Türkiye Dijital Madencilik Yaparak Bitcoin Üretebilir mi?

Türkiye Dijital Madencilik Yaparak Bitcoin Üretebilir mi?

Türkiye dijital madencilik yaparak Bitcoin üretebilir mi?


8 Kasım 2017 08:02
font boyutu küçülsün büyüsünTürkiye dijital madencilik yaparak Bitcoin üretebilir mi?


Durdurulamaz yükselişiyle aylardır dikkatleri üzerine çeken kripto para birimi Bitcoin’i Türkiye’de üretmek mümkün mü?

Teknoloji Yazarı Eylem Cülcüloğlu katıldığı Haberturk.com dijital yayınında Aytun Çelebi ve Cem Sünbül ile değeri her geçen gün tahmin edilemez bir şekilde yükselen ve düşme eğilimi gösteren Bitcoin’i değerlendirdi. Özellikle devletler tarafında yapılan atılım ve açıklamaların olumlu yönde etkisinin bulunduğu kripto para birimi BTC’nin madencilik yapılarak Türkiye’de başılması ilgili fikri ilgi çekti. “Konya’da güneş enerjisi ile çalışan dev bir Bitcoin madeni açarsak tarih yazarız” diyen Cülcüloğlu katıldığı yayında konuyla ilgili örnekler verdi.

Tarihte ilk parayı Lidya’lılar buldu. Daha sonra para, hayatımızın odak noktası haline geldi. Bugün parasız bir hayat düşünülemiyor. Tüm sistem para üzerine kurulu durumda. Dünya finans piyasalarını kontrol eden güçler, para hareketleri ile ekonomileri batırabiliyorlar. Dünyada 1971 yılına kadar para basımı altına endeksliydi. ABD, o yıl bir karar aldı ve doların altına endeksli olmasını kaldırdı. Dünya devi, istediği şekilde para basmaya başladı. 1971 yılından itibaren de Amerikan Doları, dünya para piyasalarının bir numaralı aracı haline geldi. ABD dünyanın süper gücü olduğu için de bu karara kimse karşı çıkamadı. Günümüzde ABD, tüm finansal piyasaları bu gücü ile kontrol ediyor. ABD’nin kontrol edilemeyen bir para birimi ve bunun yanında 8000 ton da altını bulunuyor.

2011 yılında, Bitcoin adlı kripto paranın bulunması ile dünya para piyasalarında işler değişmeye başladı. Bitcoin, özellikle Çin Halk Cumhuriyeti’nde sessiz sedasız bir şekilde yaygınlaşmaya başladı. İlk başlarda sadece bazı bilgisayar uzmanlarının bildiği Bitcoin, 2016 yılında bir patlama yaşadı. Bitcoin ani bir yükselişle 200 dolara çıktı. Bu yükselişten sonra kimse Bitcoin’i durduramadı. Kasım 2017 itibariyle Bitcoin 7500 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’e yatırım yapanlar dünya tarihinde görülmemiş bir şekilde paralarını katlıyor.


Wall Street analistleri önümüzdeki 3 sene içinde Bitcoin’in fiyatının 100 bin doların üzerine çıkabileceğini belirtiyor. Geçtiğimiz ay IMF Başkanı Christine Lagarde, dünyadaki tüm merkez bankalarını uyararak Bitcoin’e hazırlıklı olun çağrısı yaptı. Bu açıklamadan sonra tüm dünya para piyasalarının gözü Bitcoin’e çevrildi. Devletler de Bitcoin’i mercek altına almaya başladı.

Merkezi bir yönetime sahip olmayan Bitcoin, Blockchain adı verilen bir ağ üzerinde çalışıyor. Bu ağda yapılan tüm işlemler, Bitcoin madencileri tarafından onaylanıyor. Bitcoin madencileri algoritma çözerek hem Bitcoin üretiyorlar hem de işlemlerden komisyon alıyorlar. Günümüzde resmi olarak Bitcoin madeni işleten bir devlet yok. Ama geleceğin Bitcoin’de olacağını gören devletler Bitcoin üretmek için çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz aylarda Kuzey Kore’nin Bitcoin madenciliğine başladığı konusunda haberler internette dolaşmaya başladı. Bunun yanında Venezuela’nın da Bitcoin madenciliği yapmaya hazırlandığı konusunda bilgiler geliyor.

Bitcoin madenciliği yapmak için gereken tek şey elektrik ve gelişmiş donanımlardan oluşan bir veri merkezi. Türkiye, yenilenebilir enerji kaynakları konusunda çok zengin bir ülke. Şu zamana kadar büyük ölçekte kullanılmamış olsa da, güneş enerjisi alanında dünyanın en şanslı ülkelerinden birisi konumundayız. Özellikle Konya ilimiz yıl boyu güneş alması, sıcaklık seviyesinin çok yüksek olmaması ve coğrafi konumu nedeniyle güneş enerjisi santralı kurmak için ideal bir yer.

Konya ilinde 500MW’lık dev bir güneş santrali kurup, yanına da gelişmiş bir veri merkezi inşa edersek, ülkemize milyarlarca dolar getirecek Bitcoin madenciliği yapabiliriz. Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda dünya para birimi haline gelmesiyle, Türkiye Bitcoin’in anavatanı haline gelebilir.

Lidyalılar, ilk parayı bu topraklarda üretti. Klasik para dönemi kapanmak üzere. Gelecek dijital parada. Bu topraklarda neden dijital para üretilmesin?

http://www.haberturk.com/turkiye-dijital-madencilik-yaparak-bitcoin-uretebilir-mi-1703328-ekonomi
Bu haber 2,941 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (8)
 • / 13 Kasım 2017 21:52

  Bence bitcoin bir deneme tahtası. Öngöremedikleri bazı teknik sorunları var aslında. Ayrıca tüm ağ bilgisayarları üzerinden çalışıyor o yüzden hack'lenemez düşüncesine katılmıyorum. En kolayından ağdaki bilgisayarların çoğu tek bir firmanın işlemcisini kullanıyor; donanım düzeyinde kim neye ne kadar müdahale edebiliyor belli değil pek.

  Bence bitcoin ile bir deneme yapılıyor; sonrasında esas düşünülen kripto para piyasaya sürülecek.

  Türkiye üretim odaklı ekonomi ve bu üretiminin değerini dünya piyasasında koruyan kendi öz para birimini oluşturmalı. Bu para birimi ne kadar elektronik olmalı onun ayrıca tartışılması lazım. Bunun dışındaki işler bence çok yararlı değil ülke için de kişiler için de.

 • Kaan murat / 9 Kasım 2017 02:19

  İnsan sorunu

  Bizde ve dünyada asıl sorun insanın giderek kendine çevresine ve doğaya yabancılaşması.İlk önce insan tekrar medenileşmek için eğitilmelo.Ahlak yoksa zaten insan yok ekonomi yok bilim yok.Var olsabile insanlık için zehir oluyor.Panzehiri insanın tekrar özüne dönüşü için yapılacak mücadele.insan özüne döner manevi değerlerini özümserse bir vicdan akıl ruh yönünün olduğunu hatırlarsa maddenin üzerinde bir mana olduğunu bilir ve manayı yaşarsa madde zaten onun için boyun eğmiş durumda bunu kullanan elin çıktığı vicdani değer yoksa ahlak yolsa kendi aklı ve iradesini iyiye güxele doğruya erdemli olana yöneltmeyi öğrenir ve uygularsa zaten o zehiri bal yapar bala zehir katıp etrafa ölüm saçmax.Asıl sorun insanın özüne yabancılaşması ve özniteliklerini tekrar kazanma olmalı aksi ßimdiki hal ve dahada kötüsüne evrilmeye yol açıyor.Hepimiz zaten bunu yaşıyoruz.Görmeyi duymayı hissetmeyi unuttuk.Makine ya da robot gibiyiz neredeyse yıkmak ve tahrip etmek tek ißimiz oldu.Her türlü ahlaki sevyesizlik yaşanıyor bunların çözümü için insan olduğumuzu hatırlayıp kendi öz kimliğimize dönmektir.İnsanın evrensel değerleri yeniden canlanmadan sadece ruhsuz son model şık ya da ikinci el araba gibiyiz...
 • Dertli mümin / 8 Kasım 2017 21:35

