Zika Gerçeğini Oktan Keleş Yazmıştı

Zika Gerçeğini Oktan Keleş Yazmıştı

Korkutan rapor... 7 yıl içinde Anadolu'ya yayılacak


9 Ocak 2018 12:09
font boyutu küçülsün büyüsün


 Zika Gerçeğini Oktan Keleş Yazmıştı

 http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=4795

 


Korkutan rapor... 7 yıl içinde Anadolu'ya yayılacak!

Sağlık Tehditleri Erken Uyarı Dairesi Başkanlığı’nın zika virüsü raporuna göre batıda Kocaeli’ye, doğuda Giresun’a yayılan vektörün 7 yılda Orta Anadolu’ya ulaşabileceği belirtildi.  

              


Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne bağlı Sağlık Tehditleri Erken Uyarı ve Cevap Dairesi Başkanlığı, Türkiye’deki ‘zika virüsü’ riskini masaya yatırdı. Özellikle Güney Amerika’da yaygın olarak görülen ve tüm dünyada ölümcül sonuçlara yol açan virüse ilişkin bir rapor da hazırlandı. Raporda, Türkiye’de geçtiğimiz Ekim ayında 4 ‘importe (dışardan gelen) zika virüs pozitif’ vakasının tespit edildiği belirtilirken, zika virüsünün yayılmasında etkili olan ‘Aedes’ cinsi sivrisineklerin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Artvin’den başlamak üzere Giresun il sınırında ve Batum’dan Kırım Yarımadası’na doğru yayılmakta olduğu saptandı.

İLK KEZ 1947’DE

Zika virüsünün ilk kez 1947’de Uganda’daki Zika ormanında saptandığı aktarılan raporda, “Ae. albopictus sineğinin batıda Trakya ve İstanbul, doğuda Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki illerimizden Giresun’a kadar gelmiş olduğu saptanmıştır. Batıda Kocaeli’ye, doğuda Giresun’a kadar yayılmış olan bu vektörün 5-7 yıl içinde Orta Anadolu’ya kadar yayılacağı tahmin edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

 
KÜBA'DAN GELDİ

Raporda zika virüsü bulaşan 4 hastanın da Küba’ya tatile gidenler olduğu ve hastalıkların; halsizlik, eklem ağrısı ve ateş, titreme ve lenf bezlerinde şişlik belirtileriyle ortaya çıktığı anlatıldı. Hastalığın uzun vadeli etkisi de şöyle anlatıldı:
“Yeni importe Zika virüs vakaları tespit edilme olasılığı mevcuttur. Ancak virüsü bulaştıran sinek türünün dağılımının ülkenin sınırlı bölgelerinde olması hastalığın yayılma riskini düşük-orta seviyeye çekmiştir. Vektör türlerin ülkemizdeki olası yayılımı, uluslararası seyahat imkânlarının gün geçtikçe artması ve önleyici tedbirlerin zamanında alınmaması uzun vadede ciddi sorunlar yaratabilir.”

GÜNEY AMERİKA'DA ETKİLİ

Özellikle Güney Amerika ülkelerinde etkili olan virüs, tüm dünya için de büyük bir risk oluşturuyor. Bazı uzmanlara göre toplamda 2.2 milyar kişi zika virüsüne yakalanma riski altında.

TÜRKİYE 4.KATEGORİDE

Türkiye son olarak Dünya Sağlık Örgütü, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin ortaklaşa yayımladığı ülkelerin zika virüs sınıflandırmasına göre ‘kategori 4’te yer alıyor. Bir diğer ifadeyle Türkiye, yerleşik vektörün bulunduğu ancak geçmişte ve şu anda bulaşan olmadığı bölgeler arasında


http://www.milligazete.com.tr/haber/1482430/korkutan-rapor-7-yil-icinde-anadoluya-yayilacak#
http://www.milliyet.com.tr/zika-7-yil-icinde-anadolu-ya-gundem-2587386/
Bu haber 4,389 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (2)
 • mete / 9 Ocak 2018 21:32

  7 kelime yasak 7 yıl şeytanlığı Projeyi insanlığı uyutarak sürdürecekler

  Zika projesi nedeniyle Trump " 7 " sözcüğü yasakladı.

   Liste şöyle "çeşitlilik", "fetüs", "transseksüel", "savunmasız", "hak", "bilim temelli" ve "kanıta dayalı" gibi sözcükler yer aldı.

  Zika virüsünün fetüs gelişimine etkileri üzerinde çalışanlar gibi yasaklı terimleri kullanmak durumunda olanlar, uygun veya kabul edilebilir terimleri kullanma konusunda sorunlar yaşayacak iki kelimeyi bir paragrafta herkesi uyutarak anlatacak şeytanlar....
   https://odatv.com/trump-transeksueli-yasakladi-1912171200_m.html

  7 kelime 7 yıl seytanlığına o kadar takılmayalım ama...
 • ozgb / 9 Ocak 2018 19:28

  16 lar

  konuyla alakalı değil ama dikkatimi çekti bahçelinin tayyip erdoğana destek açıklamasının ardından erdoğan baçeliyle 16 dagörüşecek miş 16:00 seçilmesi tesadüfmü ??


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara