Şehir Efsanesi Sanılıyordu

Şehir Efsanesi Sanılıyordu

Şehir efsanesi sanılıyordu… Kentsel dönüşümde ortaya çıktı


2 Ocak 2018 08:28
font boyutu küçülsün büyüsün


 Oktan Keleş daha evvel Trabzon'daki gizli geçitlerin haritasını yayınlamıştı.

http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=382

Şehir efsanesi sanılıyordu… Kentsel dönüşümde ortaya çıktı


Trabzon Ortahisar’da kentsel dönüşüm projesi sırasında 4 bin yıllık yeraltı şehri keşfedildi. Kalıntıların ‘Kayıp İmparatorluk’ olarak bilinen Komnenos Krallığı’na ait olduğu düşünülüyor.

Şehir efsanesi sanılıyordu… Kentsel dönüşümde ortaya çıktı

Trabzon'un Ortahisar ilçesi Pazarkapı Mahallesi'nde süren kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında dehliz bulunurken, bugüne kadar varlığı "şehir efsanesi" olarak adlandırılan yeraltı şehri de gün yüzüne çıkmaya başladı.

4 BİN YILLIK TARİH

Trabzon'da çarpık yapılaşmanın ortadan kaldırılması için TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa yaptığı kentsel dönüşüm projeleri birçok tarihi yapının ortaya çıkmasını sağladı. Sabah Gazetesi’nden Yunus Emre Sel’in haberine göre 4 bin yıllık tarihi bulunan ve İyonlar, Kimmerler, Persler, Romalılar, Bizans, Trabzon Pontus İmparatorluğu ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde kalan şehirde bulunan birçok tarihi yapının yanı sıra yerin altında da bir yer altı şehri olduğu gün yüzüne çıktı.

Bugüne kadar yer altı tünelleri, su kemerleri bulunmasının ardından son olarak geçtiğimiz hafta Ortahisar ilçesi Pazarkapı Mahallesi'nde bir dehliz bulundu. Kentsel dönüşüm projesi askıya alınırken, İl Kültür Müdürlüğü çalışma başlattı. Tarihi kalıntıların "Kayıp imparatorluk" diye adlandırılan Komnenos Krallığı'na ait olduğu iddia edildi.

TRABZON DEHLİZLER ŞEHRİ OLARAK BİLİNİR

Trabzon'un merkez ilçesi olan Ortahisar'ın altında birçok tünelin ve yer altı şehirlerinin kalıntısının tespit edildiği ve bir dehlizde yaklaşık 30 metrelik kazı yapıldığı öğrenildi. Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayzavoğlu da, Trabzon'un tarihte 'Dehlizler şehri' olarak anıldığını belirterek, "Seyyahların Trabzon'a yaptığı gezilerden ve tarih kitaplarından burada birçok dehlizin olduğuna dair belgelerimiz var. bazılarını da gün yüzüne çıkarttık. dedi. Bu alanların turizme kazandırılması bekleniyor" diye konuştu.
http://www.hurriyet.com.tr/sehir-efsanesi-saniliyordu-kentsel-donusumde-ortaya-cikti-40696328
Bu haber 3,348 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (2)
 • Mücahit Çeik / 6 Ocak 2018 14:55

  ATATÜRK gerçeği..

  BÜYÜK TÜRKÇÜ ,BÜYÜK ATATÜRK;Türkiye'deki bütün tarihi mekanların haritalandırılmasını emretmişti..
  Herkes bu emri ;geçmişini önemseyen,sahip çıkan ,tarihe ve bilime meraklı bir devlet adamının emri gibi gördü...Halbuki ben, işin ileri safhalarını ve çağlarını gören ATATÜRK'ün anlaşılamaz (ilginç kişiliğiyle)ilgiliyim...Dünyanın en eski ve en zengin yerleşim yeri olan ANADOLU'NUN ;tünel-mahzen-yeraltı şehirleri-mağaraları-gizli geçit-yer altı sarnıç ve su kaynaklarının AHİR ZAMANDA KULLANILACAĞINI SANIYORUM.Anadolu'da bügun;tabur tabur askerleri ve insanları besleyecek gizli mekanlar var...Umarım gün gelir;güneşin balçıkla sıvandığı haller yüzünden,bu mekanlara ihtiyacımız olmaz...Ayrıca insanların, bu mekan içindeki mekanlara;ŞEHİR EFSANESİ DEMESİ DE ÇOK İYİDİR...Herkes öyle bilsin,ilerideki zaman ve çağdaki dijital kayıtlara da öyle geçsin ki!..gün gelir YAPAY ZEKA tehlikesine karşı gerekebilir..Düşündüm de;eğer aklıma gelmişse bunlar mümkündür...Yoksa nereden çıktı bu paranoyak fikirler :D..saygılar..
 • ASMD / 2 Ocak 2018 12:03

  EMANET

  Altın gümüş ne vardır bilemem istememde, lakin o günlerden kalan tohumlar varsa aman dikkat, kaybetmeyelim, yok etmeyelim...

  RABBİM YARDIMCIMIZ OLSUN...


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara