Suudi Arabistan'da Neler Oluyor?

Suudi Arabistan'da Neler Oluyor?

Suudi Arabistan'da neler oluyor? Son 24 saatte yaşananlar


6 Kasım 2017 08:27
font boyutu küçülsün büyüsünSuudi Arabistan'da neler oluyor? Son 24 saatte yaşananlar

 


Suudi Arabistan'da aralarında prenslerin ve bakanların da bulunduğu çok sayıda kişi büyük yolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltına aldı. Buna paralel olarak bazı üst düzey devlet yöneticilerinin de görevlerine son verildi. En son dün akşam Suudi Arabistan'da Prens Mansur bin Mukrin dahil 8 üst düzey devlet yetkilisini taşıyan helikopter kaza yaptı. Kazadan sağ kurtulanın olmadığı belirtildi. Güvenlik Sözcüsü Tümgeneral Mansur Et-Turki, düşen helikopterin enkazına ulaşıldığını belirtti.

 


Operasyon, ülkenin veliaht prensi Muhammed bin Salman tarafından yolsuzlukla mücadele için kurulan komisyon tarafından yürütülüyor. Resmi açıklamalara göre hedef, yolsuzluklar. Bununla birlikte, gözaltına alınan kişilere yönelik suçlamalar henüz açıklanmadı. Suudi yayın kuruluşu Al Arabiya ise, 2009'da gerçekleşen Cidde su baskınları ve 2012'deki Mers virüsüyle ilgili yeni soruşturmalar açıldığını duyurdu.

 


 


OPERASYONDA KİMLER GÖZALTINA ALINDI?

 


Bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak Suudi Arabistan medyası ve uluslararası haber ajanslarının aktardığına göre gözaltına alınan onlarca kişi arasında 11 prens, dört bakan ve onlarca eski bakan bulunuyor.

 Ülkenin önde gelen işadamlarından, dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Prens El Velid bin Talal de gözaltına alınanlar arasında yer alıyor. Suudi haber ajansı SPA, Suudi Ulusal Muhafızları Bakanı Prens Miteb bin Abdullah ve Donanma Komutanı Amiral Abdullah bin Sultan bin Muhammed Al-Sultan'ın görevden alındığını bildirdi.

 GÖZALTINA ALINAN İŞADAMI PRENS EL VELİD BİN TALAL KİMDİR?

 


Forbes dergisine göre Prens El Velid bin Talal, 17 milyar dolarlık bir servetin sahibi. İşadamının sahibi olduğu Kingdom Holding ülkenin en büyük yatırım şirketlerinden. Şirketin Twitter , Apple, Citigroup, Four Seasons otelleri zinciri, Rupert Murdoch'ın sahibi olduğu News Corp'ta hisseleri bulunuyor. Bin Talal, ABD 'deki başkanlık yarışı sırasında Donald Trump için "Amerika'nın yüz karası" demişti.

 


Twitter mesajında Trump'a başkanlık yarışından çekilmesi çağrısında bulunmuştu. Trump ise Prens'e "Budala" diye karşılık vermiş, onun 'baba parasıyla Amerikalı siyasetçileri yönlendirmeye çalıştığını' söylemiş ve "Ben seçilince böyle bir şey olmayacak" demişti.

 KOMİTENİN BAŞINDAKİ MUHAMMED BİN SALMAN KİMDİR?

2015 yılına kadar, Muhammed bin Salman'ın adı Suudi Arabistan dışında pek bilinmiyordu. 2015 yılında babası, Salman bin Abdülaziz el Suud kral oldu. Bu tarihten sonra ise Prens, Suudi Arabistan'ın en etkisi figürüne dönüşmeye başladı. Geçen yıl, ülkenin ekonomik ve sosyal yapısını değiştirecek yeni bir program açıkladı. Haziran ayında Suudi Arabistan Kralı, veliaht prensi olarak ileride tahta geçmesi beklenen yeğeni Muhammed bin Nayif'in yerine oğlunu getirdi. Muhammed bin Salman, geçtiğimiz günlerde ülkesinin 'ılımlı İslam'a geri döndüreceğini' duyurdu.


HELİKOPTER DÜŞTÜ! PRENS ÖLDÜ

 


Suudi Arabistan'ın Abha Bölge Emiri Yardımcısı Prens Mansur bin Mukrin ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopterin düştüğü, olayda prens ve beraberindeki heyetteki herkesin hayatını kaybettiği belirtildi.

 


Prens Mansur ile beraber helikopterde Emir vekili Selman el-Cerişi, Emirlik Genel Sekreteri Salih bin Abdullah el-Kadi, Asir Bölge Tarım Bölümü Başkanı Fehd el-Fertiş, Asir Bölgesi Polis Müdürü Binbaşı Salih bin Süleyman el-Kerzai ve diğer yetkililerin olduğu ifade edildi. Olay ile ilgili henüz ayrıntılı bilgi verilmedi.

 

 
Bu haber 4,918 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (9)
 • / 12 Kasım 2017 11:20

  Dünyanın en büyük petrol üreticisi zannedilenin aksine orta amerika ya da orta doğudaki ülkeler ya da Rusya değil ABD'nin kendisidir. ABD Texas bölgesindeki petrollerini ve ABD'nin diğer bölgelerindeki petrollerini belirlediği bir politika çerçevesinde çıkarıyor. ABD'nin yedek başkenti Denver'ın bulunduğu Colorado bölgesindeki sıradağların altında bulunan petrole dokunmuyor - ki buradaki petrol rezervinin dünyada görülmemiş ölçekte olduğu söylenir. İşin bir yönü bu.

  İşin diğer yönü ise petrolün artık dolar ile satılma zorunluluğunun fiilen ortadan kalkması. Yakında tüm dünya çapında bu böyle olacak gibi görünüyor. ABD ve İngiltere merkezli sermaye yavaş yavaş Singapur ve Hindistan başta olmak üzere Pasifik bölgesine doğru kayıyor. Bu arada petrolün dolar ile satılması zorunluluğu da fiilen ortadan kalkıyor. Suudi Arabistan'a bu arada birşeyler oluyor; çünkü öteden beri ABD müttefiki.

  Suudi Arabistan'ın askeri satın almaları dünya çapında çok hatırı sayılır ölçekte ama nekadar işe yarayacak orası şüpheli...Kuzey Kore meselesi, sınırsız basılan kağıt paralar....vs vs

  İşler karışıyor...
 • orhan şahin / 7 Kasım 2017 18:47

  Bu konuda Abdullah ÇİFTÇİ nin yorumuna katılıyorum.

  trump cı araplar obamacı arapları temizliyor.
 • evren kalac / 7 Kasım 2017 11:18

  yemen

  helikopter yemen sınırına yakın düşmüş.büyük ihtimalle yemene sığınmaya çalışıyolardı ve düşürüldüler.
  arapların bunu yapacak sistemi yok.ingiliz israil ve abd nin parmağı var gibi.
 • Metin / 7 Kasım 2017 11:09

  Taht kavgası

  Arap kabilelerinde meşhurdur büyüklük ve çıkar savaşları.Arap krallığı ve koltuğu için dış güçlerle anlaşan bazı prensler düzeni bozmaya çalışıyorlar.Otorite zayıf olduğu için fırsat bu fırsat Amerika İsrail ülkenin içini iyice karıştıryorlar.Bölünmesi gerekiyor bunu suni şekilde yapacaklar.Çıkarları için babalarını satarlar bu suud sülalesi.En az 3 parçaya bölünmesi muhtemel.Mekkeyi medineyi verimsiz yerleri istemiyor araplar zaten.Burası bir ihtimal özel bir statüye alınıp koruyucu bir devlet yada komiteye devredilebilir.Türkiye bu konuda en başta lider ülke...Hamilik yapabilir.İslama vurulan bir darbeydi vehhabilik bu sayede yıkılır tarihe gömülür...
 • POLAT ALEMDAR / 7 Kasım 2017 09:37

  TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR

  ZAMANINDA RAHMETLİ EŞREF BİTLİSİN DE HELİKOPTERİ BİLİNMEYEN (!) BİR SEBEPTEN DÜŞMÜŞTÜ.ADAMLARIN BÜTÜN HAVA TAŞITLARI ÇİPLİ İSTEDİĞİ UÇAĞI DÜŞÜRÜYORLAR........
 • Nurgul tan / 6 Kasım 2017 16:44

  Oyun ustune oyun

  Seytanilerin oyunu hizla zuhur etmeye basladi... dunya bir sanci icerisinde, en buyuk sanci ise turkiye de... tum devletlerin bu sanciyi surdurmektir hedefleri... biz turk ler sanciya dayanikliyiz,cunku doguma yi da biliriz evvel Allah... bu surec seytanilerin sistemini cokertmek,ve yeni turki ye sistemi getirmek insaAllah.. Sag olsun Oktan keles hocamiz oynanan seytani oyunlari bize aciklamistir... onlarin bir plani varsa Allah inda bir plani var elbet... Arabistan seytani zengilerin ettikleri ayaklarina dolasma zamani geldi demek....
 • Gök Alp / 6 Kasım 2017 15:28

  sistem değişimi

  hadislerde geçen şehirlerin fethine yol açacak yapılanmalara gidiliyor islam dünyası modernleşme ile ilgili açıklamadan sonra bu darbe oldu karşıt görüşlüler ekarte ediliyor, zaten arap prensleri halkı tecrit edip işte arabistanda yabancıya bile örtünmeyi zorunlu kılarken, kendileri avrupada her türlü rezilliği yapıyorlar arabistanda bile 4 kadın vs. sapıklık diz boyu, yeni bayanlara arabayı serbest bıraktılar oda batının oyunu yeni pazar açıldı şimdi bayanlar araba satıp trilyon dolarlar kazanacaklar, bu gelişmelerin önüne geçilip maturudi inancımızı aşılamaz isek eşari olan arap bölgelere daha çok islam dünyası birleşme hayalleri görür , bu deyi lehimize çevirmeliyiz yoksa oralar iyice elden çıkar hafazanallah..
 • Elmas / 6 Kasım 2017 14:46

  Düzen değişiyor

  Görünen o ki alışılmış tüm sistemler çöküyor ne mutlu! Şu an kaos gibi görünen her şey aslınd daha iyiye güzele yer açmak için. Alışılagelmiş sömürü düzeni, yolsuzluklar, haksızlıklar artık kılıfına uydurulamayacak. Dünya düzeni değişiyor. Hani hep deriz ya iyiler mutlaka kazanır. Iyilerin devri yakındır. Tüm dünyada ve ülkemizde nasıl olur, olmaz, bu düzen değişemez dediğimiz her şeyin çok hızlı bir şekilde değişeceğine tanıklık edeceğiz hep birlikte. Çok özel bir zaman dilimini yaşıyoruz. Güzel olsun, iyi olsun, huzur bolluk bereket olsun. Ve de zaten öyle OLDU...
 • Abdulvahap Ünalmışer / 6 Kasım 2017 11:06

  Tüm dünyada sistematik karmaşa başlatılıyor.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar