Mevlid Kandili

Mevlid Kandili

Mevlid Kandiliniz mübarek olsun


29 Kasım 2017 08:24
font boyutu küçülsün büyüsün


Bugün rahmet peygamberi Hazreti Muhammed'in (SAV) doğum günü olan Mevlid Kandili. Bütün 16 Yıldız gönüldaşlarının kandilini tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dileriz.

 

KANDİL    

Resulullah'ın kendilerinin tebcil ettiği: 

Aylar vardır 

Günler vardır 

Geceler vardır 

Bunları ümmetinin tebcil etmelerini tavsiye buyurmuşlardır.Bir de Resulü Ekrem'den sonra bilhassa Osmanlı uleması ilmi din ile tezyin etmişler, dini de ilimle kuvvetlendirmişlerdir.Zamanla Resulü Ekrem'e ait bazı hususları şekillendirerek an'ane halinde tebcil ve takdis etmişlerdir. Bunlar da:Resulü Ekrem'in validelerinin kendilerini hamile hissetmesini ince hesaplardan sonra tayin ederek tebcil etmişlerdir. 

(Regaib gecesi) ismi verilmiştir. Resulü Ekrem'in doğumunu mevlüt olarak kutlamışlardır ki bunlara KANDİL ismi verdiler. Resulü Ekrem zamanında: Kadir gecesi. Miraç gecesi. Berat gecesi. Resulü Ekrem'den sonra; Regaib gecesi, mevlüt gecesi bütün bunlar islâmlar tarafından tazim ve tebcil edilen mübarek gecelerdir.  

 

 

 Eser:Yusuf Coşkun Benefşe


Dikkat edilirse Resulü Ekrem'in irtihal günü hatırlanmaz. Niçin...Abid ve Resul Nebilik muvakkat Herkes ölecek. Ya Habibim sen de öleceksin. Her şeyin fani, Allah'ın baki olduğunu ilân eder. ölüm günü bu işe girmez. Faniliği bir nevi sessiz zedeleme olur...Daha açıklarsam birçok yaptığımız ve hâlâ da devam ettiğimiz işlerden ötürü huzurumuz kaçar. Küfürde olduğumuzu tasdik etmiş oluruz. 

Molla Fenari 

Ebussuud Efendi 

Saadeddin Efendi 

Zembilli Ali Efendi 

İbni Kemal 

Molla Gürâni 

Yahya Efendi, bu isimler ilim dolu kafayı ilâhi duygularla süslemiş, gönlü adaletle dolu, irade sahibi büyük insanların mümessilidirler. Bunları tetkik ediniz. Hayatlarını okuyunuz. Gönül duygularınıza 

ruhani âleminize çok şeyler kazandırmış olursunuz...Resulü Ekrem'in doğum tarihi kat'i olarak bilinmiyor. Ulemanın tesbit ettiği tarih, rivayetlere hesaplara dayanır. Fil hadisesinden (kırk gün) sonra Rebiülevvelin 12.gecesine tesadüf etmektedir. Bir de Resulü Ekrem Medine'de oruç emrolunduğu zaman Ramazan ayından başka aylarda Pazartesi günleri oruç tutarmış. Niçin tuttuklarını sorduklarında ben bugün doğdum demişlerdir. Bundan, Pazartesi sabaha karşı doğdukları anlaşılıyor. Aynı zamanda vefatlarında 63 yaşında olduklarından o hesaba göre de doğum tarihi tesbit ediliyor.  

Resulden aylarca sonra tesbit edilen bu tarihlere göre (mevlüt) meselesi ortaya çıkmış, yazılmış ve tes'id edilmiştir.Şimdi;Doğumlarında Mevlüt güzel...İslâmlarda da doğumlarda mevlüt okuturlar. Bu da güzel. Fakat ölümlerde de mevlüt okutuluyor. Doğru mu? Değil mi? Doğum olur, mevlüt. Sünnet olur, mevlüt. 

Nikâh olur, mevlüt. Ölüm olur, mevlüt. An'ane haline gelmiş bid'at olarak kabul edelim.    

Niçin: Resulü Ekrem'in ölüm günü malûm. Mevlüt okutulmuyor. 

Cevap verin... 

Resulü Ekrem'in ölümünde mevlüt okutulmuyor, okunmuyor.Veyahut bilmediğiniz bir kuvvet okutmuyor. 

Evet öyledir.İşi anla, ağam. Küfre gitme...Fakat bu cezai müstelzim bir hal değildir. Bunun ismine (edepsizlik) denir. 

Halbuki Resulü Ekrem (EL EDEBÎ HAYRUN MİNEZZEHEBÎ) 

buyurmuştur.Buradaki edebin sonuna (Siz) kelimesi ilâve edilmez. Ve (edeb)'sizin sonundaki (Siz)'i kaldırmakla ortaya çıkan Resulü Ekrem'in ahundan hayırlıdır (edeb) dediği edeb değildir. 

Kafanı niçinlerle doldurma.    

5.3.1987 Perşembe    

Yukarıdaki Yazı Münir Derman’ın : “YAZILMAMIŞ SIRLARIN İLKİ 

YAZILACAK SIRLARIN SONU” isimli kitabından alınmıştır
Bu haber 2,588 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (7)
 • ziyaeddin çörekçioğlu / 29 Kasım 2017 18:22

  Hayirli kandiller bu gece ay her zamankinden daha parlak
 • cepni / 29 Kasım 2017 11:01

  Kandil

  Alemlere rahmet olan mirac ve makami Mahmudun sahibi efendimiz Hz.Muhammed SAV in dogum günü olan Mevlid kandili kutlu olsun Rabbimiz bizleri onun kutlu yolundan ayirmasin
 • Şaşkın / 29 Kasım 2017 10:19

  Şaşkın kulun bekliyor seni, o güzel cemalini görebilmeyi. Adı güzel kendi güzel efendim. Mevlüt kandilimiz mübarek olsun.
 • Zafer YAVUZ / 29 Kasım 2017 10:09

  mevlid

  Mevlid kandili tüm onaltıyıldız ailesinin kutlu olsun... Dua ile
 • BEKİR ÖZTÜRK / 29 Kasım 2017 09:11

  sonsuz salat ve selam ona olsun

  "Biz seni görmeden sevdik ya Resulallah"
  sonsuz salat ve selam efendimize ehli beytine ümmetine ve kalperenlere ailemize olsun.
  mevlit kandilimiz kutlu olsun...
 • savaş / 29 Kasım 2017 08:57

  Turan Taburu, Suriye'de görüntülendi.

  Suriye'nin güneyindeki Deyrizor'da görüntülenen özel eğitimli birlikler arasında bulunan 'Turan Taburu' çoğunlukla Kazak, Yakut, Özbek, Tacik, Azeri, Saka ve Türkmenlerden oluşuyor. Taburun 800 ile 1200 arasında bir birlik olduğu belirtiliyor.

  Devamı;

  http://www.hurriyet.com.tr/turan-taburu-suriyede-goruntulendi-40660986
 • SİNAN YILDIRIM / 29 Kasım 2017 08:48

  Mevlid kandilimiz mübarek olsun. Allah cc hayırlara vesile kılsın. Peygamber efendimiz HZ MUHAMMED MUSTAFA (SAV) izinden ayırmasın.