Tarihi Değiştirecek Keşif

Tarihi Değiştirecek Keşif

Anadolu'da Türk izlerini yok etmeye çalışanlar var. Boynuna fotoğraf makinası asıp kendisine araştırmacı süsü verenler yer tespiti yapıldıktan sonra gece bunları tahrip ediyorlar


6 Ocak 2018 13:43
font boyutu küçülsün büyüsünKars'ta adı gizli tutulan bir dağda bulundu! Tarihi değiştirecek keşif

Atatürk Üniversitesi Eski Çağ Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Kars’taki yüzey araştırmaları sırasında M.Ö. 3000-2000 yılları arası Türk kültürüne ait olduğu düşünülen kaya resimleri ile kurgan tipi mezarlara ulaştı. Prof. Ceylan, boynuna fotoğraf makinesi asıp, Anadolu’da Türk izlerini yok etmeye çalışanlar olduğu için bulguların yerini açıklamayacağını söyledi.

                
Anadolu'da Türk izlerini taşıyan milattan önce dönemlere tarihlenen yeni kaya resimleri ve kurgan mezarlar tespit edildi. 20 yıldır 1071 öncesi dönemlere ait Anadolu'da Türk izlerini araştıran Atatürk Üniversitesi Eski Çağ Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Alpaslan Ceylan yeni buluntuları Hürriyet ile paylaştı.
Prof. Ceylan, Kars'ta bir dağın tepesinde tespit edilen, Anadolu tarihi açısından bilimsel öneme haiz buluntuların güvenliği sağlanmadan tam yerlerinin açıklanmayacağını söyledi. Erken Neolitik döneme ait kaya resimleri Güney Özbekistan'da Zardur Kaman mağarasında ve Doğu Pamirler'de Sakta mağarasında bulunuyor. Güneye doğru Azerbaycan Gobustan kaya resimleri ve ülkemizde Hakkari Trişin kaya resimleri de birbirine yakın neolitik dönem kaya resimler olarak değerlendiriliyor. Uzmanlar kaya resimlerinde milattan önce dönemlerde yavaş yavaş belirginleşen bir üsluba doğru yöneliş gözlemlendiğini Türk kaya resimlerinde de hayvan üslubunun dikkat çektiğini söylüyor.

 
ANADOLU TARİHİNE IŞIK TUTACAK

Prof. Ceylan, Türklerin 1071'deki Malazgirt Savaşı'ndan çok daha önce Anadolu'ya girdiklerini bilimsel olarak ispatlayan çalışmalarıyla tanınıyor. Kaya resimleri, taş heykelcikler, yazıtlar Anadolu'daki Türk izlerini bilim dünyasına sunuyor. Bu konuda Kağızman Geyiklitepe Kaya resimleri, Hakkari Taşları olarak bilinen 13 dikili taş (stel) ve Trişin kaya resimleri, Van'daki Narlı Huşş ve Yedi Salkım mağaralarındaki kaya resimleri, Erzurum Cunni mağarası kaya resimleri Anadolu'da erken dönem Türk izlerinden bir kısmını oluşturuyor. Yaklaşık 30 yıldır Doğu Anadolu'da dağ taş demeden bilimsel yüzey araştırmaları yapan Ceylan bu yılki araştırmalarında Anadolu'da Türk izlerine ışık tutacak yepyeni bulgulara ulaştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle yürütülen Kars'taki yüzey araştırmaları sırasında M.Ö. 3000-2000 yılları arasına tarihlendiği tahmin edilen kaya resimleri ile benzer döneme ait olduğu düşünülen kurgan tipi mezarlara ulaştı.

PUZZLE'I BİRLEŞTİRİYORUZ

Türk kültürüne ait kaya resimleri ve kurganların Anadolu tarihi açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Ceylan, Orta Asya, Kafkasya ve İran'ı bilmeden bu buluntuların değerlendirilemeyeceğini belirtti. Bilim dünyasına ilk defa sunulacak buluntuların önümüzdeki yıl analizlerinin yapılıp, diğer Türk kültürlerindeki kaya resimleri ile karşılaştırmalar yapılacağını kaydeden Ceylan; "Kurganlar için Kültür Bakanlığı'ndan kazı izni isteyeceğiz. Kaya resimlerini diğer Orta Asya ve Kafkasya'daki çağdaşları ile karşılaştıracağız. Analizlerle tam bir tarihleme yapılacak. Yeni buluntular Anadolu tarihine ışık tutacak. 20 yıldır Kültür Bakanlığı izni ile ondan önce de 10 yıl bağımsız olarak Doğu Anadolu'da araştırmalar yaptım. Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, İran ve Azerbaycan'da her yıl araştırmalar yapıyorum. Aslında bir bir puzzle'ın parçalarını toplayıp birleştiriyoruz. Her yıl yeni parçalar buluyoruz" dedi.

İZLER BİLİNÇLİ YOK EDİLİYOR

Daha önce bulunan Erzurum Cunni mağara resimlerinin tahrip edildiğine dikkat çeken Prof. Ceylan, bu nedenle yeni buluntuların koordinatlarını vermekten çekiniyor. Gerekli koruma önlemleri alınıncaya kadar yerlerinini gizli tutulacağını söyleyen Ceylan, "Anadolu'da Türk izlerini yok etmeye çalışanlar var. Boynuna fotoğraf makinası asıp kendisine araştırmacı süsü verenler yer tespiti yapıldıktan sonra gece bunları tahrip ediyorlar" dedi.
http://www.milligazete.com.tr/haber/1480906/karsta-adi-gizli-tutulan-bir-dagda-bulundu-tarihi-degistirecek-kesif#
Bu haber 3,460 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (5)
 • yıldıray / 6 Ocak 2018 23:03

  semboller

  Evet kars ani harabelerınde geçen sene gezdik.ve kars ı da .ardahanli olarak da uzak degıliz göreye .ceylan veya diger kabartmalar gecmişimize işik tutuyor tamam kabul.önemli bir konuda ilerimize işik tutan işaret veya kabartma semboller var asıl onları bırıncı etapda kollamamız gerekir bunlar dgerli cehverve madenleri semboliza ediyor. Azda olsa bu konuda orkun abimize bahsetmeye caliştık gecen ramazan ayında inş. Ve bazı şer odakların bu kabartmaları kırdıyını ve israilden hahamların geldıgını vs. Remz işaret ti brde demi kehf suresınde hahamlar haham remz ( işareti) arıyorlar takyanusa kadar uzanır demi serdar abim iyi bilir inş .türkün suresi olan hadid. Rabbmin sobası hz hızıra selam olsun . Kabilin oglu israil. Torunu yolunu ingz dir
 • alper / 6 Ocak 2018 20:14

  cep telefonu sinyallerinden bulunabilir.

  Bu iş bireysel girişimlerle çözülemez. Devletin koruması gerekli.

  Elin gavuru bu profesörün son zamanlarda gittiği koordinatları bizim cep telefonu şebeke kayıtlarından elde edebilir muhtemelen.
 • ASMD / 6 Ocak 2018 18:18

  İHMALE GELMEZ

  İhmal Edilmesin Hem Kayalar Hem Araştırmacılar 7/24 Fiilen Korunsun


  RABBİM YARDIMCIMIZ OLSUN...
 • ilker ç / 6 Ocak 2018 17:06

  Bu yeri biliyorum batta define var diye neredeyse kazicaktim daha net fotolari var isteyen olursa yollaya bilirim saygilar
 • Mücahit Çeik / 6 Ocak 2018 14:34

  KAYALARIN OĞULLARI-USB-CD -FLAŞ BELLEK KAYALAR..

  Türk kültüründe ''kutsal halı''geleneğini OKTAN KELEŞ'ten öğrenmiştik...Kutsal halı geleneğinden yola çıkarak;ben bütün kaya resimlerinin de bu geleneğin içine girdiğini sanıyorum...Profesör bey;GİZLİLİK KONUSUNDAKİ titizlik ve kaygılarında çok haklı...Sanırım pazıl çözmeye çalıştığını söylerken,burada zikretmek istemediği bir gerçeğin de peşinde...Bir toplum neden, sürekli ve her gittiği yerde ''kayaları çizip dursun ki?''''....DİKKATİMİ ÇEKEN ;dünyada her coğrafyada ,çok zengin bir kaya arşivi var.Kayaları CD-USB-KATALOG-KÜTÜPHANE gibi kullanan BİR TÜRK gerçeği var...Bu iş sadece sanıldığı gibi ;TÜRK cumhuriyetleri ile sınırlı değildir...Bu klasik anlamda; bölge-boy-soy işaretinin çok ötesinde bir amacı olan,MİSYONEL gelenek olmalı...Bence ''kaya tamgaları v.s.''geleneğinin arkasında bir arşivleme-gelecek nesillere bilgi aktarma-uyarma-kriptolanmış mesajlar da var...Birileri TÜRK diye bir ırk yoktur derken...ALLAH'ın işi;HAKKARİ DAĞLARINDAN çok kısa bir süre sonra 15.000 yıllık TÜRK izleri çıktı..Daha diyenlerin sözleri kulaklarımıza ulaşmadan ,bu taşlar ortaya çıktı...Yazıda paylaşılan resimle aynı karakterlerde..
  İster misiniz;bu dünyanın 4 tarafına dağılmış,TÜRK işi küresel TAŞ KÜTÜPHANE yan yana gelip,kitaba çevrilsin...Ortaya kadim bilgiler ve yol haritası çıksın..Geleceği aydınlatan şifrelenmiş gizli bilgiler olsun?...Kriptoloji sadece bugün bulunan ve kullanılan bir yöntem değildi elbette...ATALAR NE YAPMIŞSA;GÜZEL YAPMIŞ,BİLEREK YAPMIŞ,AMACA GÖRE YAPMIŞTIR...YOKSA!.. TÜRK MİLLETİNİN SAVAŞMAKTAN-DÜŞMANLARINI ÇİZMEKTEN ,DURUP DURUP KAYALARLA UĞRAŞACAK,ÇİZİK ATACAK VAKTİ HİÇ OLMADI Kİ!...Saygılar...


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara