Türkiye Cumhuriyet Bayramını Coşkuyla Kutladı

Türkiye Cumhuriyet Bayramını Coşkuyla Kutladı

Türkiye Cumhuriyet Bayramını Coşkuyla Kutladı


30 Ekim 2017 08:31
font boyutu küçülsün büyüsün


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in kuruluşunun 94. yılı, yurt genelinde çeşitli törenlerle kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Anıtkabir'de tören gerçekleştirildi. Törene çok sayıda vatandaş da katıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünden Ulus'taki ilk Meclis binasına kadar "kortej yürüyüşü" düzenlendi.

TBMM'nin Atatürk Bulvarı kapısı önünden saat 13.30'da başlayan "29 Ekim kortej yürüyüşü" dolayısıyla çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı. Bulvara çıkan yollar trafiğe kapatıldı, yürüyüş güzergahı çevik kuvvet, dedektör köpekleri ve drone aracılığıyla kontrol edildi.

Yürüyüş, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehteran Birliği'nin gösterisi ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başladı.

Kortejin önünde gaziler yer alırken lise öğrencileri Türk bayrağı ve Atatürk posterleri taşıdı. Çeşitli okullardan gelen ilkokul öğrencileri de yürüyüşe katıldı.

Kortejdeki askerler büyük alkış aldı

TSK Armoni Mızıkası, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığından oluşan Karma Bando'nun marşları eşliğinde ilerleyen kortejde, Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan askerleri temsilen "Tarihi Bölük" ile polisler ve özel harekat timleri de yer aldı.

Kortejdeki askerler, "Şehitler ölmez vatan bölünmez" ve "Vatan sana canım feda" sloganlarıyla ilerlerken ellerinde Türk bayrakları ile töreni izleyenlerden büyük alkış aldı.

Atatürk Bulvarı'ndan Ulus Meydanı'na ulaşan kortejin yürüyüşü, ilk Meclis önünde Jandarma Bando Komutanlığı'nın çaldığı marşlarla son buldu. 

İstanbul

İstanbul'daki kutlamalar kapsamında Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni gerçekleştirildi.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Vali Vasip Şahin'e gönderdiği kutlama mesajı okundu.

İstanbul Valisi Şahin, yaptığı konuşmada, "Destansı bir kurtuluş mücadelesiyle vatan topraklarımıza göz dikenlere karşı gösterdiğimiz bu direniş, sadece dış mihraklara karşı kazanılmış bir zafer değildir. Cumhuriyet, içimizde bölücülük hevesinde olan hainlere karşı birliği, mandacılara karşı hürriyeti, bölücülere karşı kardeşliği savunan ve yücelten milletimizin son sözüdür." ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı da mehter marşları eşliğinde geçit törenine katıldı. 

Törende, asker, polis ve araçların geçişi, alanda bulunan vatandaşlardan alkış aldı. Törene büyük ilgi gösteren vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla Vatan Caddesi'nin tören için ayrılan kısımlarının kenarlarını doldurdu.

Tören sırasında geniş güvenlik önlemleri alınırken, vatandaşlar arama noktalarından aranarak alana alındı. Tören alanının çevresindeki yüksek binalara da keskin nişancılar yerleştirildi. 

İzmir

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ın makamındaki tebrigat töreninin ardından Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen törende, Vali Ayyıldız, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tören aracıyla etkinliğe katılan vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajı okundu.

Törende, Bornova Halk Eğitim Merkezi ve Ege Üniversitesi Türk Halk Dansları Topluluğu halk oyunları gösterileri sunarken, günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören, geçit töreniyle sona erdi.

 http://www.trthaber.com/haber/turkiye/cumhuriyet-bayrami-tum-yurtta-coskuyla-kutlandi-339508.html

 http://www.haberturk.com/29-ekim-coskusu-yurdun-dort-bir-yanini-sardi-1692159

 http://www.hurriyet.com.tr/cumhuriyet-coskusu-gece-de-devam-etti-40627108
Bu haber 1,924 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (1)
  • yakup / 31 Ekim 2017 01:15

    bayramimiz kutlu olsun

    cok guzel goruntuler
    her daim daha cosku ile daha derin duyular ile 7 den 70 e herkesin anlamini bilerek, hissederek ugrunda verilenleri sukran ile anarak kutlamayi nasib etsin,,
    kelperenlere selamlar olsun