayacağı için, yere 20 metre kadar yaklaşarak hedefi imha etti.

Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı harekatında Türk pilot dünya savaş tarihine geçecek bir risk alarak inanılmazı başardı.

PYD'li teröristlerin bir tüneldeki inine bomba bırakmak isteyen pilot, yere 20 metre mesafeye kadar alçalarak tüneldeki hedefi vurdu.

İÇİ SİLAH DEPOSU HALİNE GETİRİLMİŞ DAĞI VURMA GÖREVİNİ ALDI

Afrin'deki teröristler bir dağın altını silah ve mühimmat deposu haline getirmişti.

Pilot, Afrin'deki teröristler tarafından, içi silah deposu haline getirilen bir dağı vurma görevini aldı.

YUKARIDAN BIRAKACAĞI BOMBA YETERİNCE ETKİLİ OLMAYACAKTI

Ancak depo dağın altındaki bir tünelde bulunduğu için yukarıdan bırakılacak bir bomba işe yaramayacaktı.

Pilot bu noktada inanılmaz bir risk almayı tercih etti. Aklındaki manevrayı gerçekleştirebilmek için öngörülen süresi de hayli kısıtlıydı.

SANİYELERLE YARIŞTI, HEDEFİ LAZERLE İŞARETLEDİ

30 saniye içinde karar vermesi gerekiyordu. Ve pilot harekete geçti. Pilot, silah deposunun ağzına lazerle işaret koydu.

Ateşlemeyi yatay olarak yapması gerekiyordu. Deponun ağzını tam olarak görebilmek için hızla alçaldı. Öyle ki, istediği mesafeye geldiğinde yerden sadece 20 metre yüksekteydi.

TERÖRİSTLERİN İNİNİ DELDİ GEÇTİ

Bu büyük riske rağmen her şey yolunda gitti. Yatay olarak ateşlenen füze tam isabetle hedefi vurdu. Öyle ki, tepenin arkasına açılan diğer girişten de dumanlar yükseldi.

MESUT HAKKI CAŞIN: 30 SANİYESİ VARDI

Eski bir savaş pilotu olan Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın pilotun inanılmaz manevrasını şöyle yorumladı:

Pilot bu hedefi görüyor. Belli bir mesafeden hedef tespiti yapmış. Ona göre dalış açısını planlamış. En büyük riski göze alarak tüm hedefleri vurabileceğini göstermiş.

Buradaki yaklaşması, açısı pilotun inisiyatifine kalmıştır. Çünkü pilot demek, karar verebilen, inisiyatif sahibi, riski göze alabilen insan demektir. Kahramandır. Herkesin yapabileceği bir meslek değildir.

Tehdit süresi 30 saniyenin altında. 30 saniye içinde karar vermesi gerekiyordu. Bir de füzenin blast etkisi var. Zamanında kaçırmayı yapamazsa, kendi füzemizle kendimizi vururduk.
http://www.haber7.com/ortadogu/haber/2531550-turk-pilot-afrinde-inanilmazi-basardi
Bu haber 2,573 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (3)
 • Mücahit Çeik / 24 Ocak 2018 13:58

  o atış literatüre geçmeli..

  Dünya orduları ve savaş taktiklerinde;birbiriyle standart ve bağımsız elbette bir çok muhtemel seçenek vardır..Ordular bazı harekat ve eylemleri;kırmızı çizgi seviyesinin çok üstünde,hiç bir güvence olmadığı ve büyük risk oluşturduğu,gidenin geri gelmeyeceği,KAYIP-YENİLGİ riskinden dolayı görmezden gelirler...
  Ama eğer TÜRK isen;40 kişi KÜRŞAT ile saray basarsın...Havada uçmaktan başka bir işe yaramayan ve asla takla atamaz denilen SKORSKİ'ye takla attırırsın...KREDİ KARTI çekimiyle, veresiye benzinle KARDAK'a bir koşu çıkar,YUNAN gen.kur.başk.istifa ettirirsin...Bizim sırtımız ensemiz kalın,kafamızda baret var,taş bomba işlemez mantığıyla yapılan YPG- AFRİN mühimmat deposuna; sırttan değilde,bilinçaltından saldırırsın... Onlar gelen uçağı görüp şunu derler..Bu manyak girişe mi dalıyor?(burası bilincin akla gelmeyen en altı),ben mi yanlış görüyorum:D...O uçak geri dönemeyebilirdi..Türk olmak ;bütün hesapları ,bütün istatistik-plan-düşünce- ritüeller -alışılmış ezberleri bozmak çöktürmek demektir...AFRİN MANEVRASI BANA GÖRE HAVACILIK TARİHİNDE OKUTULMASI GEREKEN BİR DALIŞTIR...Adı ya ZEYTİN dalışı olmalı-ya ZEYTİN 72-
  ya da PİLOTUN ADIYLA anılmalı..PREVEZE ve BARBAROS GİBİ...Yeryüzünde barışın-insanlığın-mazlumun bekçisi;YARATAN'ın yer ordusu, vefalı TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ VAR OLSUN,GELMİŞ GEÇMİŞ ŞEHİT GAZİLER ŞAD OLSUN...ALLAH KILICIMIZI KESKİN,SÖZÜMÜZÜ GEÇKİN KILSIN...saygılar ...
 • Ahmet SOYLU / 23 Ocak 2018 18:15

  Türk ordusu zaten kahraman.

  Konuya bu haberi de not düşmek gerek. Türk ordusu zaten kahraman. Gercekte olmayan meseleler ile istemeden bunu örtebiliriz.

  http://www.kokpit.aero/afrin-de-20-metreden-ucmak
 • semsondokuz / 23 Ocak 2018 11:10

  Selam Aleyküm

  Allahu Ekber...
  Allahu Ekber...
  Allahu Ekber...


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara