Türkiye Antarktika'ya Üs Kuruyor

Türkiye Antarktika'ya Üs Kuruyor

Türkiye Antarktika'ya Üs Kuruyor


5 Kasım 2017 08:48
font boyutu küçülsün büyüsün


 

Emir Yıldız'dan Romanının 11. Bölümü'nde konunun önemine dikkat çekmiştik:

...

"Türk Devlet’i, tıpkı Sultan Abdülhamit Han’ın yaptığı gibi bu meseleleri yakından takip etmelidir. Bugünkü teknik imkânları kullanarak muhakkak kutuplara araştırma gemileri göndermesi gerekir. Eğer bunu  tek başına yapamıyorsa, araştırma gemilerine ortak olarak, muhakkak bu çalışmaların içersinde yer almalıdır.”"

 http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=1366

    Antarktika üs parası tamam

Ön çalışmalar tamamlandı. Şimdi, nereye konuşlanacağız, üssün büyüklüğü ne olacak? İşin fizibilitesi çıkarılıyor. Örneğin, üs kurulması planan bölgede Şili var. Bölgede bulunan ülkelerle nasıl işbirliği yapılacak? Bunlara bakılıyor. Yer bilimleri, uzay bilimleri seçeneği var. Foklar ve penguenlerle ilgili bilimsel çalışmalar da olabilir.

TÜRKİYE’nin Antarktika’da üs kurma hazırlıkları kamuoyunun büyük ilgisini çekerken, ikinci seferin tarihi kasımdan ocak ayına çekildi. Türkiye’nin Antarktika Anlaşması’nın imzalanmasının ardından 9 bilim insanı, ön incelemeler için ilk seyahatlerini mart ayında yapmıştı.

Türkiye’nin, Antarktika’da üs kurabilmesi için zorunlu olan şartları yerine getirmesi yolunda gerekli adımlar atıldı. 29’u danışman statüsünde 53 ülkenin bulunduğu Antarktika’da üs kurmak için bütçeden 5 milyon lira ayrıldı. İstanbul’da yapılan Antarktika Çalıştayı’nın ardından 7 üniversitenin bilim insanları ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, kurulacak üste yapılacak bilimsel araştırmanın başlığının belirlenmesi için çalışma yaptı. Bunun tamamlanmasının ardından ikinci seyahatin Ocak 2018’de yapılması planlandı.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bilim insanlarının Türkiye’nin Antarktika için ulusal programını hazırladıklarını ve Kalkınma Bakanlığı’nın bu projeyi desteklemek için gerekli parayı sağladığını dile getirdi. Özlü, şunları söyledi: “6-7 üniversiteden bilim insanları ve bakanlığımızın temsilcileri ulusal program için çalışıyor. Seferi yapmak için paramız var. Program tamamlandıktan ve bilimsel çalışmanın konusu belirlendikten sonra yılbaşı gibi yola çıkılacağını düşünüyoruz. Ulusal program, hangi proje için çalışılacağını belirleyecek. Ön çalışmalar tamamlandı. Şimdi, nereye konuşlanacağız, üssün büyüklüğü ne olacak? İşin fizibilitesi çıkarılıyor.

Örneğin, üs kurulması planan bölgede Şili var. Bölgede bulunan ülkelerle nasıl işbirliği yapılacak? Alt yapının ortak kullanımı gibi konular var. Bunlara bakılıyor. Ulusal programda 4-5 başlık var. Türkiye, Antarktika’da hangi konuda çalışma yapacak, ona karar vereceğiz. Yer bilimleri, uzay bilimleri seçeneği var. İklim ve su araştırmaları olabilir. Foklar ve penguenlerle ilgili bilimsel çalışmalar da olabilir. Bunlardan birine karar verilecek. Dünyanın tatlı su kaynaklarının yüzde 3’ü orada, bütün bunlar karar verilmesi gereken önemli başlıklar.”

http://www.hurriyet.com.tr/antarktika-us-parasi-tamam-40634238

 


Bu haber 3,496 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (10)
 • / 12 Kasım 2017 08:52

  İşin hukuki yönü konusunda ekipte yalnızca bir kişi var o da bir avukat. Bu çok ama çok büyük bir eksiklik. Bu husus en az işin teknik yönü kadar önemli. Aslında ondan daha önemli.
 • ŞENOL ŞENTÜRK / 11 Kasım 2017 12:33

  ANTARTİKA

  insanlık uzaya yönelmiş ama henüz yaşadığı gezegenin keşfini tamamlamamış olması gariptir. orada ne olduğunun keşfi gereklidir. üzerinden neden uçaklar uçamaz çok ilginç !
 • Hv.plt.bnb. / 10 Kasım 2017 22:55

  Duz dunya

  Antartika bir kita degil ben ce. Dunyanin duz olduguna bende inaniyorum.opération big jump Antartika à ras tir in.
 • Samimi Araştıran / 9 Kasım 2017 00:48

  Düz dünya

  Kimin neye inandığı değil, neyi bildiği önemli, çünkü bilemediğin şeye inanırsın veya inanmazsın ki bir tercihtir.
  Düz dünyayı ve yerin hareket etmediğini savunanların ikna edici delilleri varken, küre ile ilgili bir tane delil yok.
  Bu arada neyi bilmediğini bilmeyenler için içten bir not;
  Dünya düzdür, dünya küredir, piramiddir vs. bilimsel bilgi kapsamındadır; üzerinde deney yapılabilir.
  Bugün hava güzel, canım sıkıldı, vs. bilimsel bilgi değildir.

  Onaltıyıldızı, düz dünya konusunda bilgi edinene kadar dikkatle takip ettim. Sunduğunuz bazı bilgilerle bu durum çelişir ama hala sizi etmekteyim, çünkü kandırmak veya yalan gibi gözüken şeyler bazen toplumun iyiliği için gerekebilir. Hatta direk bazı gerçekleri söylemek, insanların sizi ciddiye almamasına bile neden olabilir... Bunları anlayabiliriz ama beklentimiz masonların (vb.lerinin) kitleleri gütmek için uydurduğu küre dünya algısına ortak olunmaması ki durum kontrollu muhalefetin Türkiye uzantısı gibi yorumlanmasın.

  Sonuç olarak, evet o açıklamayı bekleyen çok.

  Saygılarımızla.
 • / 8 Kasım 2017 18:42

  Teknik ve diğer ayrıntılar

  İşin yalnızca teknik yönü değil uluslararası hukuk vs yönleri de çok ama çok önemli. Attığımız her imza ileride elimizi güçlendirecek şekilde olmalı.

  Örneğin Türkiye orada bir ülkenin üssünü ve ekipmanını kullandığında hukuki durum nedir? Olası keşiflerde ya da bilgi/teknoloji üretiminde doğan hakların paylaşımı nasıl olacktır? Bunlar çok ama çok önemli.

  Bu nedenle uluslararası hukuk yönleriyle ilgilenecek bir ekibin de özenle seçilerek kuurlması gerekir. Ticari hukuk ve mülkiyet hukuku alanındaki başarısıyla bilinen İstanbul Üniversitesi hocalarından, ayrıca siyasal bilgiler, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler hocalarından ve aynı zamanda yurt dışında işin bu yönleriyle ilgilenmiş kişilerden (kutup hukuku, deniz hukuku, vs) çok iyi ve sıkı çalışan bir ekibin acilen oluşturulması gerektiğini düşünüyorum.

  İşin teknik yönünde İTÜ ön alıyordu; hukuki yönünde de İstanbul Üniversitesi ön alabilir. Bu konu gerçekten çok ama çok önemli. Özellikle nasıl olsa protokol anlaşması deyip birilerine bir nevi yurt dışı gezisi gibi düşünülür de liyakati olmayan insanlar gönderilirse kayıp çok büyük olur.

  Basit bir örnek vereyim. Grönland'ın çok büyük bir bölümü Hollanda'ya ait. Bu bölgelerin Hollanda'ya ait olarak kalabilmesi için Hollanda'nın kendi vatandaşlarıyla fiilen orada olduğunu ispat etmesi gerekiyor. Normalde Hollanda'nın sahip olduğu bölgeler yaşama uygun yerler değil; ama yüzeyin altının madenlerle dolu olduğu düşünülüyor. Hollanda sahip olduğu bu hakkı kaybetmemek için arazinin sınırlarından dolaşan ve içinden de bazı noktalardan geçen bir rota oluşturmuş. Bunun için dönüşümlü olarak ekipler görevlendiriyor. Ekiplerin tek işi kızak ve köpeklere rotayı sürekli tamamlamak. Böylece Hollanda'nın uluslararası hukuk önünde hakkı korunmuş oluyor.

  Bu husus özellikle çok ama çok önemli. Dediğim gibi bu protokol imzalarını, anlaşmaları birileri nasıl olsa standart işler; bir nevi yurt dışı gezisi gibi görürse telafi edilemeyecek imzalar atılır; ok yaydan çıkmış olur. Çok dikkatli ve liyakat ile iş yapılması gerekiyor.
 • Bozkurt88 / 6 Kasım 2017 16:10

  Düz Dünyacı arkadaşlara...

  Hala Düz dünya teorisyenlerinin bir takım saptırmalarına inanıp kafamız bulandı gibi söylemler içindeki arkadaşlara sesleniyorum. Düz dünya diye bir saçmalık yok. Bakın Allah C.C ne güzel diyor: Sad: 27 " Biz göğü, yeri ve ikisi arasındakileri boş yere yaratmadık. Bu (yaratılanların boş yere yaratıldığı iddiası) inkâr edenlerin zannıdır. Cehennem ateşinden dolayı vay inkâr edenlerin hâline!"

  Bu söylemden tek bir tefekkürüm olabilir ki Oyuk Dünya teorisi gerçek olabilir. Aksi halde Dünya küre olmasa da yuvarlaktır ve zaten defaten kanıtlanmıştır. Temcit pilavı pişirmenin alemi yok bence.
 • Afşin Polat / 6 Kasım 2017 14:21

  düz dünya

  Gerçekten düz dünya konusu çok kafa bulandırıyor. antartikanın da bilinenden farklı olduğu anlatılıyor. bu konuda aydınlatırsanız seviniriz.
 • hercai / 5 Kasım 2017 22:30

  Antartikanin orta bolumlerinde us kurulsa daha iyi olur. Hayirlisi olsun, umarim cogu kurumlar gibi ilim bilim degilde siyaset falan yapmazlar. Buraya gonderilcek bilim adamlari ozellikle secilmeli diye dusunuyorum.
 • alaca / 5 Kasım 2017 16:05

  İlk

  Dünya' da ilk yerleşim Antarktika'da bulunabilir.
 • Düz Dünya / 5 Kasım 2017 12:59

  Açıklama Bekliyoruz

  Dünyanın düz olduğunu ve antartikanın dünyanın sınırı olduğu söyleniyor. Bu konuda onaltıyıldızdan açıklama bekliyorum.