ÇALIŞTAY: Kalpoder 7. Çalıştayı

ÇALIŞTAY: Kalpoder 7. Çalıştayı

Çalıştay 21.10.2017


27 Ekim 2017 09:36
font boyutu küçülsün büyüsün


Sondan başa doğru izlemeye başlamanız gereken harika bir çalıştay oldu. Başlangıçta çalıştayın konusu beklenirken, tespit ettiğimiz konunun bu kadar güzel bir çalıştaya neden sebep olacağını bilmeden teffekküre başladık. Konu konuyu, muhabbet muhabbeti açtı derken çalıştayı sonuca bağlamaya gönlümüz razı olmadı ve çalıştayın ucunu bir sonraki hafta devam etmek üzere açık bıraktık.

 
Bu haber 4,452 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (11)
 • Nurgul tan / 4 Kasım 2017 01:19

  Rabb

  Selam olsun, RABB ismi ile ilgili bir sorumuz var ... sorumuz su, dua ederken ya Rabbim der ve istekte bulunuruz ... fakat calistay da anlattiginiz Rabb ismi terbiye eden, ogreten anlaminda dediniz, yani dua ederken (ya Rabbim... ) diyerek dua da bulunmamiz dogru mu?
 • gökmen / 2 Kasım 2017 11:01

  Tefekkürü bol bir çalıştay olmuş, benim aklıma takılan, cennetin olmadığı her yer cehennemdir sözü oldu, üstüne çok düşünülmesi gereken bir söz, ALLAH sizden razı olsun, yaradılışa sahitlik konusu, benim için tevafuk oldu, diğer çalıştayı sabırsızlıkla bekliyorum.
 • Nurgül tan / 1 Kasım 2017 19:29

  Çalıştaya soru

  Selam olsun canlara, çalıştay dersi için bir sorum var inşaAllah... 1si saffat 142 ayet.. Ibrahim as ateşe atılmasi 2si Saffat 142 ayet... Yunus as balığın karnına atıldığını anlatiyor... benim sorum Ibrahim as bizim bildiğimiz ateşe mi atıldı, ve Yunus as balığın karnına derken ,gerçek balığın karnına diye anlamamız mı gerekiyor.. kehf 54 suresi şöyle buyuruyor şüphesiz biz kur'an da insanlara çeşitli manalari türlü misallerle açık olarak verdik... diye devam ediyor.. burda manalar ve misallerle diyor ,Bugün ki zamanda bu ayetleri nasil algilamamiz gerekiyor..
  Allah sizden razı olsun..
 • Efsun / 30 Ekim 2017 20:26

  Çalıştay

  Çok güzel bir çalıştay olmuş,Allah razı olsun. Diğer taraftan nargile seslerine çözüm bulunabilir mi acaba. Çok baş ağrıtıyor, bazı konuşmaları bastırıyor.
 • Celasun / 29 Ekim 2017 14:19

  Harika bir çalıştay oldu. Yıllardan beri abi bunu anlatmaya çalışıyordu.

  Bence artık bunu kitlesel olarak gerçekleştirmenin zamanı geldi... Gerekirse hepimiz meczup olmalıyız.

  Lakin, Video'nun başında Ayşe hanımın sorduğu sorunun cevabını da Oktan hocamızdan biraz ayrıntılı şekilde vermesini istiyoruz. Genel manada elbette soruya bir cevap var çalıştayda ama ayrıntılı olarak ele alınsa biraz daha, güzel olur diye düşünüyorum...

  Teşekkürler.
 • Aykut Raşit ILGAR / 28 Ekim 2017 02:42

  Müthiş

  Güzel bir çalıştay olmuş çok güzeldi iki saat nasıl geçti anlamadım ve güzel tefekkürler çıktı ayrıca oktan ağbey de çok güzel bir yol açıcılık yaptı tefekkür için yüreğinize sağlık sağolun varolun.
 • alaca / 28 Ekim 2017 02:34

  Teşekkür..

  Çok güzel bir çalıştay olmuş. Emeği geçen herkese çok teşekkürler. Özellikle Türk Destanlarında Kuran-ı Kerimde geçen ayetlerle ilgili çok fazla örnekler vardır. Mesela Yerlik Han destanında Yerlik Han’ın ağzına çamuru aldığı zaman belli bir müddet sonra çamur büyüyüp ağzına sığmıyordu. Bu aynen Araf Suresi 176. Ayeti gibidir. Anlam olarak aynı, Yaratılış mantığı açısından aynı sadece semboller farklıdır. Didem Hanım Oğuz Kağan Destanıyla ilgili söylediler. Oğuz Kağan Destanında geçen o kadar çok fazla ayet vardır ki çok iyi araştırılması gerekiyor gibi. Mesela Her zaman merak etmişizdir “Katımızdan ilim verilmiş bir kul” sözü vardır da ismi neden yoktur? Kuran’da madem her şey anlatıldı O’nun da ismi söylenmiş olmalı. O’na Selam olsun. Deccali Sistem hakkında Serdar Bey Sihirbazları incelemişti. Mesela bu filmde Nuh Suresi 23 Ayetin göze görülür halidir. Filmde ki insanların onlara koşması da Ayette geçen “sakın bırakmayın” sözünü destekler. Filmde çaldıkları kartı pazar yerinde teslim edecekken Dylan’ın önce normal gidip sonra öfkeli bir şekilde gelip kartı ilk önce Daniel’den alması sonra tekrar Daniel’e vermesi Oktan Abi’nin anlattığı Hz. Ali KV.’nin Kabe’nin anahtarlarını önce öfkeli bir şekilde Osman bin Talha’dan alıp sonra tekrar vermesi olayının mizansenidir. Burada çok büyük bir olay yatmaktadır. Zaten Oktan Abi’de anlatırken vurguların keskinliği önemine dikkati çekmek içindir. Kasa ile nehre atılması Yunus AS hikayesi. Daha da çok vardır. Kuran’da geçen Put yapıcısı Azer belki de Nemrut Dağına O heykellerin getirilmesi onu şereflendirmek içindir. Kuran’da Suhuful Ula “İlk sayfalar” ya da ilk kavimler diye bir tabir vardır. Bir de “Onlardan Sonra” diye başlayan cümleler vardır. Aslında bunlarla ilgili de kafamızda bazı şeyler oluştu yazacaktık fakat Yener Başkan bir yerde öyle “10’lar” (On’lar) diye girdi ki söze sanki hepsini birden söyledi. Bu berraklığı ve duruluğu baktığı aynadan aldığına inanıyoruz. Her zaman o aşka talip olduk ama o içtenlikle yaşayamadık. Kendisine çok teşekkürler. Seyretmesi bile güzeldi. Bizim düşüncemize göre de her şey 10’lar la alakalı olabilir.
 • mete / 28 Ekim 2017 00:03

  Kehf51, Su, Mülk, Arkaik umut, Tengrinin Türkleri: Yesevi ve Fuad Köprülü

  Kehf 51 girişi mükemmel nokta atışı olmuş. Şeytanın insanı en çok kıskandığı ve çözümleyemediği tek noktadır. Allah çıvgın çıvgın ruhları oluşturduğunda Elest günümde Ne melekler ne de şeytan vardı. Süreç yani dehr devam edip Ademin toprak ve sudan bedeni şekillenirken melekler ve şeytan vardı ama üflenen ruh hakkında bilgileri yoktu. Çünkü o ruh var olduğunda evren yoktu. Melekler bile dezenformasyona kalkıştı. Ancak Allah onların soylemedikleri güzelliği hatırlattı....

  Su bahsi de çok tamamladı. Allah mülkünden kullarına veriyor, hatta temlik ediyor başkalarına da dağıtsın diye ama Suyun mülkünü asla vermiyor. İlka yani ilgi suyun rahmetinden geliyor. Gazaplı Erkekte yok ama kadın merhametin yeryüzündeki beşiği ve gazabı o gideriyor. Tengrinin Türkünde Arkaik çağlardaki bu dengeyi sosyal antropolojik olarak çözecek Oktan Bey. Eeee 2016-2017 yıllarında biz Türkler boşuna Hoca Ahmed Yesevi ile sosyal antropolojinin babası Fuad Köprülü'yü buruşturup UNESCO da taçlandırmadık değil mi?.....
 • sergen Altınok / 27 Ekim 2017 16:45

  çok etkilendim

  Doğrusu ilkkez izledim çalıştayınızı ve başka çalıştaylar olduğunu öğrendim ilk işim onlarıda izlemek,bir sözünüz beni sarstı adeta KAFİR OLMADAN MÜSLÜMAN OLUNMAZ DİYE,işte bu islamdan soğumuş olan ben yeniden içimde bir kıvılcım hissettim sayenizde teşekkürler.
 • Ferhat / 27 Ekim 2017 16:41

  Yapay zekaya vatandaşlık verildi

  http://www.ensonhaber.com/382-dunyada-ilk-kez-bir-robota-vatandaslik-verildi.html
 • Fakir / 27 Ekim 2017 14:51

  Üç kuğular

  Hz.ibrahim lat menat uzza muhatap olmuşumdur.? Onların melek olup olmadığını sınamak için yemeğe davet etmişmidir?onlarda kendilerini tanıtıp lut kavmi için geldiklerini belirtmismidir?kavmi yaradanin izni ile yok etmişimdir?yedi uyuyanlar acaba başka gezegenlerden deney amaçlı gelen bilim insansilari olabilirmi 300+9