  Tuşla para gelsin

  Abd depreminden sonra abd ekonomisi yani dolar zayıflayacak güç kaybedecek abdde yaklaşık 11 milyon insan dolar milyoneri bu insanlar servetini korumak isteyecek bitcoine dijital paraya yönelirlerse değeri patlar zaten bitcoin sayısı sınırlı arz sınırlı talep artarsa ne olur malum şimdi benim merak ettiğim oktan babanın deruni devlet kitabında bahsettiği mal ver mehdi şunu tuşla para gelsin vb. Acaba bunlar mıdır dijital paraya işaret midir bide abdnin ulusal kanadı pentagon haliyle bitcoin dijital para işinden rahatsız engellemenin tek yolu interneti kapatmak diyorlar bunlar bi çılgınlık yapıp manyetik bombalarla emp dünyayı taş devrine döndürürler mi mehdinin zamanında teknolojinin çalışmaması hadisesi bide aklımızda serdar kardeşin deccal ile ilgili verdiği bilgiler makaleler anladığım kadarıyla maçın başlama düdüğü abd depremi allahualem
 • Murat TOK / 8 Kasım 2017 14:56

  Üretim bizim elimizde değil, sadece makineleri kurar ağa bağlarsınız. birmain makine vermes ve ağa bağlamaz ise üretmessin. yani önünde engel olarak bir tekel var ve aşmak imkansız.
 • Kendini Arayan / 8 Kasım 2017 14:00

  Dijital Para

  Malesef, para parayı çeker sözü doğrudur. Dijital para madenciliği yapmak
  için ciddi hesaplama gücüne sahip donanımları, kolonileştirmek gerekli.
  Bu koloniler çoktan kuruldu.

  https://www.youtube.com/watch?v=2Jqf_wZKFCc

 • Murat Birkent / 8 Kasım 2017 12:54

  :)))

  http://uzmanpara.milliyet.com.tr/haber-detay/gundem2/dijital-parada-280-milyon-dolarlik-hata/75000/75669/
 • Orhan ŞAHİN / 8 Kasım 2017 12:50

  Geç kalınmamalı.
 • Murat Birkent / 8 Kasım 2017 09:57

  Sanalin sanali

  Mevzu uzun ve derin , lakin sunu söyleyeyim, bitcoin gibi sanal paralarin hedefi dünyayi IMF nin sanal parasi XDR e hazirlik yapmak,tek dünya para birimi haline getirmek, devletleri ortadan kaldirmak, ve sözde dünya kralina hazirlik yapmak, Türk Devleti bu oyunlara gelmez, yok blockchain cok güvenliymis yok bilmem neymis vs. basit örnek giris kodunu kaybettigin anda sanalda olan sanal parana ulasamayacaksin, veya elektrik ve internetin kesildiginde battin demektir. konu uzun ama sunu belirteyim , KADIM TÜRK DEVLETI Turan Birliginin GERCEK para birimini ortaya koyacak ve tüm sanalcilar ve IMF vs. hayal kirikligina ugrayacak , bunu düsmanda biliyor , o yüzden ülkelerin mümkün mertebe sanal paraya ve blockchaine baglanmalari isteniyor, ki cöküs daha da kolay olsun... Allah yeryüzünden elektrigi ya cekerse demisti Sultanimiz....